FORESTA PROD & TRADING GRUIU SRL
- NEXOR PROPERTIES - S.R.L.documentat pana in 2015
Procedura deschisa la 16.02.2021
Sentinţă de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 5686/2021
Procedura deschisa la 12.05.2020
Încheiere de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 11675/2020
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 11332/2020
Tabel definitiv al creanţelor · BPI 12125/2020
Sentinţă privind confirmarea planului de reorganizare · BPI 5930/2022
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 19.336 RON | -345.982 RON | 8.011.260 RON | 2.315.052 RON | 512.457 RON | -5.182.802 RON | 3 |
| 2024 | 356.440 RON | 37.474 RON | 7.686.202 RON | 2.347.537 RON | 500.937 RON |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| -4.836.820 RON |
| 3 |
| 2023 | 1.327.863 RON | -1.275.040 RON | 7.475.870 RON | 2.382.182 RON | 218.486 RON | -4.874.294 RON | 9 |
| 2022 | 1.474.790 RON | -78.718 RON | 12.639.579 RON | 2.410.351 RON | 6.750.259 RON | -3.599.255 RON | 13 |
| 2021 | 1.523.277 RON | 587.719 RON | 13.615.660 RON | 2.464.514 RON | 7.790.179 RON | -3.520.536 RON | 7 |
| 2020 | 643.685 RON | -974.069 RON | 12.783.417 RON | 2.206.759 RON | 6.588.406 RON | -4.108.256 RON | 11 |
| 2019 | 1.612.787 RON | -4.758.138 RON | 11.800.840 RON | 2.211.016 RON | 6.210.539 RON | -3.134.186 RON | 7 |
| 2018 | 4.894.322 RON | 12.071 RON | 7.893.364 RON | 3.263.524 RON | 6.719.758 RON | 1.623.951 RON | 17 |
| 2017 | 5.063.957 RON | 8.484 RON | 5.172.339 RON | 1.527.068 RON | 5.316.305 RON | 1.611.880 RON | 13 |
| 2016 | 1.640.631 RON | 24.196 RON | 4.532.149 RON | 1.272.598 RON | 4.936.558 RON | 1.284.896 RON | 11 |
| 2015 | 196.831 RON | -82.964 RON | 3.658.233 RON | 339.947 RON | 2.876.597 RON | -833.800 RON | — |
| 2014 | 94.870 RON | -383.672 RON | 2.230.109 RON | 105.200 RON | 1.709.997 RON | -807.023 RON | — |
| 2013 | 142.552 RON | 25.098 RON | 1.786.269 RON | 105.200 RON | 1.657.618 RON | -423.626 RON | 0 |
| 2012 | 282.239 RON | -25.109 RON | 1.830.022 RON | 135.104 RON | 1.646.379 RON | -448.714 RON | 0 |
| 2011 | 118.368 RON | -43.084 RON | 1.858.256 RON | 179.960 RON | 1.654.866 RON | -423.605 RON | 0 |
| 2010 | 111.127 RON | -147.885 RON | 1.991.763 RON | 225.365 RON | 1.786.504 RON | -380.521 RON | 1 |
| 2009 | 397.265 RON | -39.563 RON | 2.047.761 RON | 294.780 RON | 1.920.345 RON | -232.636 RON | 1 |
| 2008 | 758.097 RON | 62.886 RON | 1.426.740 RON | 61.276 RON | 1.576.576 RON | -193.073 RON | 4 |
| 2016 |
|---|
| 2015 |
|---|
| 2014 |
|---|
| 2013 |
|---|
| 2012 |
|---|
| 2011 |
|---|
| 2010 |
|---|
| 2009 |
|---|
| 2008 |
|---|
| Cifra de afaceri | 19.336 RON | 356.440 RON | 1.327.863 RON | 1.474.790 RON | 1.523.277 RON | 643.685 RON | 1.612.787 RON | 4.894.322 RON | 5.063.957 RON | 1.640.631 RON | 196.831 RON | 94.870 RON | 142.552 RON | 282.239 RON | 118.368 RON | 111.127 RON | 397.265 RON | 758.097 RON |
| Venituri totale | 19.384 RON | 401.879 RON | 1.300.486 RON | 1.937.857 RON | 2.100.034 RON | 1.138.615 RON | 2.571.468 RON | 5.594.802 RON | 5.240.471 RON | 2.607.656 RON | 302.179 RON | 118.817 RON | 142.557 RON | 294.443 RON | ||||
| Cheltuieli totale | 365.173 RON | 357.507 RON | 2.557.055 RON | 2.001.827 RON | 1.496.375 RON | 2.106.049 RON | 7.329.606 RON | 5.572.777 RON | 5.214.917 RON | 2.562.565 RON | 379.238 RON | 499.642 RON | 113.995 RON | 319.552 RON | ||||
| Profit brut | 0 RON | 44.372 RON | 0 RON | 0 RON | 603.659 RON | 0 RON | 0 RON | 22.025 RON | 25.554 RON | 45.091 RON | 0 RON | 0 RON | 28.562 RON | 0 RON | ||||
| Pierdere bruta | 345.789 RON | 0 RON | 1.256.569 RON | 63.970 RON | 0 RON | 967.434 RON | 4.758.138 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 380.825 RON | 0 RON | 25.109 RON | ||||
| Profit net | 0 RON | 37.474 RON | 0 RON | 0 RON | 587.719 RON | 0 RON | 0 RON | 12.071 RON | 8.484 RON | 24.196 RON | 0 RON | 0 RON | 25.098 RON | 0 RON | ||||
| Pierdere neta | 345.982 RON | 0 RON | 1.275.040 RON | 78.718 RON | 0 RON | 974.069 RON | 4.758.138 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 82.964 RON | 383.672 RON | 0 RON | 25.109 RON | ||||
| Active fixe (imobilizate) | 2.315.052 RON | 2.347.537 RON | 2.382.182 RON | 2.410.351 RON | 2.464.514 RON | 2.206.759 RON | 2.211.016 RON | 3.263.524 RON | 1.527.068 RON | 1.272.598 RON | 339.947 RON | 105.200 RON | 105.200 RON | 135.104 RON | ||||
| Active circulante | 512.457 RON | 500.937 RON | 218.486 RON | 6.750.259 RON | 7.790.179 RON | 6.588.406 RON | 6.210.539 RON | 6.719.758 RON | 5.316.305 RON | 4.936.558 RON | 2.876.597 RON | 1.709.997 RON | 1.657.618 RON | 1.646.379 RON | ||||
| Stocuri | 4.323 RON | 11.268 RON | 13.186 RON | 1.324.102 RON | 840.661 RON | 581.653 RON | 361.612 RON | 2.888.001 RON | 3.036.829 RON | 2.402.927 RON | 93.844 RON | — | — | — | ||||
| Creante | 494.839 RON | 476.239 RON | 161.853 RON | 5.372.657 RON | 6.532.871 RON | 5.861.420 RON | 5.841.652 RON | 3.802.907 RON | 2.045.665 RON | 2.328.828 RON | 2.701.780 RON | 1.704.158 RON | 1.647.667 RON | 1.642.271 RON | ||||
| Casa si conturi la banci | 13.155 RON | 13.290 RON | 43.307 RON | 53.360 RON | 416.507 RON | 145.193 RON | 7.135 RON | 28.710 RON | 233.671 RON | 204.663 RON | 80.973 RON | 5.839 RON | 9.951 RON | 4.108 RON | ||||
| Cheltuieli in avans | 949 RON | 908 RON | 908 RON | 5.272 RON | 1.417 RON | 37.788 RON | 399.539 RON | 29.780 RON | 1.422 RON | — | — | — | — | — | ||||
| Datorii totale | 8.011.260 RON | 7.686.202 RON | 7.475.870 RON | 12.639.579 RON | 13.615.660 RON | 12.783.417 RON | 11.800.840 RON | 7.893.364 RON | 5.172.339 RON | 4.532.149 RON | 3.658.233 RON | 2.230.109 RON | 1.786.269 RON | 1.830.022 RON | ||||
| Venituri in avans | — | — | — | 125.558 RON | 160.986 RON | 157.792 RON | 154.440 RON | 495.747 RON | 60.576 RON | 392.111 RON | 392.111 RON | 392.111 RON | 400.175 RON | 400.175 RON | ||||
| Capitaluri proprii | -5.182.802 RON | -4.836.820 RON | -4.874.294 RON | -3.599.255 RON | -3.520.536 RON | -4.108.256 RON | -3.134.186 RON | 1.623.951 RON | 1.611.880 RON | 1.284.896 RON | -833.800 RON | -807.023 RON | -423.626 RON | -448.714 RON | ||||
| Capital subscris varsat | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.513.000 RON | 2.194.500 RON | — | 100.000 RON | 100.000 RON | 100.000 RON | ||||
| Nr. mediu salariati | 3 | 3 | 9 | 13 | 7 | 11 | 7 | 17 | 13 | 11 | — | — | 0 | 0 | 0 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
| 182.426 RON |
| 164.688 RON |
| 421.161 RON |
| 791.294 RON |
| 225.510 RON |
| 307.698 RON |
| 454.991 RON |
| 728.408 RON |
| 0 RON |
| — |
| — |
| 62.886 RON |
| 43.084 RON |
| 143.010 RON |
| 33.830 RON |
| — |
| 0 RON |
| — |
| — |
| 62.886 RON |
| 43.084 RON |
| 147.885 RON |
| 39.563 RON |
| — |
| 179.960 RON |
| 225.365 RON |
| 294.780 RON |
| 61.276 RON |
| 1.654.866 RON |
| 1.786.504 RON |
| 1.920.345 RON |
| 1.576.576 RON |
| — |
| — |
| — |
| — |
| 1.645.615 RON |
| 1.630.510 RON |
| 1.638.317 RON |
| 1.354.413 RON |
| 9.251 RON |
| 37.920 RON |
| 23.631 RON |
| 34.404 RON |
| — |
| — |
| — |
| — |
| 1.858.256 RON |
| 1.991.763 RON |
| 2.047.761 RON |
| 1.426.740 RON |
| 400.175 RON |
| 400.627 RON |
| 400.000 RON |
| 404.185 RON |
| -423.605 RON |
| -380.521 RON |
| -232.636 RON |
| -193.073 RON |
| 100.000 RON |
| 100.000 RON |
| 100.000 RON |
| 100.000 RON |
| 1 |
| 1 |
| 4 |
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
| Nume | Cotă Capital |
|---|
| firmă | 50,01% |
| persoană | 49,99% |
| persoanăadministrator | — |
| firmăadministrator | — |
| 2 deținători în act | 100% |
Un administrator din registru nu a putut fi legat de o identitate, așa că nu apare mai sus — îi potrivim după identificator, niciodată după nume.
com. Gruiu, satul Gruiu
com. Pietroşiţa, satul Pietroşiţa, număr cadastral 623, atelier C1
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Respinge, ca nefondat, apelul declarat de apelanta-creditoare DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BUCURESTI IN REPREZENTAREA ADMINISTRATIEI SECTOR 3 A FINANTELOR PUBLICE, împotriva Sentinţei civile nr. 3170/14.06.2024 pronunţate de Tribunalul Bucureşti – Secţia a VII-a Civilă în dosarul nr. 5386/3/2020/a1. Definitivă. Soluţia a fost pusă la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei azi, 14 octombrie 2024.
Amână pronunţarea la 14.10.2024. Pronunţată în şedinţă publică azi, 07.10.2024
Amână pronunţarea la 07.10.2014. Pronunţată în şedinţă publică azi, 30.09.2024
Fara termene inregistrate.
Pentru continuarea procedurii de reorganizare a societăţii debitoare.
Pentru continuarea procedurii de reorganizare a societăţii debitoare.
Pentru continuarea procedurii de reorganizare a societăţii debitoare.
În vederea derulării planului de reorganizare.
În temeiul art. 139 alin. (5) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolven?ei şi de insolven?ă, confirmă planul de reorganizare a activităţii societăţii debitoare FORESTA PROD & TRADING GRUIU S.R.L., modificat, propus de către creditorul IFN EXTRA FINANCE S.A., aprobat de Adunarea Creditorilor, potrivit procesului-verbal publicat în Buletinul Procedurilor de Insolven?ă nr. 6882 din 10 aprilie 2024. Cu drept de apel în termen de 7 de zile de la comunicarea hotărârii prin Buletinul Procedurilor de Insolven?ă, ce se va depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VII-a civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 14.06.2024, în acord cu dispoziţiile art. 396 alin (2) Cod pr.civ..
Amână pronunţarea la data de 14.06.2024.
În temeiul art. 396 alin. 1 Cod procedură civilă, având nevoie de timp pentru deliberare, amână pronunţarea pentru data de 31.05.2024, care se va face, conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Acorda termen pentru continuarea procedurii in data de 19.11.2024 ora 10.
Pentru a se depune dovada publicarii in BPI a procesului verbal a Adunarii Creditorilor convocata in vederea aprobarii modificarii si prelungirii planului de reorganizare
pentru continuarea procedurii
pentru continuarea procedurii
pentru continuarea procedurii
pentru continuarea procedurii
În temeiul art. 139 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, confirmă Planul de reorganizare a activităţii societăţii debitoare Foresta Prod&Trading Gruiu S.R.L. aprobat de Adunarea Creditorilor, prin hotărârea din data de 11.09.2020, publicată în Buletinul procedurilor de insolvenţă nr. 15120/16.09.2020. Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 04.10.2022, ora 10.00, pentru când se citează părţile prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 31.03.2022.
Amână pronunţarea cu privire la confirmarea planului de reorganizare la data de 31.03.2022 şi stabileşte că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Cale de atac, odată cu fondul. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 22.03.2022.
pentru continuarea procedurii
pentru continuarea procedurii
pentru ca noul administrator sa precizeze daca isi insuseste, sau nu, Planul de reorganizare al vechiului administrator special
Amână judecarea cauzei pentru continuarea procedurii.
Admite cererea debitorului SC FORESTA PROD & TRADING GRUIU SRL. În temeiul art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă deschide procedura generală împotriva debitorului SC FORESTA PROD & TRADING GRUIU SRL. În temeiul art. 66 alin. 6 din Legea nr. 85/2014, conexează dosarul nr. 29760/3/2019 la prezentul dosar şi califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea IFN EXTRA FINANCE SA. Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită de depunere, de către creditori, a opoziţiilor la Încheierea de deschidere a procedurii - 10 zile de la notificare, precum şi termenul de soluţionare a opoziţiilor, care nu va depăşi 5 zile de la data expirării termenului de depunere a acestora; b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – 26.06.2020; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar de creanţe – 06.07.2020; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – 21.07.2020; e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – 10.07.2020. În temeiul art. 45 alin. (1) lit. d, teza IV din Legea nr. 85/2014, desemnează administrator judiciar provizoriu pe SOARE INSOLV IPURL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 raportat la art. 87 alin. 1 lit. a din Legea nr. 85/2014, cu o remuneraţie de 2.500 lei din averea debitorului. În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin. 3 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 67 alin. 1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014. Pune în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, şi, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 97 din aceeaşi lege. În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Pune în vedere administratorului judiciar ca notificările transmise creditorilor să cuprindă solicitarea de comunicare a declara?iilor de creanţă, a documentelor justificative, a taxei de timbru: (i) un exemplar va fi transmis atât în format scriptic (hârtie) la grefa Secţiei a VII-a civilă a Tribunalului Bucureşti, cât şi în format electronic (documente PDF de maximum 4 MB fiecare) pe adresa de e-mail a Secţiei a VII-a civilă a Tribunalului Bucureşti (trb-insolventa@just.ro); (ii) exemplarul destinat practicianului în insolvenţă va fi trimis pe adresa de corespondenţă electronică ce va fi indicată de aceasta prin notificare. Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. Pune în vedere administratorului judiciar să depună lunar la dosar raportul prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. Fixează termen pentru continuarea procedurii la data de 13.10.2020. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă. Dată în Camera de Consiliu şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 12.05.2020.
Termenul a fost preschimbat la data de 12.05.2020.
În baza H.C.S.M. nr. 191/10.03.2020 şi a Deciziei Preşedintelui Tribunalului Bucureşti nr. 46/11.03.2020, din oficiu, dispune preschimbarea termenului de judecată stabilit pentru data de 24.03.2020 cu cel din data de 12.05.2020, pentru când se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.03.2020.
pentru a se depune documentele solicitate de instanţă.
În temeiul art. 75 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, constată încetată acţiunea. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Buftea. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi 17.11.2023.
Amână pronunţarea în cauză la data de 17.11.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 07.11.2023.
Întrucât prin hotărârea Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Buftea din data de 20.06.2023 s-a adoptat forma de protest a amânării judecăţii, prezenta cauză neregăsindu-se printre cele stabilite ca fiind urgente, va amâna judecata şi va stabili termen la data de 07.11.2023.
lipsă de procedură cu debitoarea
Constată suspendarea de drept a judecăţii cauzei în temeiul art. 75 alin. (1) din Legea nr. 85/2014, cauza privind pe reclamanta S.C. AIR SEA FORWARDERS S.R.L. în contradictoriu cu pârâta S.C. FORESTA PROD & TRADING GRUIU S.R.L. Prezenta încheiere se comunică părţilor. Cu drept de recurs pe toată perioada cât durează suspendarea judecăţii cauzei, cererea de recurs urmând a se depune la Judecătoria Buftea. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 29.06.2020.
1 contract atribuit, in valoare de 5.506 lei
Achizitii directe
0 contracte
0 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
1 contract
5.506 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 222.691 de documente constatatoare — adica sub 5,7% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 66.676 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,9%. Pentru celelalte 83,1% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.032 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 157 de zile de la data documentului, iar 28,4% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 17:03).
Nu am gasit contracte publice pentru aceasta firma in SEAP/SICAP.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.