| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1.499.879 RON | -732.386 RON | 2.448.219 RON | 1.232.301 RON | 503.465 RON | -712.453 RON | 5 |
| 2024 | 2.497.625 RON | -290.094 RON | 2.626.596 RON | 1.483.352 RON | 1.163.177 RON |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
| 19.933 RON |
| 5 |
| 2023 | 2.034.970 RON | 35.880 RON | 2.584.551 RON | 1.722.812 RON | 1.612.648 RON | 750.909 RON | 6 |
| 2022 | 2.126.747 RON | 22.384 RON | 1.579.915 RON | 642.570 RON | 1.696.613 RON | 759.268 RON | 6 |
| 2021 | 2.519.059 RON | 584.821 RON | 782.335 RON | 538.147 RON | 1.200.983 RON | 956.795 RON | 6 |
| 2020 | 1.609.444 RON | 367.744 RON | 956.564 RON | 418.561 RON | 1.334.198 RON | 744.610 RON | 4 |
| 2019 | 1.663.249 RON | 444.737 RON | 1.119.399 RON | 622.690 RON | 1.378.851 RON | 653.694 RON | 7 |
| 2018 | 1.435.998 RON | 16.419 RON | 1.694.607 RON | 852.994 RON | 1.317.266 RON | 158.774 RON | 6 |
| 2017 | 1.531.391 RON | 8.429 RON | 2.078.940 RON | 1.112.328 RON | 1.514.277 RON | 142.354 RON | 7 |
| 2016 | 1.175.086 RON | 14.509 RON | 1.775.330 RON | 1.371.663 RON | 1.184.744 RON | 207.335 RON | 4 |
| 2015 | 1.025.116 RON | 21.689 RON | 1.645.281 RON | 1.590.908 RON | 1.103.013 RON | 359.916 RON | 3 |
| 2014 | 793.926 RON | 74.998 RON | 1.255.616 RON | 1.438.539 RON | 932.459 RON | 338.227 RON | 3 |
| 2013 | 680.267 RON | 21.970 RON | 620.730 RON | 83.364 RON | 928.455 RON | 263.229 RON | 4 |
| 2012 | 755.393 RON | 34.675 RON | 476.051 RON | 10.674 RON | 770.566 RON | 241.259 RON | 3 |
| 2011 | 860.431 RON | 10.885 RON | 582.696 RON | 24.135 RON | 829.075 RON | 206.584 RON | 3 |
| 2010 | 592.923 RON | 29.477 RON | 456.240 RON | 98.168 RON | 549.264 RON | 195.698 RON | 3 |
| 2009 | 373.395 RON | -61.604 RON | 597.416 RON | 127.091 RON | 636.547 RON | 166.222 RON | 2 |
| 2008 | 391.000 RON | 33.651 RON | 368.930 RON | 171.848 RON | 422.728 RON | 227.826 RON | 3 |
| 2016 |
|---|
| 2015 |
|---|
| 2014 |
|---|
| 2013 |
|---|
| 2012 |
|---|
| 2011 |
|---|
| 2010 |
|---|
| 2009 |
|---|
| 2008 |
|---|
| Cifra de afaceri | 1.499.879 RON | 2.497.625 RON | 2.034.970 RON | 2.126.747 RON | 2.519.059 RON | 1.609.444 RON | 1.663.249 RON | 1.435.998 RON | 1.531.391 RON | 1.175.086 RON | 1.025.116 RON | 793.926 RON | 680.267 RON | 755.393 RON | 860.431 RON | 592.923 RON | 373.395 RON | 391.000 RON |
| Venituri totale | 1.000.289 RON | 2.301.517 RON | 2.159.588 RON | 2.756.960 RON | 2.646.292 RON | 2.009.361 RON | 1.684.898 RON | 1.269.909 RON | 1.828.015 RON | 1.397.865 RON | 1.265.307 RON | 887.077 RON | 654.248 RON | 711.501 RON | ||||
| Cheltuieli totale | 1.732.675 RON | 2.541.749 RON | 2.101.366 RON | 2.717.109 RON | 2.037.992 RON | 1.628.499 RON | 1.229.174 RON | 1.241.789 RON | 1.808.659 RON | 1.379.629 RON | 1.235.058 RON | 798.399 RON | 627.460 RON | 669.541 RON | ||||
| Profit brut | 0 RON | 0 RON | 58.222 RON | 39.851 RON | 608.300 RON | 380.862 RON | 455.724 RON | 28.120 RON | 19.356 RON | 18.236 RON | 30.249 RON | 88.678 RON | 26.788 RON | 41.960 RON | ||||
| Pierdere bruta | 732.386 RON | 240.232 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 0 RON | 0 RON | 0 RON | ||||
| Profit net | 0 RON | 0 RON | 35.880 RON | 22.384 RON | 584.821 RON | 367.744 RON | 444.737 RON | 16.419 RON | 8.429 RON | 14.509 RON | 21.689 RON | 74.998 RON | 21.970 RON | 34.675 RON | ||||
| Pierdere neta | 732.386 RON | 290.094 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | ||||
| Active fixe (imobilizate) | 1.232.301 RON | 1.483.352 RON | 1.722.812 RON | 642.570 RON | 538.147 RON | 418.561 RON | 622.690 RON | 852.994 RON | 1.112.328 RON | 1.371.663 RON | 1.590.908 RON | 1.438.539 RON | 83.364 RON | 10.674 RON | ||||
| Active circulante | 503.465 RON | 1.163.177 RON | 1.612.648 RON | 1.696.613 RON | 1.200.983 RON | 1.334.198 RON | 1.378.851 RON | 1.317.266 RON | 1.514.277 RON | 1.184.744 RON | 1.103.013 RON | 932.459 RON | 928.455 RON | 770.566 RON | ||||
| Stocuri | 338.318 RON | 911.090 RON | 1.159.263 RON | 1.341.564 RON | 744.502 RON | 574.553 RON | 340.040 RON | 374.623 RON | 627.839 RON | 406.993 RON | 312.151 RON | 109.960 RON | 74.985 RON | 101.004 RON | ||||
| Creante | 163.881 RON | 249.930 RON | 415.794 RON | 334.869 RON | 355.770 RON | 386.896 RON | 451.021 RON | 276.308 RON | 357.953 RON | 314.543 RON | 230.391 RON | 499.878 RON | 719.986 RON | 586.497 RON | ||||
| Casa si conturi la banci | 1.266 RON | 2.157 RON | 37.591 RON | 20.180 RON | 100.711 RON | 372.749 RON | 587.790 RON | 666.335 RON | 528.485 RON | 463.208 RON | 560.471 RON | 322.621 RON | 133.484 RON | 83.065 RON | ||||
| Cheltuieli in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |||
| Datorii totale | 2.448.219 RON | 2.626.596 RON | 2.584.551 RON | 1.579.915 RON | 782.335 RON | 956.564 RON | 1.119.399 RON | 1.694.607 RON | 2.078.940 RON | 1.775.330 RON | 1.645.281 RON | 1.255.616 RON | 620.730 RON | 476.051 RON | ||||
| Venituri in avans | 0 RON | — | — | — | — | 51.585 RON | 228.448 RON | 316.879 RON | 405.311 RON | 573.742 RON | 688.724 RON | 777.155 RON | 127.860 RON | 63.930 RON | ||||
| Capitaluri proprii | -712.453 RON | 19.933 RON | 750.909 RON | 759.268 RON | 956.795 RON | 744.610 RON | 653.694 RON | 158.774 RON | 142.354 RON | 207.335 RON | 359.916 RON | 338.227 RON | 263.229 RON | 241.259 RON | ||||
| Capital subscris varsat | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | ||||
| Nr. mediu salariati | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 4 | 7 | 6 | 7 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
| 904.298 RON |
| 593.877 RON |
| 401.993 RON |
| 480.143 RON |
| 890.468 RON |
| 559.525 RON |
| 459.264 RON |
| 439.963 RON |
| 13.830 RON |
| 34.352 RON |
| — |
| 40.180 RON |
| 0 RON |
| — |
| 57.271 RON |
| — |
| 10.885 RON |
| 29.477 RON |
| — |
| 33.651 RON |
| 0 RON |
| — |
| 61.604 RON |
| — |
| 24.135 RON |
| 98.168 RON |
| 127.091 RON |
| 171.848 RON |
| 829.075 RON |
| 549.264 RON |
| 636.547 RON |
| 422.728 RON |
| 232.391 RON |
| 333.798 RON |
| 374.207 RON |
| 282.669 RON |
| 587.220 RON |
| 202.908 RON |
| 260.264 RON |
| 134.248 RON |
| 9.464 RON |
| 12.558 RON |
| 2.076 RON |
| 5.811 RON |
| 4.506 RON |
| — |
| 2.180 RON |
| 582.696 RON |
| 456.240 RON |
| 597.416 RON |
| 368.930 RON |
| 63.930 RON |
| — |
| — |
| — |
| 206.584 RON |
| 195.698 RON |
| 166.222 RON |
| 227.826 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 3 |
| 2 |
| 3 |
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Respinge cererea formulată de petent ANDREDAN S.R.L, privind deschiderea procedurii simplificate de insolven?ă. Cu drept de apel în 7 zile de la comunicarea prezentei conform CPC. Cererea de apel se depune la Tribunalul Bihor. Dată în cameră de consiliu şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei azi, data de 07.07.2026.
Respinge ca nefondat recursul declarat de recurenta-reclamantă S.C. ANDREDAN S.R.L., în contradictoriu cu intimata-pârâtă Agenţia Pentru Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – Centrul Judeţean Bihor, împotriva Sentin?ei nr. 468 din 12.06.2025, pronunţată de Tribunalul Bihor. Fără cheltuieli de judecată în recurs. DEFINITIVĂ. Pronunţată azi 24.10.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Admite excepţia nulităţii pentru nesemnare a recursului. Constată nulitatea recursului declarat de recurenta-reclamantă SC ANDREDAN SRL, în contradictoriu cu intimata-pârâtă Agenţia de Plăţi şi Intervenţie Pentru Agricultură - Centrul Judeţean Bihor, împotriva Sentinţei nr. 292 din 11.04.2025 pronunţată de Tribunalul Bihor. Fără cheltuieli de judecată în recurs. DEFINITIVĂ. Pronunţată azi 16.01.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Respinge ca nefondat recursul declarat de recurenta-reclamantă SC Andredan SRL în contradictoriu cu intimata-pârâtă Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură - Centrul Judeţean Bihor, împotriva Sentin?ei nr. 467/CA din 12.06.2025 şi a Încheierii din data de 24.04.2025 pronun?ate de Tribunalul Bihor. Fără cheltuieli de judecată în recurs. DEFINITIVĂ.
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor Curţii de Apel Oradea nr. 2/26.08.2025, prin care s-a hotărât adoptarea unor forme de protest în raport de modificările prefigurate în privinţa regimului de pensionare al magistraţilor, amână judecarea cauzei pentru data de 17.12.2025, ora 09:30, pentru când intimata are termen în cunoştinţă şi se va cita recurenta.
Admite propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea. În baza art. 5491 alin. (5) lit. b C. proc. pen., dispune desfiinţarea totală a următoarelor înscrisuri: 1. Adeverin?a nr. 5792/23.05.2016 emisă în numele Primăriei B si în favoarea SC A SRL, contrafăcută în întregime de B G, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (fila 1). 2. Adeverin?a nr. 4735/11.05.2017 emisă în numele Primăriei B si în favoarea SC A SRL, contrafăcută în întregime de B G, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (fila 2). 3. Adeverin?a nr. 4375/11.05.2018 emisă în numele Primăriei B si în favoarea SC A SRL, contrafăcută în întregime de B G, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (fila 3). În baza art. 5491 alin. (3) lit. b C. proc. pen., dispune desfiinţarea par?ială a următoarelor înscrisuri sub aspectul men?iunilor false: 1. Cererea unică de plată 2016 înreg. cu nr. 37928/25.05.2016 - men?iunile false cu privire la suprafa?a agricolă utilizată/solicitată pentru sprijin, după cum urmează: la cap. I „Date de identificare solicitant/Exploata?ie”, pct. 44 „Total suprafa?ă agricolă utilizată”, men?iunea contrară realită?ii că suprafa?a totală utilizată este de 316,80 ha, la pct. 45 „Total suprafa?ă agricolă solicitată pentru sprijin”, men?iunea că suprafa?a totală pentru care se solicită sprijin este de 316,80 ha; acelea?i men?iuni la cap. II.A „Declara?ie de suprafa?ă - 2016” unde au fost precizate în concret parcelele ce compun suprafa?a de 316,80 ha, reprezentând "total suprafa?ă utilizată" ?i "total suprafa?ă solicitată", respectiv la cap. II.B „Declara?ie zone de interes ecologic (ZIE) - 2016’’ unde s-a precizat că suprafa?a totală de teren arabil este de 282,68 ha, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (filele 4, 5, 6). 2. Cererea unică de plată 2017 înreg. cu nr. 38318/12.05.2017 - men?iunile false cu privire la suprafa?a agricolă utilizată/solicitată pentru sprijin, după cum urmează: la cap. I „Date de identificare solicitant/Exploata?ie", pct. 44 „Total suprafa?ă agricolă utilizată", men?iunea contrară realită?ii că suprafa?a totală utilizată cu documente legale este de 341,87 ha, la pct. 45 „Total suprafa?ă agricolă solicitată pentru sprijin", men?iunea că suprafa?a totală pentru care se solicită sprijin în baza unor documente legale este de 341,87 ha; acelea?i men?iuni la cap. II.A ,Declara?ie de suprafa?ă – 2017” unde au fost precizate în concret parcelele ce compun suprafa?a de 341,87 ha, reprezentând "total suprafa?ă utilizată" ?i "total suprafa?ă solicitată", respectiv la cap. II.B „Declara?ie zone de interes ecologic (ZIE) – 2017” unde s-a precizat că suprafa?a totală de teren arabil este de 340,52 ha, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (filele 15, 16, 17, 18). 3. Cererea unică de plată 2018 înreg. cu nr. 34419/12.05.2018 - men?iunile false cu privire la suprafa?a agricolă utilizată/solicitată pentru sprijin, după cum urmează: la cap. I „Date de identificare solicitant/Exploata?ie", pct. 44 „Total suprafa?ă agricolă utilizată", men?iunea contrară realită?ii că suprafa?a totală utilizată cu documente legale este de 341,49 ha, la pct. 45 „Total suprafa?ă agricolă solicitată pentru sprijin", men?iunea că suprafa?a totală pentru care se solicită sprijin în baza unor documente legale este de 341,49 ha; acelea?i men?iuni la cap. II.A ,Declara?ie de suprafa?ă - 2018" unde au fost precizate în concret parcelele ce compun suprafa?a de 341,49 ha, reprezentând "total suprafa?ă utilizată" ?i "total suprafa?ă solicitată", respectiv la cap. II.B „Declara?ie zone de interes ecologic (ZIE) - 2018" unde s-a precizat că suprafa?a totală de teren arabil este de 341,49 ha, depusă în dosarul penal nr. 79/P/2021 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Oradea (filele 30, 31, 32 ). În baza art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 28.11.2023.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Respinge ca neîntemeiată cererea de chemare în judecată având ca obiect anulare act administrativ (procesul-verbal de constatare a neregulilor şi de stabilire a creanţelor bugetare nr. 3614/15.02.2024, Decizia nr. 6/15.04.2024), formulată de reclamanta S.C. ANDREDAN S.R.L., în contradictoriu cu pârâta AGENŢIA PENTRU PLĂŢI ŞI INTERVENŢIE PENTRU AGRICULTURĂ – CENTRUL JUDEŢEAN BIHOR. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Bihor. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi, 12.06.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 12.06.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 06.06.2025.
Amână pronuntarea pentru data de 06.06.2025.
Având nevoie de timp pentru a delibera, amână pronunţarea pentru data de 23.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei, azi, 09.05.2025.
Amână pronuntarea pentru data de 09.05.2025.
Amână cauza pentru data de 24.04.2025 pentru ca reclamanta să studieze înscrisurile depuse de pârâtă.
Amână cauza pentru data de 30.01.2025 ora 10 pentru a se depune la dosar înscrisurile necesare solu?ionării cauzei.
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale nr. 2 din 26.08.2025 a judecătorilor din cadrul Curţii de Apel Oradea privind iniţierea unei forme de protest, amână judecarea cauzei pentru data de 16.01.2026, ora 09:30, pentru când se vor cita părţile.
Respinge ca neîntemeiată cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta SC Andredan SRL în contradictoriu cu pârâta Agenţia de Plăţi şi Intervenţie Pentru Agricultură, Centrul Judeţean Bihor. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune la Tribunalul Bihor. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 11.04.2025.
Amână pronun?area hotărârii pentru data de 11.04.2025. În temeiul disp. art. 396 alin. 2 C.pr.civ., pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 26.03.2025.
Amână pronun?area hotărârii pentru data de 26.03.2025. În temeiul disp. art. 396 alin. 2 C.pr.civ., pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
pentru studiul sentin?ei penale depuse la dosar
pentru ata?area hotărârii penale pronunţată în dosar nr. 2447/111/2023
Respinge ca neîntemeiată cererea de chemare în judecată având ca obiect anulare act administrativ (procesul-verbal de constatare a neregulilor şi de stabilire a creanţelor bugetare nr. 3615/15.02.2024, Decizia nr. 7/15.04.2024), astfel cum a fost formulată şi modificată de reclamanta S.C. ANDREDAN S.R.L., în contradictoriu cu pârâta AGENŢIA PENTRU PLĂŢI ŞI INTERVENŢIE PENTRU AGRICULTURĂ – CENTRUL JUDEŢEAN BIHOR. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Bihor. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi, 12.06.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 12.06.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 06.06.2025.
Amână pronuntarea pentru data de 06.06.2025.
Având nevoie de timp pentru a delibera, amână pronunţarea pentru data de 23.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei, azi, 09.05.2025.
Amână pronuntarea pentru data de 09.05.2025.
Amână cauza pentru data de 24.04.2025 pentru ca reclamanta să studieze înscrisurile depuse de pârâtă.
Amână cauza pentru data de 30.01.2025, ora 10 pentru a se emite adresă Biroului Local de Expertize Tehnice.
In vederea deliberarii amana pronuntarea la data de 28.11.2023.
In vederea deliberarii amana pronuntarea la data de 22.11.2023.
In vederea deliberarii amana pronuntarea la data de 8.11.2023.
In vederea deliberarii amana pronuntarea la data de 1.11.2023
1 contract atribuit, in valoare de 51.000 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 51.001 lei.
Achizitii directe
1 contract
51.000 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
0 contracte
0 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 222.847 de documente constatatoare — adica sub 5,7% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 66.706 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 17%. Pentru celelalte 83,1% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.034 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 155 de zile de la data documentului, iar 28,4% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 04.09.2026, 02:08).
Vecinii nu se pot numara: adresa publicata nu ajunge nici pana la strada, deci cheia ar aduna toata localitatea.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.