| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | — | -1.098.844 RON | 1.774.288 RON | 170.939 RON | 561.398 RON | -1.041.951 RON | 1 |
| 2022 | 323.291 RON | 933 RON | 3.320.369 RON | 175.967 RON | 3.202.247 RON |
| Indicator | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|
| 57.845 RON |
| 1 |
| 2021 | 1.595.003 RON | -514.100 RON | 3.544.129 RON | 246.118 RON | 3.354.924 RON | 56.913 RON | 3 |
| 2020 | 3.857.104 RON | -965.276 RON | 4.493.617 RON | 318.040 RON | 4.746.590 RON | 571.013 RON | 2 |
| 2019 | 8.507.929 RON | 70.928 RON | 6.771.348 RON | 2.307.288 RON | 5.900.349 RON | 1.436.289 RON | 9 |
| 2018 | 9.259.887 RON | 126.274 RON | 5.956.395 RON | 2.707.208 RON | 4.614.548 RON | 1.365.361 RON | 10 |
| 2017 | 7.883.613 RON | 190.018 RON | 3.702.009 RON | 1.854.402 RON | 3.050.694 RON | 1.203.087 RON | 11 |
| 2016 | 9.477.220 RON | 96.723 RON | 2.769.387 RON | 589.481 RON | 3.098.676 RON | 918.770 RON | 11 |
| 2015 | 10.379.389 RON | 436.348 RON | 1.662.467 RON | 253.718 RON | 2.289.296 RON | 880.547 RON | 10 |
| 2014 | 3.053.626 RON | 170.002 RON | 532.602 RON | 137.392 RON | 1.070.609 RON | 675.399 RON | 7 |
| 2013 | 293.550 RON | 8.135 RON | 24.409 RON | — | 106.723 RON | 82.314 RON | 7 |
| 2012 | 16.743 RON | -14.717 RON | 11.794 RON | — | 5.974 RON | -5.820 RON | 1 |
| 2011 | 42.686 RON | 3.227 RON | 17.346 RON | — | 26.243 RON | 8.897 RON | 2 |
| 2010 | 60.950 RON | 5.470 RON | 20.106 RON | — | 25.776 RON | 5.670 RON | 2 |
| 2014 |
|---|
| 2013 |
|---|
| 2012 |
|---|
| 2011 |
|---|
| 2010 |
|---|
| Cifra de afaceri | — | 323.291 RON | 1.595.003 RON | 3.857.104 RON | 8.507.929 RON | 9.259.887 RON | 7.883.613 RON | 9.477.220 RON | 10.379.389 RON | 3.053.626 RON | 293.550 RON | 16.743 RON | 42.686 RON | 60.950 RON |
| Venituri totale | 1.366.801 RON | 647.420 RON | 2.001.400 RON | 5.318.001 RON | 8.578.177 RON | 9.967.045 RON | 7.960.981 RON | 9.636.277 RON | 10.664.739 RON | 3.096.515 RON | 295.005 RON | 19.604 RON | 50.376 RON | 60.950 RON |
| Cheltuieli totale | 2.465.645 RON | 644.637 RON | 2.515.500 RON | 6.283.277 RON | 8.459.081 RON | 9.790.739 RON | 7.652.725 RON | 9.399.502 RON | 10.131.991 RON | 2.882.613 RON | 277.960 RON | 34.136 RON | 46.513 RON | 54.435 RON |
| Profit brut | 0 RON | 2.783 RON | 0 RON | 0 RON | 119.096 RON | 176.306 RON | 308.256 RON | 236.775 RON | 532.748 RON | 213.902 RON | 17.045 RON | 0 RON | 3.863 RON | 6.515 RON |
| Pierdere bruta | 1.098.844 RON | 0 RON | 514.100 RON | 965.276 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 14.532 RON | 0 RON | — |
| Profit net | 0 RON | 933 RON | 0 RON | 0 RON | 70.928 RON | 126.274 RON | 190.018 RON | 96.723 RON | 436.348 RON | 170.002 RON | 8.135 RON | 0 RON | 3.227 RON | 5.470 RON |
| Pierdere neta | 1.098.844 RON | 0 RON | 514.100 RON | 965.276 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 14.717 RON | 0 RON | — |
| Active fixe (imobilizate) | 170.939 RON | 175.967 RON | 246.118 RON | 318.040 RON | 2.307.288 RON | 2.707.208 RON | 1.854.402 RON | 589.481 RON | 253.718 RON | 137.392 RON | — | — | — | — |
| Active circulante | 561.398 RON | 3.202.247 RON | 3.354.924 RON | 4.746.590 RON | 5.900.349 RON | 4.614.548 RON | 3.050.694 RON | 3.098.676 RON | 2.289.296 RON | 1.070.609 RON | 106.723 RON | 5.974 RON | 26.243 RON | 25.776 RON |
| Stocuri | — | 2.329.328 RON | 2.419.423 RON | 3.442.149 RON | 3.829.715 RON | 2.448.233 RON | 1.368.352 RON | 1.459.030 RON | 387.837 RON | 519.084 RON | 66.789 RON | — | 15.341 RON | 9.478 RON |
| Creante | 557.795 RON | 549.210 RON | 644.991 RON | 1.008.439 RON | 1.754.381 RON | 1.961.640 RON | 1.022.865 RON | 1.511.557 RON | 1.767.693 RON | 523.198 RON | 31.533 RON | 1.810 RON | 5.520 RON | 2.992 RON |
| Casa si conturi la banci | 3.603 RON | 323.709 RON | 290.510 RON | 296.002 RON | 316.253 RON | 204.675 RON | 659.477 RON | 128.089 RON | 133.766 RON | 28.327 RON | 8.401 RON | 4.164 RON | 5.382 RON | 13.306 RON |
| Datorii totale | 1.774.288 RON | 3.320.369 RON | 3.544.129 RON | 4.493.617 RON | 6.771.348 RON | 5.956.395 RON | 3.702.009 RON | 2.769.387 RON | 1.662.467 RON | 532.602 RON | 24.409 RON | 11.794 RON | 17.346 RON | 20.106 RON |
| Capitaluri proprii | -1.041.951 RON | 57.845 RON | 56.913 RON | 571.013 RON | 1.436.289 RON | 1.365.361 RON | 1.203.087 RON | 918.770 RON | 880.547 RON | 675.399 RON | 82.314 RON | -5.820 RON | 8.897 RON | 5.670 RON |
| Capital subscris varsat | 320.000 RON | 320.000 RON | 320.000 RON | 320.000 RON | 220.000 RON | 220.000 RON | 184.000 RON | 89.700 RON | 48.200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 1 | 1 | 3 | 2 | 9 | 10 | 11 | 11 | 10 | 7 | 7 | 1 | 2 | 2 |
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
Procedura deschisa la 05.11.2025
Sentinţă de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 24831/2025
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 289/2026
Tabel definitiv al creanţelor · BPI 2733/2026
Sentinţă de deschidere a procedurii falimentului în formă generală · BPI 12182/2026
conform SEAP
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| firmăadministrator |
| — |
| 1 deținător în act | 100% |
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. A pct. c din Legea nr 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune intrarea în faliment prin procedura generală a debitoarei ALFA MEDICAL DISTRIBUTION S.R.L. În temeiul art. 145 alin 2 din Legea nr. 85/2014 ridică dreptul de administrare al debitoarei şi dispune dizolvarea societăţii debitoare. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi trimiterea de notificări tribunalelor din alte judeţe în care debitoarea are bunuri în vederea sigilării, în sarcina lichidatorului judiciar. Stabileşte un termen de maxim 10 zile de la data notificării intrării în faliment pentru predarea gestiunii averii de la debitoare către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate până la intrarea în faliment. Dispune întocmirea şi predarea către lichidator, în termen de maxim 5 zile de la intrarea în faliment, a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora, cu indicarea celor născute după data introducerii cererii de deschidere a procedurii. Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor menţionate la art. 146 alin. (3) din lege, în vederea întocmirii tabelului suplimentar: 19.06.2026 . b) termenul de verificare a creanţelor menţionate la art. 146 alin. (3) din lege, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului suplimentar al acestora: 20.07.2026 . c) termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor – 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar; d) termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat: 19.08.2026. Numeşte lichidator judiciar provizoriu pe PROGESSIO SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu un onorariu fix de 10.000 lei, exclusiv TVA şi onorariu variabil 10% din totalul sumelor recuperate în contul averii debitoarei, exclusiv TVA, Pune în vedere lichidatorului prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. În temeiul art. 146 alin 1 şi 2 din Legea nr.85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune ca lichidatorul să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin 3 din lege, privind intrarea debitoarei în procedura falimentului prin procedura generală, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acesteia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitoare/administratorul judiciar, menţionată la art. 145 alin 2 lit. e), debitoarei şi registrului unde debitoarea este înmatriculată, pentru efectuarea menţiunii. Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar raportul de activitate cu cel puţin 5 zile înainte de fiecare termen de judecată. Stabileşte termen pentru continuarea procedurii în data de 09.09.2026, F3, ora 11.00, pentru când se citează părţile prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Executorie Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă; cererea de apel se depune la Tribunalul Constanţa, Secţia a II-a Civilă, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 06.05.2026.
Amână judecarea cauzei la data de 06.05.2026 pentru conitnuarea procedurii.
Admite cererea formulată de creditoarea VIOSER SA PARENTERAL SOLUTIONS INDUSTRY în contradictoriu cu debitoarea ALFA MEDICAL DISTRIBUTION SRL. În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolven?ei ?i de insolven?ă: Dispune deschiderea procedurii generale a insolven?ei împotriva debitoarei ALFA MEDICAL DISTRIBUTION SRL. În temeiul art.73 şi al art. 45 alin.1 lit.(d), rap. la art.57 alin.1 din Legea nr.85/2014: Desemnează, în mod provizoriu, în calitate de Administrator Judiciar pe practicianul în insolven?ă PROGESSIO SPRL, cu un onorariu fix de 10.000 lei, exclusiv TVA şi onorariu variabil 10% din totalul sumelor recuperate în contul averii debitoarei, exclusiv TVA, Administratorul Judiciar va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 alin.1 din Legea nr.85/2014, precum şi orice alte atribuţii stabilite în sarcina sa, de către Judecătorul Sindic. În temeiul art.100 alin.1 rap. la art.71 alin.2 prima teză ?i al art.97 din Legea nr.85/2014, fixează următoarele termene: – 10 zile de la primirea notificării de deschidere a procedurii – termen limită de depunere de către creditori a opozi?iilor la încheierea de deschidere a procedurii, urmând ca eventuale opozi?ii să fie solu?ionate în termen de 10 zile de la data expirării termenului de depunere; – data de 19.12.2025 – termen limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei; – data de 08.01.2026 – termen limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea tabelului preliminar de creanţe şi publicarea acestuia în B.P.I.; – data de 02.02.2026 – termen limită pentru definitivare a tabelului creanţelor; – 13.01.2026, ora 12:00 data primei adunări a creditorilor, la sediul administratorului judiciar, acesta urmând a realiza notificarea creditorilor. În temeiul art. 76 din Legea nr.85/2014, dispune Administratorului Judiciar să procedeze la comunicarea imediată a deschiderii procedurii insolven?ei către instanţele judecătoreşti din circumscripţia Tribunalului Constanţa, în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei declarat la O.R.C. Constanţa, precum ?i către toate băncile unde debitoarea are deschise conturi. În temeiul art. 75 alin.1 prima teză din Legea nr.85/2014, de la data deschiderii procedurii, se suspendă de drept toate ac?iunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea crean?elor asupra averii debitoarei. În condiţiile art. 99 din Legea nr. 85/2014, Administratorul Judiciar va trimite notificarea prevăzută de art.100 alin.1 din Legea nr. 85/2014, tuturor creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Constanta, în vederea efectuării menţiunii. În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014, dispune Administratorului Judiciar deschiderea unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, eventualele disponibilită?i băne?ti urmând a fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. În termen de 10 zile de la deschiderea procedurii, debitoarea este obligată să depună la dosarul cauzei actele ?i informa?iile prevăzute la art. 67 alin.1 din Legea nr. 85/2014. În temeiul art. 71 alin.1 din Legea nr. 85/2014, minuta privind deschiderea procedurii insolvenţei se va comunica, de îndată, Administratorului Judiciar. Fixează termen de judecată pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 04.02.2026, ora 11, complet F3. Executorie. Cu drept de apel, în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicare în B.P.I.; cererea de apel se depune la Tribunalul Constanţa – Sec?ia a II-a Civilă, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată astăzi, 05.11.2025, punerea soluţiei la dispoziţia părţilor fiind realizată prin mijlocirea grefei instanţei.
Având în vedere Hotărârea nr.2 din data de 26.08.2025 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Constanţa, amână judecarea cauzei la data de 05.11.2025, ora 11,00.
Având în vedere Hotărârea nr.2 din data de 26.08.2025 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Constanţa, amână judecarea cauzei la data de 15.10.2025.
Admite apelul. Schimbă în parte hotărârea apelată în sensul că: Respinge cererea de chemare în judecată ca rămasă fără obiect. Menţine dispoziţia primei instanţe de obligare a pârâtei la plata cheltuielilor de judecată către reclamant. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 27.02.2026.
Amână pronunţarea în cauză la data de 27.02.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 12.02.2026.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Suspenda cauza potrivit Hotărârii Adunării generale a judecătorilor Tribunalului Constanţa nr. 2 din data de 26 august 2025
Amână judecarea cauzei la data de 14.10.2025.
Amână judecarea cauzei la data de 10.06.2025.
Amână judecarea cauzei la data de 18.03.2025.
Admite cererea de amânare
Admite cererea de abţinere formulată de doamna judecător V.A.M. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.09.2024.
Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul *** în contradictoriu cu pârâta ***. Obligă pârâta să aducă la starea ini?ială imobilul situat în municipiul ***, prin desfiinţarea lucrărilor men?ionate în procesul-verbal de constatare ?i sanc?ionare a contraven?iei nr. PV ***, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. Autorizează reclamantul ca, în caz de neîndeplinire de către pârâtă, în termenul stabilit de instan?ă în acest scop, a sus-men?ionatei obliga?ii de a face, să procedeze, pe cheltuiala pârâtei, la aducerea la îndeplinire a obliga?iei de desfiin?are a lucrărilor edificate nelegal stabilite prin prezenta hotărâre. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei de 20 de lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, constând în taxă judiciară de timbru. Cu drept de a formula cerere de apel, care se depune la Judecătoria Constan?a, în termen de 30 de zile de la comunicarea prezentei hotărâri. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei, astăzi, 17.01.2024.
Amână pronunţarea la data de 17.01.2024. Pronunţarea hotărârii se va face potrivit art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 03.01.2024.
Amână pronunţarea la data de 03.01.2024. Pronunţarea hotărârii se va face potrivit art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 20.12.2023.
Amână pronunţarea la data de 20.12.2023. Pronunţarea hotărârii se va face potrivit art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12.12.2023.
având în vedere cererea de amânare formulată
Pentru ca pârâta să depune dovada intrării în legalitate
pentru a se depune relatii
pentru a se depune relatii
Pentru lipsă de apărare, amână judecarea cauzei la data de 11.10.2022.
pentru a se obţine autorizatie
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
3.794 de contracte atribuite, in valoare de 144.140.169 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 2.321.796 lei.
Achizitii directe
2.952 de contracte
2.318.844 lei
Licitatii publice
802 contracte
141.759.238 lei
Achizitii offline
40 de contracte
62.087 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 222.691 de documente constatatoare — adica sub 5,7% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 66.676 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,9%. Pentru celelalte 83,1% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.032 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 153 de zile de la data documentului, iar 28,4% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 18:57).