ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 01.09.2026
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Respinge cererea de emitere a somaţiei europeană de plată formulată de reclamanta D.K.D Forest S.R.L., în contradictoriu cu debitoarea Pharma Galeno S.R.L., ca neîntemeiată. Dispune comunicarea către creditoare a formularului D din Anexa IV din Regulamentul (CE) nr. 1896/2006 al Parlamentului European şi al Consiliului de instituire a unei proceduri europene de somaţie de plată. Fără cale de atac. Pronunţată în data de 18.12.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Admite excepţia necompetenţei instanţelor române, invocată de instanţă din oficiu, Respinge cererea de emitere a somaţiei europeană de plată formulată de reclamanta D.K.D Forest S.R.L., în contradictoriu cu debitoarea Global Edil S.R.L., ca nefiind de competenţa instanţelor române. Dispune comunicarea către creditoare a formularului D din Anexa IV din Regulamentul (CE) nr. 1896/2006 al Parlamentului European şi al Consiliului de instituire a unei proceduri europene de somaţie de plată. Fără cale de atac. Pronunţată în data de 30.10.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Respinge cererea de emitere a somaţiei europeană de plată formulată de reclamanta D.K.D Forest S.R.L., în contradictoriu cu debitoarea New Tome S.R.O., ca neîntemeiată. Dispune comunicarea către creditoare a formularului D din Anexa IV din Regulamentul (CE) nr. 1896/2006 al Parlamentului European şi al Consiliului de instituire a unei proceduri europene de somaţie de plată. Fără cale de atac. Pronunţată în data de 18.12.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Respinge ca nefondat apelul formulat de debitoarea DKD FOREST SRL Săcele împotriva sentinţei civile nr. 1008/SIND din data de 26.11.2024, pronunţată de Tribunalul Braşov. Definitivă. Pronunţată la data 19.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Având nevoie de timp pentru a delibera, în temeiul art.396 alin.1 Cod procedură civilă, amână pronunţarea la 19 martie 2025. În temeiul art.396 alin.2 Cod de procedură civilă pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
pentu solutionarea cererii de atragere a răspunderii materiale
Suspendă judecarea cauzei, în temeiul art. 3 din Hotărârea nr. 4 din data de 26 august 2025 a Adunării generale a judecătorilor de la Tribunalul Harghita.
In temeiul art. 45 alin. 1 lit. „a” şi art. 145 alin. 1 lit. A pct. c şi alin. 1, lit. B din Legea nr. 85/2014, se aprobă raportul depus de administratorul judiciar START INSOLVENCY SPRL FILIALA CLUJ şi FILIALA PRAHOVA, prin lider de consorţiu START INSOLVENCY SPRL, cu sediul în Cluj Napoca, str. D. Gherea, nr. 22, ap. 1, judeţul Cluj şi se dispune intrarea în faliment in forma simplificată a debitoarei Societatea INVENTUM CONSTRUCT SRL, cu sediul în municipiul Miercurea Ciuc, str. Vânătorilor, nr. 16, jud. Harghita. În baza art. 145 alin. (2) din Legea nr. 85/2014, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitoarei. In temeiul art. 145 alin. 2 lit. c din Legea nr. 85/2014, confirmă în calitate de lichidator judiciar pe fostul administrator judiciar START INSOLVENCY SPRL FILIALA CLUJ şi FILIALA PRAHOVA, prin lider de consorţiu START INSOLVENCY SPRL, cu sediul în Cluj Napoca, str. D. Gherea, nr. 22, ap. 1, judeţul Cluj, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014, cu o remuneraţie care va fi stabilită în prima adunare a creditorilor. Dispune administratorului statutar predarea gestiunii averii debitoarei şi lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii prevăzute la art. 84 alin. (2), către lichidatorul judiciar, în termen de maxim 10 zile de la data intrării debitoarei în faliment. In temeiul art. 147 se dispune lichidatorului judiciar să notifice intrarea în faliment şi ridicarea dreptului de administrare, tuturor creditorilor, debitoarei şi oficiului registrului comerţului, pentru efectuarea de menţiuni iar în cazul în care este necesară majorarea termenelor de publicare a tabelului preliminar de creanţe, prevăzut la art. 100 alin. (1) lit. c), şi de definitivare a tabelului de creanţe, prevăzut la art. 100 alin. (1) lit. d), comunicarea creditorilor a noilor termene. In cazul în care, până la aprobarea propunerii administratorului judiciar prevăzute la art. 92 alin. (4), debitorul aflat în faliment prin procedură simplificată şi-a continuat activitatea, lichidatorul judiciar va notifica, în termen de 5 zile de la data intrării în faliment, creditorii deţinând creanţe asupra debitorului, având prioritate potrivit prevederilor art. 161 pct. 4, născute în perioada de observaţie, solicitându-le să înscrie, în termen de 10 zile de la primirea notificării, cereri de admitere a creanţelor însoţite de documente justificative. Notificarea va cuprinde şi termenele de publicare a tabelului preliminar de creanţe, prevăzut la art. 100 alin. (1) lit. c), şi de definitivare a tabelului de creanţe, prevăzut la art. 100 alin. (1) lit. d), aşa cum au fost cuprinse şi în notificare. Dispune lichidatorului judiciar să identifice băncile la care debitoarea are disponibil în conturi şi să le notifice în legătură cu interdicţia de a dispune asupra disponibilului, fără ordinul lichidatorului judiciar. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. Pentru continuarea lucrărilor de lichidare se acordă termen de control la data de 02.10.2025 , C2L, ora 9. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin B.P.I.. Apelul se depune la Tribunalul Harghita, sub sancţiunea anulării. Pronunţată, în condiţiile art. 396 alin. 2 din Codul de pr. civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei din 29.05.2025.
pronunţare cu privire la cererea de intrare în faliment prin procedura simplificată, pentru data de 29 mai 2025
debitoarea şi-a declarat intenţia de a depune un plan de reorganizare a activităţii debitoarei
Încuviinţează cererea de intervenţie formulată de Consorţiului format din START INSOLVENCY SPRL FILIALA CLUJ şi FILIALA PRAHOVA, prin lider de consorţiu START INSOLVENCY SPRL, cu sediul în Cluj Napoca, str. D. Gherea, nr. 22, ap. 1, judeţul Cluj. Admite cererea formulată de debitorul Societatea INVENTUM CONSTRUCT SRL, cu sediul în municipiul Miercurea Ciuc, str. Vânătorilor, nr. 16, jud. Harghita, având Cod unic de înregistrare 44998035, înregistrat în Registrul Comer?ului de pe lângă Tribunalul Harghita sub nr. J19/539/2021, prin administrator Bodor Karoly. În temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014, privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitorului Societatea INVENTUM CONSTRUCT SRL, cu sediul în municipiul Miercurea Ciuc, str. Vânătorilor, nr. 16, jud. Harghita, având Cod unic de înregistrare 44998035, înregistrat în Registrul Comer?ului de pe lângă Tribunalul Harghita sub nr. J19/539/2021. În temeiul art. 73, coroborat cu prevederile art. 45 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014, desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu, practicianul în insolvenţă Consorţiului format din START INSOLVENCY SPRL FILIALA CLUJ şi FILIALA PRAHOVA, prin lider de consorţiu START INSOLVENCY SPRL, cu sediul în Cluj Napoca, str. D. Gherea, nr. 22, ap. 1, judeţul Cluj, cu un onorariu de 7000 lei pe toată durata procedurii, cu condi?ia ca onorariul astfel stabilit să fie mai mic decât cel stabilit în cadrul primei adunări a creditorilor. În temeiul art. 74 din Legea nr. 85/2014, dispune ca în termen de 10 zile de la data deschiderea procedurii, debitorul să depună la dosarul cauzei actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin.1 din lege. În temeiul art. 75 din Legea nr. 85/2014, cu modificările şi completările ulterioare constată suspendarea de drept privind toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului. În temeiul art. 76, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014, dispune comunicarea prezentei încheieri către instanţele judecătoreşti de pe raza Tribunalului Harghita şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi. În temeiul art. 71 alin 2 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune ca administratorul judiciar să efectueze notificările prevăzute de art. 100. Notificarea va fi comunicată creditorilor de îndată şi, în orice caz, cu cel puţin 10 zile înainte de împlinirea termenului-limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor. Notificarea va cuprinde informaţiile prevăzute de art. 100 din Legea nr. 85/2014, respectiv: - termenul-limită de depunere de către creditori a opoziţiilor la sentinţa de deschidere a procedurii; - termenul-limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului, care va fi 29.11.2024; cerinţele pentru ca o creanţă înregistrată să fie considerată valabilă; - termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe, care va fi 18.12.2024; - termenul de definitivare a tabelului creanţelor, care va fi 10.01.2025; locul, data şi ora primei şedinţe a adunării creditorilor, care va avea loc în maximum 5 zile de la expirarea termenului de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe; Prima şedinţă a adunării creditorilor va include pe ordine de zi şi următoarele probleme: Punerea în discuţie a problemei confirmării administratorului judiciar, desemnat de către judecătorul sindic şi negocierea onorariului, în funcţie de criteriile obligatorii prevăzute în art. 38 alin. 2 din OUG nr. 86/2006. În acest scop, administratorul judiciar va prezenta din timp creditorilor situaţia elementelor impuse de lege pentru negocierea onorariului în cunoştinţă de cauză; Desemnarea comitetului creditorilor, dacă este cazul;. Punerea în discuţie a raportului întocmit în temeiul art. 97 alin. 1 din Legea. nr. 85/2014. Confirmarea administratorului judiciar desemnat de adunarea creditorilor ori de către creditorul care deţine mai mult de 50% din valoarea creanţelor, şi a onorariului negociat, în cazul în care nu există contestaţii se face, potrivit prevederilor art. 45 lit. e din Legea nr. 85/2014, fără citarea părţilor, în camera de consiliu a Tribunalului Harghita, în termen de 5 zile de la data sesizării judecătorului-sindic. În temeiul art. 101 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să efectueze inventarierea bunurilor din averea debitorului, în termen de maxim 60 de zile de la deschiderea procedurii şi să comunice o copie de pe hotărârea de deschidere a procedurii autorităţilor ori instituţiilor care ţin registrele în care sunt înregistrate bunurile debitoarei. În temeiul art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 dispune ca administratorul judiciar să întocmească şi să supună judecătorului sindic, până în data de 05.11.2024, un raport prin care să propună fie intrarea în procedura simplificată, fie continuarea perioadei de observaţie din procedura generală. Raportul va cuprinde toate informaţiile impuse de lege şi se vor anexa dovezi privind îndeplinirea cerinţelor art. 92 alin. 2 şi urm. din Legea nr. 85/2014. În temeiul art. 97 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune ca lichidatorului judiciar să întocmească şi să supună judecătorului sindic, până la data de 25.11.2024, un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia insolvenţei debitorului, cu menţionarea persoanelor cărora aceasta le-ar fi imputabilă. Raportul va cuprinde toate informaţiile impuse de lege şi se vor anexa dovezi privind îndeplinirea cerinţelor art. 97 alin. 2 şi urm. din Legea nr. 85/2014. O copie de pe raport va fi depusă la grefa tribunalului şi la registrul comerţului şi va fi comunicată debitorului. În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea în cel mai scurt termen posibil a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. Dispune ca administratorul judiciar să notifice, în condiţiile art. 99 alin. 3 din lege, deschiderea procedurii, debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Harghita, în vederea efectuării menţiunilor, precum şi publicarea, pe cheltuiala averii debitorului, într-un ziar de larga circulaţie şi în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Minuta prezentei încheieri se comunică, de îndată, administratorului judiciar provizoriu. Pentru continuarea lucrărilor privind procedura insolvenţei acordă termen la data de 16.01.2025, complet C2L, ora 9:00.
pronunţare pe cererea de deschidere a procedurii însolvenţei, în data de 17.10.2024
pentru ca societatea debitoare să precizeze concret cuantumul datoriei, având în vedere că din cuprinsul acţiunii nu rezultă această împrejurare, precum şi pentru a-şi exprima poziţia cu privire la cererea de intervenţie formulată în cauză.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Procedura deschisa la 04.07.2024
Notificare privind deschiderea procedurii de insolvenţă prin procedură generală · BPI 12483/2024
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 14862/2024
Sentinţă de închidere a procedurii · BPI 18585/2024
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1.994.162 RON | -888.014 RON | 2.218.194 RON | 956.296 RON | 2.579.981 RON | 1.321.721 RON | 4 |
| 2024 | 2.776.727 RON | 219.049 RON | 2.157.986 RON | 1.079.538 RON | 3.203.440 RON | 2.137.042 RON | 5 |
| 2023 | 2.967.749 RON | -258.047 RON | 2.533.320 RON | 1.665.611 RON | 2.804.926 RON | 1.950.404 RON | 7 |
| 2022 | 5.954.589 RON | -1.913.320 RON | 2.725.796 RON | 1.274.206 RON | 3.637.160 RON | 2.208.451 RON | 8 |
| 2021 | 4.829.827 RON | 3.320.862 RON | 1.372.451 RON | 1.291.197 RON | 4.196.190 RON | 4.121.771 RON | 7 |
| 2020 | 3.214.363 RON | 452.212 RON | 1.416.712 RON | 468.320 RON | 1.750.519 RON | 802.127 RON | 1 |
| 2019 | 3.137.185 RON | 523.734 RON | 1.275.641 RON | 566.918 RON | 1.057.314 RON | 349.914 RON | 1 |
| 2018 | 342.879 RON | 5.100 RON | 1.103.898 RON | 400.338 RON | 366.802 RON | -335.859 RON | — |
| 2017 | 0 RON | 0 RON | 581.682 RON | 253.523 RON | 394.086 RON | 65.927 RON | — |
| 2016 | 0 RON | -29.358 RON | 581.682 RON | 253.523 RON | 394.086 RON | 65.927 RON | — |
| 2015 | 684.018 RON | -72.136 RON | 555.642 RON | 253.523 RON | 397.404 RON | 95.285 RON | 3 |
| 2014 | 870.240 RON | 38.969 RON | 683.808 RON | 511.519 RON | 339.710 RON | 167.421 RON | 5 |
| 2013 | 1.145.285 RON | 140.825 RON | 848.386 RON | 686.944 RON | 289.893 RON | 128.451 RON | 56 |
| 2012 | 688.397 RON | -55.597 RON | 862.535 RON | 918.330 RON | 168.084 RON | -12.374 RON | 6 |
| 2011 | 758.358 RON | 8.396 RON | 262.622 RON | 223.523 RON | 82.322 RON | 43.223 RON | 7 |
| 2009 | 236.669 RON | 34.559 RON | 51.564 RON | — | 55.931 RON | 4.367 RON | — |
| 2008 | 389.981 RON | 4.167 RON | 13.849 RON | — | 18.216 RON | 4.367 RON | — |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.994.162 RON | 2.776.727 RON | 2.967.749 RON | 5.954.589 RON | 4.829.827 RON | 3.214.363 RON | 3.137.185 RON | 342.879 RON | 0 RON | 0 RON | 684.018 RON | 870.240 RON | 1.145.285 RON | 688.397 RON | 758.358 RON | 236.669 RON | 389.981 RON |
| Venituri totale | 2.378.843 RON | 3.613.885 RON | 3.924.262 RON | 6.204.366 RON | 4.797.082 RON | 3.214.477 RON | 3.305.352 RON | 343.235 RON | 0 RON | 0 RON | 684.018 RON | 870.240 RON | 1.145.285 RON | 688.397 RON | 758.358 RON | 237.531 RON | 390.211 RON |
| Cheltuieli totale | 3.266.857 RON | 3.335.994 RON | 4.163.555 RON | 8.055.850 RON | 1.436.601 RON | 2.734.145 RON | 2.685.390 RON | 335.077 RON | 0 RON | 29.358 RON | 756.154 RON | 823.848 RON | 981.912 RON | 743.994 RON | 748.611 RON | 196.465 RON | 385.250 RON |
| Profit brut | 0 RON | 277.891 RON | 0 RON | 0 RON | 3.360.481 RON | 480.332 RON | 619.962 RON | 8.158 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 46.392 RON | 163.373 RON | 0 RON | 9.747 RON | 41.066 RON | 4.961 RON |
| Pierdere bruta | 888.014 RON | 0 RON | 239.293 RON | 1.851.484 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 29.358 RON | — | 0 RON | 0 RON | 55.597 RON | 0 RON | — | — |
| Profit net | 0 RON | 219.049 RON | 0 RON | 0 RON | 3.320.862 RON | 452.212 RON | 523.734 RON | 5.100 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 38.969 RON | 140.825 RON | 0 RON | 8.396 RON | 34.559 RON | 4.167 RON |
| Pierdere neta | 888.014 RON | 0 RON | 258.047 RON | 1.913.320 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 29.358 RON | 72.136 RON | 0 RON | 0 RON | 55.597 RON | 0 RON | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 956.296 RON | 1.079.538 RON | 1.665.611 RON | 1.274.206 RON | 1.291.197 RON | 468.320 RON | 566.918 RON | 400.338 RON | 253.523 RON | 253.523 RON | 253.523 RON | 511.519 RON | 686.944 RON | 918.330 RON | 223.523 RON | — | — |
| Active circulante | 2.579.981 RON | 3.203.440 RON | 2.804.926 RON | 3.637.160 RON | 4.196.190 RON | 1.750.519 RON | 1.057.314 RON | 366.802 RON | 394.086 RON | 394.086 RON | 397.404 RON | 339.710 RON | 289.893 RON | 168.084 RON | 82.322 RON | 55.931 RON | 18.216 RON |
| Stocuri | 793.070 RON | 1.138.664 RON | 1.191.964 RON | 1.973.798 RON | 3.685.300 RON | 1.210.228 RON | 641.932 RON | 133.261 RON | — | — | — | — | — | — | — | 114 RON | — |
| Creante | 1.774.453 RON | 2.000.355 RON | 1.587.064 RON | 1.596.428 RON | 457.123 RON | 420.510 RON | 339.590 RON | 133.689 RON | 375.928 RON | 375.928 RON | 392.173 RON | 238.678 RON | 182.492 RON | 124.915 RON | 37.475 RON | 15.447 RON | 3.047 RON |
| Casa si conturi la banci | 12.458 RON | 64.421 RON | 25.898 RON | 66.934 RON | 53.767 RON | 119.781 RON | 75.792 RON | 99.852 RON | 18.158 RON | 18.158 RON | — | 101.032 RON | 107.401 RON | 43.169 RON | 44.847 RON | 40.370 RON | 15.169 RON |
| Cheltuieli in avans | 3.638 RON | 12.050 RON | 13.187 RON | 22.881 RON | 6.835 RON | — | 1.323 RON | 899 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii totale | 2.218.194 RON | 2.157.986 RON | 2.533.320 RON | 2.725.796 RON | 1.372.451 RON | 1.416.712 RON | 1.275.641 RON | 1.103.898 RON | 581.682 RON | 581.682 RON | 555.642 RON | 683.808 RON | 848.386 RON | 862.535 RON | 262.622 RON | 51.564 RON | 13.849 RON |
| Venituri in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 236.253 RON | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 1.321.721 RON | 2.137.042 RON | 1.950.404 RON | 2.208.451 RON | 4.121.771 RON | 802.127 RON | 349.914 RON | -335.859 RON | 65.927 RON | 65.927 RON | 95.285 RON | 167.421 RON | 128.451 RON | -12.374 RON | 43.223 RON | 4.367 RON | 4.367 RON |
| Capital subscris varsat | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 4 | 5 | 7 | 8 | 7 | 1 | 1 | — | — | — | 3 | 5 | 56 | 6 | 7 | — | — |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
20 de contracte atribuite, in valoare de 611.084 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 46.370 lei.
Achizitii directe
5 contracte
46.365 lei
Licitatii publice
6 contracte
551.100 lei
Achizitii offline
9 contracte
13.619 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.291 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.937.090 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.446 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.485 din cele 393.291 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,4% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.230.194 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 02.09.2026, 05:13).