ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 01.09.2026
Nicio alta firma inregistrata la aceasta adresa.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 50% |
| persoanăadministrator | 50% |
| 2 deținători în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Admite cererea de închidere a procedurii de faliment faţă de societatea debitoare SC A..A..P.. SRL, formulată prin raportul întocmit sub nr. 13788/08.01.2024 de lichidatorul judiciar I..A..RO IPURL. În temeiul art. 174 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, Dispune închiderea procedurii de insolvenţă faţă de societatea debitoare A..A..P...SRL. Dispune radierea debitoarei din registrul comerţului în care este înmatriculată. În temeiul art. 180 din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, Dispune descărcarea lichidatorului judiciar şi a tuturor persoanelor care l-au asistat de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură, debitor şi averea lui, creditori, titulari de drepturi de preferinţă, acţionari sau asociaţi. În temeiul art. 179 din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Cluj-Napoca, prin Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Satu Mare, Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Satu Mare pentru efectuarea menţiunii de radiere, precum şi tuturor creditorilor, prin publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 de zile de la comunicarea hotărârii prin Buletinul Procedurilor de Insolvenţă; cererea de apel se depune la Tribunalul Satu Mare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 15.02.2024.
Stabileste termen de judecată la data de 15.02.2024, sala 12, ora 09:00, pentru convocarea părţilor prin BPI în vederea discutării propunerii lochidatorului judiciar de închidere a procedurii falimentului.
Stabileste termen administrativ la data de 11.01.2024, ora 09:00, pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei sau contravaloarea acestora conform titlului executoriu pus în executare silită şi pentru depunerea unui nou raport de activitate privind derularea procedurii.
Stabileste termen administrativ la data de 14.09.2023, ora 09:00, pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei sau contravaloarea acestora conform titlului executoriu pus în executare silită şi pentru depunerea unui nou raport de activitate privind derularea procedurii. Se emite adresă către practicianul în insolvenţă , cu mentiunea să depună la dosar dovezile privind demersurile făcute pentru recuperarea bunurilor debitoarei sau a contravalorii acestora.
Ia act de raportul de activitate nr. 12657/24.03.2023 întocmit şi depus la dosar de lichidatorul judiciar. Stabileste termen administrativ la data de 15.06.2023, ora 09:00, pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei sau contravaloarea acestora conform titlului executoriu pus în executare silită şi pentru depunerea unui nou raport de activitate privind derularea procedurii.
Ia act de raportul de activitate nr. 12357/10.01.2023 întocmit şi depus la dosar de lichidatorul judiciar. Stabileste termen administrativ la data de 30.03.2023, ora 09:00, pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei sau contravaloarea acestora conform titlului executoriu pus în executare silită şi pentru depunerea unui nou raport de activitate privind derularea procedurii.
Ia act de raportul de activitate nr. 12003/2002 întocmit şi depus la dosar de lichidatorul judiciar. Stabileste termen administrativ la data de 12.01.2023, ora 09:00, pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei sau contravaloarea acestora conform titlului executoriu pus în executare silită şi pentru depunerea unui nou raport de activitate privind derularea procedurii.
Ia act de Raportul de activitate nr. 11686/20.06.2022 privind pe debitoarea SC A..A.P..SRL. Stabileste termen administrativ la data de 06.10.2022, pentru continuarea procedurii falimentului în vederea continuării demersurilor pentru recuperarea bunurilor debitoarei sau a contravalorii acestora conform titlului executoriu pus în executare silită.
Ia act de depunerea de către lichidatorul judiciar a Raportului de activitate nr. 11399/05.04.2022 privind pe debitoarea SC A..A.P..SRL. Stabileste termen administrativ la data de 23.06.2022, pentru continuarea procedurii falimentului în vederea continuării demersurilor pentru recuperarea bunurilor debitoarei sau a contravalorii acestora conform titlului executoriu pus în executare silită.
Acordă termen administrativ pentru data de 07.04.2022,ora 09,00, pentru a se emite adresă către lichidatorul judiciar să întocmească şi să depună la dosar un raport de activitate privind stadiul procedurii falimentului.
Ia act de Raportul de activitate nr. 10854/02.12.2021, fixează termen administrativ pentru valorificarea bunurilor debitoarei.
Ia act de Raportul de activitate nr. 10608/14.09.2021, fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii în vederea continuării demersuril9or pentru recuperarea bunurilor sau a contravalorii acestora.
Ia act de Raportul privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor cu nr. 10208/10.05.2021, fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii de recuperare a bunurilor debitoarei.
ia act de Raportul de activitate nr. 9825/23.02.2021, fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii.
Ia act de Tabelul definitiv consolidat actualizat nr. 9492/20.11.2020 şi de Raportul de activitate nr. 9494/23.11.2020, fixează termen pentru continuarea procedurii de valorificare a bunurilor.
ia act de Raportul de activitate nr. 9070/07.09.2020, fixează termen administrativ pentru continuarea demersurilor de recuperare a bunurilor debitoarei.
fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii în vederea recuperării bunurilor debitoarei.
ia act de Raportul de activitate nr. 7646/12.02.2020, fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii în vederea recuperării bunurilor debitoarei.
- ia act de Raportul de activitate nr. 7145/13.11.2019, fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii în vederea recuperării bunurilor debitoarei.
pentru continuarea procedurii.
Ia act de raportul de activitate depus la dosar, stabileşte termen administrativ pentru soluţionarea cererii de revendicare mobiliară şi recuperarea bunurilor debitoarei.
Ia act de raportul de activitate depus la dosar, stabileşte termen administrativ pentru soluţionarea cererii de revendicare mobiliară şi recuperarea bunurilor debitoarei.
Ia act de raportul de activitate depus la dosar, stabileşte termen administrativ pentru soluţionarea cererii de revendicare mobiliară şi recuperarea bunurilor debitoarei.
Ia act de raportul de activitate depus la dosar, stabileşte termen administrativ pentru soluţionarea sesizării penale şi recuperarea bunurilor debitoarei.
- fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii.
Ia act de Raportul de activitate nr. 3890/16/28.02.2018, fixează termen administrativ pentru soluţionarea sesizării penale şi recuperarea bunurilor debitoarei.
Ia act de Raportul de activitate nr. 2527/15/13.11.2017, fixează termen administrativ pentru soluţionarea sesizării penale şi recuperarea bunurilor debitoarei.
Ia act de Raportul de activitate nr. 814/13/21.06.2017, fixează termen administrativ pentru soluţionarea sesizării pelane şi recuperarea bunurilor debitoarei.
- fixează termen administrativ pentru recuperarea bunurilor debitoarei.
- fixează termen administrativ pentru continuarea procedurii.
- confirmă în calitate de lichidator judiciar societatea INSOLVADMIN RO IPURL. Stabileşte onorariul lichidatorului judiciar în cuantum de 1.500 lei lunar + TVA şi un onorariu de succes de 7% + TVA din sumele recuperate în cadrul procedurii de faliment.
termen administrativ pentru continuarea procedurii; - termen în C.C. pentru stabilire onorariu fix lichidator judiciar la data de 02.03.2017.
termen administrativ pentru continuarea procedurii
acordă termen administrativ pentru continuarea procedurii
menţine termenul din calendar
Admite cererea de îndreptare a erorii materiale
Admite cererea administratorului judiciar CII LUCIAN DIMULESCU, cu sediul în Satu Mare, str. Maramureş nr. 15, jud. Satu Mare. În temeiul art. 145 alin.1 litera C din Legea nr.85/2014 din 25 iunie 2014; Dispune începerea procedurii falimentului în forma generală a debitoarei SC Agro Ardelean Prod SRL, cu sediul în sat Babţa, comuna Bogdand, nr. 366, jud. Satu Mare. În temeiul art.145 alin 2 din Legea privind procedura insolvenţei, desemnează lichidator judiciar CII LUCIAN DIMULESCU, cu sediul în Satu Mare, str. Maramureş nr. 15, jud. Satu Mare, cu o retribuţie conform legii, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.63 Legea nr.85/2014 din 25 iunie 2014. În temeiul art.145 alin.2 din Legea nr.85/2014 din 25 iunie 2014, Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitorului. Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment debitorului, creditorilor şi oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunalul Satu Mare, pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. În temeiul art.151 din Legea nr.85/2014 din 25 iunie 2014, Dispune lichidatorului judiciar să procedeze la notificarea deschiderii procedurii falimentului, tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor creanţelor născute în cursul procedurii la 11 august 2016. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor născute în cursul procedurii, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor la 8 septembrie 2016, sala 115, ora 9,00. Fixează termenul limită pentru întocmirea şi afişarea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la 6 octombrie 2016, sala 115, ora 9,00. In temeiul art.113 din Legea privind procedura insolvenţei, Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. Definitivă. Cu apel în 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 30 iunie 2016.
pentru ca administratorul judiciar să ia legătur cu administratorul special al debitoarei, acordă un termen scurt de 2 săptămâni
se vor cita părţile prin BPI pentru discutarea propunerii de intrare în procedura generală a falimentului. pune în vedere lichidatorului să depună pv al adunării creditorilor prin care s-a votat intrarea în faliment.
termen administrativ pentru întocmire raport de activitate
raportat la cele învederate prin raportul de activitate nr. 1546/6/24.11.2015, acordă un nou termen administrativ pentru continuarea procedurii
la solicitarea lichidatorului judiciar pentru ca debitoarea să respecte planul de reorganizare
Confirmă planul de reorganizare
se vor cita părţile prin BPI pentru discutarea planului de reorganizare
pentru depunerea procesului verbal al Adunării Creditorilor prin care s-a votat planul de reorganizare
pentru formularea de noi propuneri
pentru continuarea procedurii
continuare procedură de observare
menţine termenul din calendar pentru continuarea perioadei de observare
Admite cererea creditoarei. Deschide procedura insolvenţei în formă generală.
pentru comunicarea cererii cu debitoarea.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 3.758.261 RON | 74.138 RON | 437.727 RON | 325.365 RON | 662.043 RON | 552.889 RON | 7 |
| 2024 | 3.343.203 RON | -75.980 RON | 427.543 RON | 358.564 RON | 544.994 RON | 478.751 RON | 9 |
| 2023 | 3.137.014 RON | -18.932 RON | 237.369 RON | 241.256 RON | 548.330 RON | 554.731 RON | 9 |
| 2022 | 2.876.833 RON | 16.221 RON | 217.972 RON | 264.175 RON | 526.782 RON | 573.663 RON | 9 |
| 2021 | 2.682.444 RON | 6.701 RON | 104.757 RON | 210.651 RON | 451.068 RON | 557.442 RON | 9 |
| 2020 | 2.979.543 RON | 69.382 RON | 112.388 RON | 221.590 RON | 441.078 RON | 550.741 RON | 9 |
| 2019 | 2.365.736 RON | 38.179 RON | 71.202 RON | 233.374 RON | 318.377 RON | 481.358 RON | 8 |
| 2018 | 2.006.279 RON | -7.216 RON | 41.359 RON | 195.650 RON | 288.239 RON | 443.179 RON | 8 |
| 2017 | 1.887.765 RON | -10.575 RON | 35.593 RON | 168.885 RON | 316.476 RON | 450.395 RON | 8 |
| 2016 | 1.894.304 RON | 35.427 RON | 51.981 RON | 142.973 RON | 369.330 RON | 460.970 RON | 12 |
| 2015 | 1.688.172 RON | 26.592 RON | 108.461 RON | 158.218 RON | 416.808 RON | 467.579 RON | 11 |
| 2014 | 1.611.806 RON | -362 RON | 82.090 RON | 163.800 RON | 358.907 RON | 440.988 RON | 10 |
| 2013 | 1.705.616 RON | 2.761 RON | 96.330 RON | 165.492 RON | 371.741 RON | 441.350 RON | 10 |
| 2012 | 1.683.200 RON | 23.982 RON | 83.047 RON | 205.639 RON | 310.254 RON | 433.169 RON | 12 |
| 2011 | 1.669.562 RON | 8.112 RON | 116.088 RON | 236.697 RON | 288.225 RON | 409.187 RON | 14 |
| 2010 | 1.642.421 RON | 6.445 RON | 121.804 RON | 234.729 RON | 287.170 RON | 401.074 RON | 14 |
| 2009 | 1.707.074 RON | 33.216 RON | 93.619 RON | 306.193 RON | 200.463 RON | 414.483 RON | 15 |
| 2008 | 1.609.446 RON | 95.508 RON | 139.154 RON | 297.944 RON | 221.060 RON | 381.364 RON | 13 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3.758.261 RON | 3.343.203 RON | 3.137.014 RON | 2.876.833 RON | 2.682.444 RON | 2.979.543 RON | 2.365.736 RON | 2.006.279 RON | 1.887.765 RON | 1.894.304 RON | 1.688.172 RON | 1.611.806 RON | 1.705.616 RON | 1.683.200 RON | 1.669.562 RON | 1.642.421 RON | 1.707.074 RON | 1.609.446 RON |
| Venituri totale | 3.758.436 RON | 3.345.491 RON | 3.151.413 RON | 2.880.892 RON | 2.683.167 RON | 2.984.996 RON | 2.379.271 RON | 2.009.210 RON | 1.887.778 RON | 1.978.398 RON | 1.688.622 RON | 1.614.142 RON | 1.709.108 RON | 1.683.300 RON | 1.676.200 RON | 1.654.166 RON | 1.767.342 RON | 1.739.041 RON |
| Cheltuieli totale | 3.669.323 RON | 3.421.471 RON | 3.170.345 RON | 2.862.432 RON | 2.674.533 RON | 2.904.256 RON | 2.334.248 RON | 2.008.603 RON | 1.898.353 RON | 1.936.061 RON | 1.656.856 RON | 1.614.427 RON | 1.704.734 RON | 1.653.565 RON | 1.666.005 RON | 1.640.934 RON | 1.727.883 RON | 1.625.816 RON |
| Profit brut | 89.113 RON | 0 RON | 0 RON | 18.460 RON | 8.634 RON | 80.740 RON | 45.023 RON | 607 RON | 0 RON | 42.337 RON | 31.766 RON | 0 RON | 4.374 RON | 29.735 RON | 10.195 RON | 13.232 RON | 39.459 RON | 113.225 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 75.980 RON | 18.932 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 10.575 RON | 0 RON | — | 285 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 74.138 RON | 0 RON | 0 RON | 16.221 RON | 6.701 RON | 69.382 RON | 38.179 RON | 0 RON | 0 RON | 35.427 RON | 26.592 RON | 0 RON | 2.761 RON | 23.982 RON | 8.112 RON | 6.445 RON | 33.216 RON | 95.508 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 75.980 RON | 18.932 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 7.216 RON | 10.575 RON | 0 RON | 0 RON | 362 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 325.365 RON | 358.564 RON | 241.256 RON | 264.175 RON | 210.651 RON | 221.590 RON | 233.374 RON | 195.650 RON | 168.885 RON | 142.973 RON | 158.218 RON | 163.800 RON | 165.492 RON | 205.639 RON | 236.697 RON | 234.729 RON | 306.193 RON | 297.944 RON |
| Active circulante | 662.043 RON | 544.994 RON | 548.330 RON | 526.782 RON | 451.068 RON | 441.078 RON | 318.377 RON | 288.239 RON | 316.476 RON | 369.330 RON | 416.808 RON | 358.907 RON | 371.741 RON | 310.254 RON | 288.225 RON | 287.170 RON | 200.463 RON | 221.060 RON |
| Stocuri | 497.080 RON | 438.321 RON | 439.578 RON | 424.885 RON | 368.752 RON | 379.697 RON | 264.651 RON | 217.741 RON | 253.428 RON | 225.470 RON | 311.282 RON | 278.104 RON | 308.231 RON | 290.899 RON | 266.852 RON | 260.325 RON | 172.758 RON | 196.946 RON |
| Creante | 89.753 RON | 67.880 RON | 27.094 RON | 24.446 RON | 24.529 RON | 16.743 RON | 26.530 RON | 17.644 RON | 43.067 RON | 66.897 RON | 32.147 RON | 50.452 RON | 26.719 RON | 13.509 RON | 18.043 RON | 16.345 RON | 19.223 RON | 15.117 RON |
| Casa si conturi la banci | 75.210 RON | 38.793 RON | 81.658 RON | 77.451 RON | 57.787 RON | 44.638 RON | 27.196 RON | 52.854 RON | 19.981 RON | 76.963 RON | 73.379 RON | 30.351 RON | 36.791 RON | 5.846 RON | 3.330 RON | 10.500 RON | 8.482 RON | 8.997 RON |
| Cheltuieli in avans | 3.208 RON | 2.736 RON | 2.514 RON | 678 RON | 480 RON | 461 RON | 809 RON | 649 RON | 627 RON | 648 RON | 1.014 RON | 371 RON | 447 RON | 323 RON | 353 RON | 979 RON | 1.446 RON | 1.514 RON |
| Datorii totale | 437.727 RON | 427.543 RON | 237.369 RON | 217.972 RON | 104.757 RON | 112.388 RON | 71.202 RON | 41.359 RON | 35.593 RON | 51.981 RON | 108.461 RON | 82.090 RON | 96.330 RON | 83.047 RON | 116.088 RON | 121.804 RON | 93.619 RON | 139.154 RON |
| Capitaluri proprii | 552.889 RON | 478.751 RON | 554.731 RON | 573.663 RON | 557.442 RON | 550.741 RON | 481.358 RON | 443.179 RON | 450.395 RON | 460.970 RON | 467.579 RON | 440.988 RON | 441.350 RON | 433.169 RON | 409.187 RON | 401.074 RON | 414.483 RON | 381.364 RON |
| Capital subscris varsat | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | — | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON | 200.000 RON |
| Nr. mediu salariati | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 12 | 11 | 10 | 10 | 12 | 14 | 14 | 15 | 13 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
111 contracte atribuite, in valoare de 379.168 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 379.279 lei.
Achizitii directe
111 contracte
379.168 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
0 contracte
0 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.291 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.937.090 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.446 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.485 din cele 393.291 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,4% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.231.847 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 02.09.2026, 20:39).