MERCEDES-BENZ ROMANIA SRL
- DAIMLERCHRYSLER AUTOMOTIVE ROMANIA SRLdocumentat pana in 2007
- J40/12982/2006BUCURESTIdin 11.08.2006
- J2013002723239ILFOVdin 06.09.2013in vigoare
ONRC · 08.07.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 31.08.2026
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri.
Afisate primele 49. Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului — sau, unde cheia nu leaga nimic, dupa strada si numar, si randul o spune. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| firmă | 100% |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Respinge cererea de reexaminare a taxei judiciare de timbru ca neîntemeiată.. Definitivă. Pronunţată astăzi, 24.03.2026, şi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Admite apelul. Schimba in parte sentinta apelata in sensul ca: Admite in parte cererea. Obliga parata Mercedes-Benz Romania SRL sa plateasca reclamantei IAC Management SRL suma de 217.651,5 reprezentand beneficiul nerealizat. Respinge in rest cererea formulata de reclamanta IAC Management SRL in contradictoriu cu Mercedes-Benz Romania SRL ca neintemeiata. Mentine restul dispozitiilor sentintei apelate care nu sunt contrare prezentei decizii. Obliga intimata-parata la plata catre apelanta-reclamanta a cheltuielilor de judecata in cuantum de 13.190,03 lei efectuate la judecarea cauzei in fond si 6150 lei efectuate in apel. Cu recurs in 30 zile de la comunicare. Recursul se depune la Curtea de Apel Bucureşti , Secţia a-V-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia păr?ilor de către grefa instanţei, azi, 07.07.2026.
În baza disp. art. 121 al.2 din Hotărârea CSM nr.3243/2022 pentru aprobarea Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecatoresti, amana pronuntarea la data de 07.07.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia păr?ilor de către grefa instanţei, azi, 25.06.2026.
Amână pronunţarea la data de 25.06.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi, 11.06.2026.
Admite cererea. Reduce cuantumul taxei judiciare de timbru de la 25.748,335 lei la 5000 lei şi esaloneaza plata acesteia in 10 rate lunare, a cate 500 lei fiecare, platibile la data de 15 a fiecarei luni, incepand cu data de 15.04.2026. Cu drept de reexaminare in termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de reexaminare se depune la Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a V-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi, 19.03.2026.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2.890.465.307 RON | 40.750.354 RON | 264.075.841 RON | 45.121.636 RON | 340.506.629 RON | 104.825.004 RON | 309 |
| 2024 | 2.916.561.039 RON | -2.964.423 RON | 266.355.218 RON | 46.488.345 RON | 299.909.405 RON | 64.074.650 RON | 298 |
| 2023 | 2.881.491.736 RON | 40.700.828 RON | 278.522.213 RON | 48.913.368 RON | 347.117.678 RON | 107.739.901 RON | 281 |
| 2022 | 2.171.741.058 RON | 19.855.170 RON | 352.938.595 RON | 47.121.687 RON | 390.216.726 RON | 73.405.017 RON | 250 |
| 2021 | 1.814.169.125 RON | 19.771.055 RON | 214.099.616 RON | 44.850.830 RON | 241.338.840 RON | 53.549.847 RON | 238 |
| 2020 | 1.278.537.407 RON | -7.498.487 RON | 297.709.929 RON | 46.805.981 RON | 291.226.460 RON | 33.778.792 RON | 213 |
| 2019 | 2.490.706.749 RON | 5.194.132 RON | 199.754.027 RON | 15.467.803 RON | 232.694.239 RON | 41.277.279 RON | 289 |
| 2018 | 2.336.216.765 RON | 27.853.570 RON | 330.097.557 RON | 199.266.913 RON | 415.271.756 RON | 181.217.865 RON | 266 |
| 2017 | 2.078.419.089 RON | 29.243.043 RON | 238.121.092 RON | 225.385.595 RON | 312.481.473 RON | 180.382.287 RON | 239 |
| 2016 | 1.960.554.808 RON | 51.467.146 RON | 139.459.674 RON | 193.827.951 RON | 248.110.388 RON | 199.517.138 RON | 211 |
| 2015 | 1.469.776.879 RON | 28.183.563 RON | 113.862.243 RON | 153.300.599 RON | 232.345.935 RON | 186.309.490 RON | 207 |
| 2014 | 1.091.372.617 RON | 16.109.161 RON | 70.715.132 RON | 119.164.874 RON | 175.690.097 RON | 158.125.927 RON | 180 |
| 2013 | 846.828.861 RON | 26.586.583 RON | 51.731.498 RON | 66.597.613 RON | 148.209.513 RON | 123.571.196 RON | 149 |
| 2012 | 806.467.551 RON | 15.377.724 RON | 66.584.613 RON | 47.164.629 RON | 158.092.584 RON | 96.984.613 RON | 144 |
| 2011 | 764.704.445 RON | 26.137.904 RON | 147.921.671 RON | 48.600.340 RON | 210.891.193 RON | 81.828.902 RON | 136 |
| 2010 | 531.670.789 RON | 13.989.365 RON | 75.783.473 RON | 40.797.030 RON | 114.418.094 RON | 55.690.998 RON | 140 |
| 2009 | 393.757.493 RON | -87.218.886 RON | 375.533.475 RON | 31.922.208 RON | 309.032.690 RON | -50.798.367 RON | 185 |
| 2008 | 1.452.725.556 RON | -34.301.222 RON | 470.240.970 RON | 33.753.906 RON | 483.102.063 RON | 37.909.037 RON | 196 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2.890.465.307 RON | 2.916.561.039 RON | 2.881.491.736 RON | 2.171.741.058 RON | 1.814.169.125 RON | 1.278.537.407 RON | 2.490.706.749 RON | 2.336.216.765 RON | 2.078.419.089 RON | 1.960.554.808 RON | 1.469.776.879 RON | 1.091.372.617 RON | 846.828.861 RON | 806.467.551 RON | 764.704.445 RON | 531.670.789 RON | 393.757.493 RON | 1.452.725.556 RON |
| Venituri totale | 2.914.152.628 RON | 2.925.676.446 RON | 2.905.986.635 RON | 2.205.998.015 RON | 1.820.428.226 RON | 1.287.166.239 RON | 2.517.220.183 RON | 2.350.468.366 RON | 2.091.119.246 RON | 1.971.077.967 RON | 1.479.555.036 RON | 1.101.562.095 RON | 861.279.493 RON | 841.532.610 RON | 825.710.069 RON | 746.576.973 RON | 434.899.400 RON | 1.483.706.758 RON |
| Cheltuieli totale | 2.845.127.004 RON | 2.899.219.623 RON | 2.849.569.018 RON | 2.173.721.291 RON | 1.792.741.766 RON | 1.294.664.726 RON | 2.504.798.815 RON | 2.314.772.814 RON | 2.046.618.223 RON | 1.909.292.923 RON | 1.444.518.634 RON | 1.080.016.027 RON | 833.075.665 RON | 826.154.886 RON | 799.572.165 RON | 732.555.358 RON | 522.089.619 RON | 1.518.007.980 RON |
| Profit brut | 69.025.624 RON | 26.456.823 RON | 56.417.617 RON | 32.276.724 RON | 27.686.460 RON | 0 RON | 12.421.368 RON | 35.695.552 RON | 44.501.023 RON | 61.785.044 RON | 35.036.402 RON | 21.546.068 RON | 28.203.828 RON | 15.377.724 RON | 26.137.904 RON | 14.021.615 RON | — | — |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 7.498.487 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 87.190.219 RON | 34.301.222 RON |
| Profit net | 40.750.354 RON | 0 RON | 40.700.828 RON | 19.855.170 RON | 19.771.055 RON | 0 RON | 5.194.132 RON | 27.853.570 RON | 29.243.043 RON | 51.467.146 RON | 28.183.563 RON | 16.109.161 RON | 26.586.583 RON | 15.377.724 RON | 26.137.904 RON | 13.989.365 RON | — | — |
| Pierdere neta | 0 RON | 2.964.423 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 7.498.487 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 87.218.886 RON | 34.301.222 RON |
| Active fixe (imobilizate) | 45.121.636 RON | 46.488.345 RON | 48.913.368 RON | 47.121.687 RON | 44.850.830 RON | 46.805.981 RON | 15.467.803 RON | 199.266.913 RON | 225.385.595 RON | 193.827.951 RON | 153.300.599 RON | 119.164.874 RON | 66.597.613 RON | 47.164.629 RON | 48.600.340 RON | 40.797.030 RON | 31.922.208 RON | 33.753.906 RON |
| Active circulante | 340.506.629 RON | 299.909.405 RON | 347.117.678 RON | 390.216.726 RON | 241.338.840 RON | 291.226.460 RON | 232.694.239 RON | 415.271.756 RON | 312.481.473 RON | 248.110.388 RON | 232.345.935 RON | 175.690.097 RON | 148.209.513 RON | 158.092.584 RON | 210.891.193 RON | 114.418.094 RON | 309.032.690 RON | 483.102.063 RON |
| Stocuri | 130.842.492 RON | 164.818.346 RON | 140.555.993 RON | 144.262.944 RON | 69.556.153 RON | 115.703.611 RON | 84.924.993 RON | 210.331.394 RON | 153.742.690 RON | 173.562.616 RON | 103.938.249 RON | 82.706.270 RON | 41.971.286 RON | 67.509.953 RON | 56.490.079 RON | 46.246.800 RON | 138.897.869 RON | 320.908.769 RON |
| Creante | 54.226.352 RON | 33.704.898 RON | 112.896.398 RON | 130.596.846 RON | 92.827.788 RON | 86.482.863 RON | 69.097.723 RON | 131.009.394 RON | 77.881.380 RON | 74.398.310 RON | 74.036.108 RON | 59.695.238 RON | 47.641.982 RON | 71.002.663 RON | 83.086.351 RON | 56.269.545 RON | 31.372.827 RON | 157.779.490 RON |
| Casa si conturi la banci | 155.437.785 RON | 101.386.161 RON | 93.665.287 RON | 115.356.936 RON | 78.954.899 RON | 89.039.986 RON | 78.671.523 RON | 73.930.968 RON | 80.857.403 RON | 149.462 RON | 54.371.578 RON | 33.288.589 RON | 58.596.245 RON | 19.579.968 RON | 71.314.763 RON | 11.901.749 RON | 138.761.994 RON | 4.413.804 RON |
| Cheltuieli in avans | 73.518 RON | 53.546 RON | 437.765 RON | 1.087.453 RON | 393.600 RON | 1.744.517 RON | 30.684 RON | 0 RON | 415.843 RON | 817.637 RON | 424.464 RON | 199.847 RON | 287.137 RON | 526.078 RON | 255.783 RON | 49.987 RON | 141.536 RON | 332.726 RON |
| Datorii totale | 264.075.841 RON | 266.355.218 RON | 278.522.213 RON | 352.938.595 RON | 214.099.616 RON | 297.709.929 RON | 199.754.027 RON | 330.097.557 RON | 238.121.092 RON | 139.459.674 RON | 113.862.243 RON | 70.715.132 RON | 51.731.498 RON | 66.584.613 RON | 147.921.671 RON | 75.783.473 RON | 375.533.475 RON | 470.240.970 RON |
| Provizioane | 8.365.892 RON | 9.322.291 RON | 7.179.674 RON | 9.687.222 RON | 17.206.468 RON | 6.636.365 RON | 6.411.696 RON | 23.944.314 RON | 7.438.332 RON | 4.188.720 RON | 5.190.144 RON | 2.172.597 RON | 2.951.419 RON | 4.107.153 RON | 3.538.919 RON | 3.303.749 RON | 8.742.738 RON | 5.246.990 RON |
| Venituri in avans | 8.435.046 RON | 6.699.137 RON | 3.027.023 RON | 2.395.032 RON | 1.727.339 RON | 1.651.872 RON | 749.724 RON | 79.278.933 RON | 112.341.200 RON | 99.590.444 RON | 80.709.121 RON | 64.041.162 RON | 36.840.150 RON | 38.106.912 RON | 26.457.824 RON | 20.486.891 RON | 7.618.588 RON | 3.791.698 RON |
| Capitaluri proprii | 104.825.004 RON | 64.074.650 RON | 107.739.901 RON | 73.405.017 RON | 53.549.847 RON | 33.778.792 RON | 41.277.279 RON | 181.217.865 RON | 180.382.287 RON | 199.517.138 RON | 186.309.490 RON | 158.125.927 RON | 123.571.196 RON | 96.984.613 RON | 81.828.902 RON | 55.690.998 RON | -50.798.367 RON | 37.909.037 RON |
| Capital subscris varsat | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 40.418.300 RON | 128.528.300 RON | 128.528.300 RON | 128.528.300 RON | 128.528.300 RON | 128.528.300 RON | 119.934.400 RON | 119.934.400 RON | 119.934.400 RON | 119.934.400 RON | 27.434.400 RON | 27.434.400 RON |
| Nr. mediu salariati | 309 | 298 | 281 | 250 | 238 | 213 | 289 | 266 | 239 | 211 | 207 | 180 | 149 | 144 | 136 | 140 | 185 | 196 |
176 de contracte atribuite, in valoare de 684.637.252 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 1.088.344 lei.
Achizitii directe
99 de contracte
1.088.245 lei
Licitatii publice
62 de contracte
683.243.281 lei
Achizitii offline
15 contracte
305.725 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.374 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.460 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 01.09.2026, 10:17).
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ofertant · l-a avut terț | 1 | — | vezi ↗ |
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.