Procedura deschisa la 11.04.2023
Încheiere de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 7288/2023
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 10981/2023
Tabel definitiv al creanţelor · BPI 12411/2023
Sentinţă de deschidere a procedurii falimentului în formă simplificată · BPI 15909/2023
Sentinţă de închidere a procedurii · BPI 4876/2024
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 239.936 RON | -293.222 RON | 322.870 RON | — | 26.204 RON | -296.666 RON | 2 |
| 2021 | 351.823 RON | 1.918 RON | 364.084 RON | 13.594 RON | 347.045 RON |
| Indicator | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |
|---|
ONRC
ONRC
ANAF · anul 2023
ANAF · 30.06.2026
| -3.445 RON |
| 3 |
| 2020 | 397.222 RON | 645 RON | 291.696 RON | 33.051 RON | 253.282 RON | -5.363 RON | 4 |
| 2019 | 360.890 RON | 7.844 RON | 310.412 RON | 54.106 RON | 250.298 RON | -6.008 RON | 5 |
| 2018 | 416.370 RON | 8.038 RON | 249.915 RON | 74.097 RON | 161.966 RON | -13.852 RON | 5 |
| 2017 | 271.718 RON | 7.656 RON | 257.602 RON | 90.436 RON | 145.276 RON | -21.890 RON | 5 |
| 2016 | 296.138 RON | 95.469 RON | 157.926 RON | 68.806 RON | 155.043 RON | 65.923 RON | 4 |
| 2015 | 126.106 RON | -30.147 RON | 57.305 RON | 10.788 RON | 16.971 RON | -29.546 RON | 4 |
| 2014 | 255.384 RON | 39.536 RON | 13.618 RON | 6.409 RON | 47.346 RON | 40.137 RON | 4 |
| 2013 | 147.976 RON | 361 RON | 22.365 RON | 2.710 RON | 20.256 RON | 601 RON | 5 |
| 2012 | 145.551 RON | 9.663 RON | 36.208 RON | 6.208 RON | 39.903 RON | 9.903 RON | 5 |
| 2011 | 118.660 RON | 8.417 RON | 46.445 RON | 11.119 RON | 43.984 RON | 8.657 RON | 4 |
| 2010 | 127.990 RON | 20.396 RON | 20.978 RON | 13.749 RON | 27.825 RON | 20.596 RON | 4 |
| 2009 | 50.662 RON | 13.847 RON | 20.056 RON | 17.547 RON | 16.556 RON | 14.047 RON | 3 |
| 2013 |
|---|
| 2012 |
|---|
| 2011 |
|---|
| 2010 |
|---|
| 2009 |
|---|
| Cifra de afaceri | 239.936 RON | 351.823 RON | 397.222 RON | 360.890 RON | 416.370 RON | 271.718 RON | 296.138 RON | 126.106 RON | 255.384 RON | 147.976 RON | 145.551 RON | 118.660 RON | 127.990 RON | 50.662 RON |
| Venituri totale | 276.788 RON | 351.835 RON | 397.238 RON | 360.907 RON | 416.383 RON | 271.724 RON | 296.142 RON | 126.117 RON | 263.849 RON | 148.039 RON | 145.674 RON | 118.711 RON | 128.005 RON | 53.001 RON |
| Cheltuieli totale | 567.297 RON | 346.399 RON | 392.785 RON | 349.453 RON | 404.181 RON | 261.351 RON | 197.712 RON | 152.480 RON | 216.397 RON | 143.645 RON | 134.170 RON | 108.560 RON | 103.727 RON | 36.516 RON |
| Profit brut | 0 RON | 5.436 RON | 4.453 RON | 11.454 RON | 12.202 RON | 10.373 RON | 98.430 RON | 0 RON | 47.452 RON | 4.394 RON | 11.504 RON | 10.151 RON | 24.278 RON | 16.485 RON |
| Pierdere bruta | 290.509 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — |
| Profit net | 0 RON | 1.918 RON | 645 RON | 7.844 RON | 8.038 RON | 7.656 RON | 95.469 RON | 0 RON | 39.536 RON | 361 RON | 9.663 RON | 8.417 RON | 20.396 RON | 13.847 RON |
| Pierdere neta | 293.222 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 30.147 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | — | 13.594 RON | 33.051 RON | 54.106 RON | 74.097 RON | 90.436 RON | 68.806 RON | 10.788 RON | 6.409 RON | 2.710 RON | 6.208 RON | 11.119 RON | 13.749 RON | 17.547 RON |
| Active circulante | 26.204 RON | 347.045 RON | 253.282 RON | 250.298 RON | 161.966 RON | 145.276 RON | 155.043 RON | 16.971 RON | 47.346 RON | 20.256 RON | 39.903 RON | 43.984 RON | 27.825 RON | 16.556 RON |
| Stocuri | — | 308.205 RON | 217.109 RON | 185.753 RON | 71.506 RON | 30.324 RON | — | 25 RON | 18 RON | 1.054 RON | 59 RON | — | — | — |
| Creante | 15.000 RON | 19.718 RON | 24.375 RON | 26.701 RON | 41.851 RON | 9.256 RON | 143.219 RON | 14.485 RON | 15.216 RON | — | 4.953 RON | 8.554 RON | 5.629 RON | 3.189 RON |
| Casa si conturi la banci | 11.204 RON | 19.122 RON | 11.798 RON | 37.844 RON | 48.609 RON | 105.696 RON | 11.824 RON | 2.461 RON | 32.112 RON | 19.202 RON | 34.891 RON | 35.430 RON | 22.196 RON | 13.367 RON |
| Datorii totale | 322.870 RON | 364.084 RON | 291.696 RON | 310.412 RON | 249.915 RON | 257.602 RON | 157.926 RON | 57.305 RON | 13.618 RON | 22.365 RON | 36.208 RON | 46.445 RON | 20.978 RON | 20.056 RON |
| Capitaluri proprii | -296.666 RON | -3.445 RON | -5.363 RON | -6.008 RON | -13.852 RON | -21.890 RON | 65.923 RON | -29.546 RON | 40.137 RON | 601 RON | 9.903 RON | 8.657 RON | 20.596 RON | 14.047 RON |
| Capital subscris varsat | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 2 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministratorprocent dedus, nu scris în act | 100% |
| firmăadministrator |
Au depus oferta impreuna, ca membri ai aceleiasi asocieri.
| Firma | Licitatii comune | Impreuna |
|---|
| — |
| 1 deținător în act | 100% |
| Castigate |
|---|
| Concurenti |
|---|
| 3 | 3 | 0 | — | vezi ↗ |
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
RAPID CONSTRUCT SRLCUI 14939827 | 3 | ofertant · l-a avut subcontractant | 3 | — | vezi ↗ |
ARTIFEX ENGINEERING SRLCUI 4015772 | 2 | ofertant · l-a avut subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
TERA COM SRLCUI 803557 | 3 | ofertant · l-a avut subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
2 GMG CONSTRUCT SRLCUI 20713580 | 1 | ofertant · l-a avut subcontractant | 1 | — | vezi ↗ |
| 2 | ofertant · l-a avut subcontractant | 1 | — | vezi ↗ | |
DHC SYSTEM SRLCUI 13368102 | 2 | co-subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
UNIGROUPCOMP SRLCUI 16109196 | 2 | co-subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
RADMAR CONSTRUCT SERVMONTAJ SRLCUI 23349833 | 2 | co-subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
PROGIR PROIECTARE CONSTRUCTII SRLCUI 4924659 | 2 | co-subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
| 1 | terț susținător · aceeași ofertă | 1 | — | vezi ↗ |
Pentru a vedea toti cei 11 subcontractanti si terti sustinatori, deschideti pagina de firme partenere.
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Dosar nr. 790/85/2023 Hot. 29.02.2024 În baza art. 167 alin. 2 din Legea nr. 85/2014 aprobă raportul final. În baza art. 175 alin. 2 din Legea nr.85/2014 închide procedura insolvenţei împotriva debitoarei SC MDA Electroinstal SRL, Radiază societatea debitoare SC MDA Electroinstal SRL din Registrul Comerţului. În baza art. 179 din Legea nr.85/2014 sentinţa de închidere a procedurii va fi notificată Direc?iei Generale Regionale a Finan?elor Publice Braşov, Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Sibiu şi Oficiului Registrului Comer?ului de pe lângă Tribunalul Sibiu, pentru efectuarea menţiunii. În baza art. 180 din Legea nr. 85/2014 descarcă lichidatorul judiciar şi administratorul special de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură, debitoare şi averea sa, creditori, titulari de drepturi de preferinţă, acţionari sau asociaţi. Admite cererea lichidatorului judiciar cu privire la remuneraţia acestuia, în sensul că dispune plata către lichidatorul judiciar Cabinet Individual de Insolvenţă Zereş Elena-Anca, reprezentat de practician în insolvenţă Zereş Elena-Anca, a sumei de 6.197,34 lei, din fondul de lichidare prevăzut la art. 39 alin. 4 din Legea nr.85/2014, reprezentând diferen?ă onorariu lichidator. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin BPI, apelul se va depune la Tribunalul Sibiu. Pronunţată, astăzi, 29.02.2024, soluţia fiind pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Dosar nr. 790/85/2023 Încheiere 14.02.2024 Amână pronunţarea la data de 29.02.2024. Pronunţată, azi 14.02.2024, prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
acordă termen la data de 14.02.2024, sala D, ora 9.00 pentru îndeplinirea obligaţiilor legale în cadrul procedurii
DOSAR nr. 790/85/2023 ÎN NUMELE LEGII HOTĂRĂŞTE Admite cererea administratorului judiciar Cabinet Individual de Insolvenţă Zereş Elena-Anca, şi în consecinţă: In temeiul art. 145 alin. 1 lit. B teza 1 din legea insolvenţei nr. 85/2014 dispune intrarea în faliment în procedură simplificată a debitorului SC MDA Electroinstal SRL . In temeiul art.145 alin. 2 din Legea nr. 85/2014 dispune dizolvarea societăţii debitoare. In temeiul art.145 alin. 2 litera a) din Legea nr. 85/2014 dispune ridicarea dreptului de administrare al debitorului. In temeiul art.145 alin. 2 litera c) din Legea nr. 85/2014 confirmă în calitate de lichidator judiciar Cabinetul Individual de Insolvenţă şi care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege şi dispune încetarea atribuţiilor administratorului judiciar. In temeiul art. 145 alin. 2 lit. d) din Legea nr. 85/2014, va fixa termenul maxim de predare a gestiunii averii de la debitoare către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii pentru data de 02.10.2023. In temeiul art.145 alin. 2 litera f) în aplicarea dispoziţiilor art. 147 din Legea nr. 85/2014 dispune în sarcina lichidatorului judiciar notificarea intrării în procedura falimentului a tuturor creditorilor notificaţi în condiţiile art. 99 din lege, debitorului şi ORC de pe lângă Tribunalul SIBIU pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în BPI şi într-un ziar de largă circulaţie. In temeiul art.147 alin. 2 din Legea nr. 85/2014 lichidatorului judiciar va notifica, în termen de 5 zile de la data intrării în faliment, creditorii deţinând creanţe asupra debitorului, având prioritate potrivit prevederilor art. 161 pct. 4, născute în perioada de observaţie, solicitându-le să înscrie, în termen de 10 zile de la primirea notificării, cereri de admitere a creanţelor însoţite de documente justificative. Stabileşte termenul limită pentru depunerea declaraţiilor de creanţă pentru creanţele născute în cursul procedurii la data de 16.10.2023. Stabileşte termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi publicarea în BPI a tabelului suplimentar al creanţelor la 27.10.2023. Fixează termenul pentru depunerea eventualelor contestaţii în 7 zile de la publicarea Tabelului suplimentar în BPI, iar termenul pentru soluţionarea contestaţiilor şi pentru întocmirea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la 06.12.2023. In temeiul dispoziţiilor art. 151 şi art.153 din Legea nr.85/2014, dispune efectuarea operaţiunilor de inventariere a bunurilor debitorului şi depunerea actului de inventar şi a procesului verbal de preluare în posesie la dosarul cauzei, respectiv dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. În temeiul art. 86 alin.1) din Legea nr. 85/2014 dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al lichidatorului judiciar. Stabileşte termen în vederea desfăşurării procedurii la 06.12.2023, ora 11:00, cu citarea părţilor prin BPI. Executorie. Cu drept de apel în 7 de zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicarea în BPI. Prezenta hotărâre se comunică debitoarei şi în condiţiile CPC. Pronunţată, astăzi, 19.09.2023, soluţia va fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Preşedinte,
Dosar nr. 790/85/2023 Încheiere 13.09.2023 Amână pronunţarea la data de 19.09.2023. Pronunţată, azi 13.09.2023, prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. PRESEDINTE
Tribunalul Sibiu Dosar nr.790/85/2023 ÎN NUMELE LEGII DISPUNE: Admite cererea formulată de debitorul MDA ELECTROINSTAL SRL, J32/725/2009, CUI 25956521, cu sediul în Media?, str. St. L. Roth nr. 18, bl. 8, sc. B, et. 4, ap. 25, jud. Sibiu prin administrator şi asociat unic Velicea Mihaeia-Florina. Deschide procedura generală de insolvenţă împotriva debitorului, în temeiul art.71 alin.1 teza întâi raportat la art. 66 din Legea nr. 85/2014 (NCI) privind procedurile de prevenirea insolven?ei ?i de insolven?ă. Desemnează administrator judiciar provizoriu la cererea debitorului pe practicianul în insolvenţă CII Zeres Elena Anca, cu sediul în Sibiu, str. Axente Sever nr. 7,jud. Sibiu, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege şi de către judecătorul sindic, cu o retribuţie de 800 lei lunar, în temeiul art.73 alin.1 teza finală raportat la art. 45 alin.1 lit. d coroborat cu art. 57 alin.1 din Legea nr. 85/2014, până la confirmarea/înlocuirea sa de către adunarea creditorilor şi va fi retribuit pe bază de decont justificativ ce se va achita din averea debitorului sau, în lipsa disponibilităţilor în contul debitorului, din fondul de lichidare prevăzut la art. 39 alin. 4 din legea insolven?ei. ......................... În baza art. 71 din Legea nr. 85/2014 dispune comunicarea, de îndată, a prezentei minute administratorului judiciar provizoriu. Executorie. Cu drept de apel, în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii. Cererea de apel se depune la Tribunalul Sibiu. Stabileşte termen în vederea desfăşurării procedurii la 13.09.2023. Pronunţată, azi 11.04.2023, prin punerea la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei. Judecător Sindic
Admite cererea de abţinere formulată de domnul judecător Z. F.A de la soluţionarea dosarului nr. 790/85/2023. Constată faptul că, domnul judecător Z. F.A, nu a îndeplinit nici un act şi nu a dispus nici o măsură în cauză. Fără nici o cale de atac. Dată în camera de consiliu şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, astăzi 30.03.2023.
Respinge apelul declarat de apelanta Electro Instal Materiale SRL împotriva Sentinţei nr.35/2024 pronunţată de judecătorul sindic în dosarul nr.790/85/2023 al Tribunalului Sibiu. Obligă apelanta să plătească intimatei Velicea Mihaela Florina suma de 3500 lei cu titlu de cheltuieli de judecată în apel. Definitivă. Pronunţată azi, 13.11.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Amână cauza la data de 13 noiembrie 2024 în vederea rămânerii definitive a sentinţei pronunţate de judecătorul sindic în dosarul asociat /a1.
Având în vedere că dosarul privind antrenarea răspunderi patrimoniale a administratorului are termen de soluţionare la data de 11.09.2024, va amâna soluţionarea cauzei după această dată.
24 de contracte atribuite, in valoare de 330.726 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 235.824 lei.
Achizitii directe
22 de contracte
235.802 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
2 contracte
94.924 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 222.691 de documente constatatoare — adica sub 5,7% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 66.676 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,9%. Pentru celelalte 83,1% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.032 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 157 de zile de la data documentului, iar 28,4% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 15:26).
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.