ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 31.08.2026
sector 1
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri. Registrul scrie aceasta adresa in 3 feluri, deci firmele stau pe tot atatea chei:
Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri. Registrul scrie aceasta adresa in 2 feluri, deci firmele stau pe tot atatea chei:
Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri.
Afisate primele 49. Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului — sau, unde cheia nu leaga nimic, dupa strada si numar, si randul o spune. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| firmă | 99,2% |
| persoană | 0,8% |
| persoană | nepublicat |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministratorrevocat în acte, listat în registru | — |
| 2 deținători în act · plus 1 deținător pe care actul nu îl numește | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Respinge ca nefondate apelurile. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de grefa instanţei, azi, 24.06.2025.
Amânat în vederea depunerii de către apelanţi a unor înscrisuri suplimentare.
Admite în parte acţiunea Obligă pârâta la plata sumei de 7.285 lei reprezentând diferenţa dintre indemnizaţiile de concedii şi asigurări sociale de sănătate plătite propriilor angajaţi în perioada aprilie 2023 (1507 lei), august, septembrie şi decembrie 2023 (5.778 lei) Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor reprezentând dobânda legală penalizatoare aferentă debitului principal în sumă de 7.285 lei, calculată pentru fiecare dintre componentele acestuia în parte, de la data scadenţei şi până la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor reprezentând actualizarea debitului principal cu rata inflaţiei, de la data scadenţei fiecăreia dintre componentele acestuia şi până la data plăţii efective Respinge acţiunea ca nefondată pentru rest. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Respinge plângerea contraven?ională, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 4 Bucure?ti. Pronun?ată astăzi, 09.10.2024, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei.
Amână pronunţarea în cauză la data de 09.10.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 23.09.2024.
Admite în parte acţiunea Obligă pârâta la plata sumei de 62.826 lei reprezentând diferenţa dintre indemnizaţiile de concedii şi asigurări sociale de sănătate plătite propriilor angajaţi în perioada ianuarie-martie 2023, aprilie parţial (10.995 lei), mai-iulie 2023 Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor reprezentând dobânda legală penalizatoare aferentă debitului principal în sumă de 62.826 lei, calculată pentru fiecare dintre componentele acestuia în parte, de la data scadenţei şi până la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor reprezentând actualizarea debitului principal cu rata inflaţiei, de la data scadenţei fiecăreia dintre componentele acestuia şi până la data plăţii efective Respinge acţiunea ca nefondată pentru rest. În temeiul art, 453 C.pr.civ obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 3500 lei cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu de avocat. Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Admite cererea astfel cum a fost precizată şi restrânsă. Respinge cererea reclamantei de obligare a pârâtei la plata sumei de 62.624 lei reprezentând indemnizaţii plătite de către aceasta asiguraţilor săi în perioada decembrie 2021 – septembrie 2022, ?i care se suportă din bugetul FNUASS, ca rămasă fără obiect. Obligă pârâta să achite reclamantei dobânda legală aferentă debitului de 62.624 lei reprezentând indemnizaţii plătite de către aceasta asiguraţilor săi în perioada decembrie 2021 – septembrie 2022, pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă de 60 zile, de la depunerea fiecărei cereri de restituire a sumelor ce reprezintă debit, până la data de 24.05.2023, sume ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pârâta să achite reclamantei suma de 34.730 lei reprezentând indemnizaţii plătite de către aceasta asiguraţilor săi în perioada octombrie 2022 – decembrie 2022 ?i care se suportă din bugetul FNUASS. Obligă pârâta să achite reclamantei dobânda legală aferentă debitului de 34.730 lei, reprezentând indemnizaţii plătite de către aceasta asigura?ilor săi în perioada octombrie – decembrie 2022, pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă de 60 zile, de la depunerea fiecărei cereri de restituire a sumelor ce reprezintă debit, până la data achitării efective a acestora, sume ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 3000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu apel în 30 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a. Pronunţată astăzi 28.09.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia parţilor prin intermediul grefei instanţei.
Având în vedere imposibilitatea constituirii legale a completului de judecată, întrucât doamna judecător Buchholzer-Meşter Andrea se află în concediu medical, va amâna pronunţarea în cauză.Amână pronunţarea pentru data de 28.09.2023, aceasta urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronuntata azi, 21.09.2023, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin intermediul grefei instantei.
Amână pronunţarea pentru data de 21.09.2023, aceasta urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronuntata azi, 07.09.2023, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin intermediul grefei instantei.
Având în vedere Hotărârea nr. 4/20.06.2023 a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Bucureşti, amână judecarea cauzei.
Respinge apelul formulat de apelanta-reclamantă ca nefondat. Admite apelul formulat de apelanta-pârâtă Schimbă în parte sentinţa apelată în sensul că Obligă reclamanta la plata către pârâtă a cheltuielilor de judecată în cuantum de 3500 lei onorariu avocat fond. Păstrează în rest sentinţa apelată. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 05.06.2024
Respinge acţiunea, ca neîntemeiată. Obligă reclamanta să plătească pârâtei cheltuieli de judecată în cuantum de 500 lei, reprezentând onorariu avocat. Respinge în rest cererea paratei cu privire la cheltuielile de judecata. Cu apel în 30 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei astăzi, 27.10.2023.
Amână pronunţarea la data de 27.10.2023. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19.10.2023
Amână pronunţarea la data de 19.10.2023. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 05.10.2023
Amână cauza având în vedere Hotărârea Adunării Generale a judecătorilor Tribunalului Bucureşti nr. 4 din 20.06.2023 , faţă de lipsa de apărare a reclamantului şi pentru îndeplinirea obligaţiilor acordă termen la data de 05.10.2023, ora 10:00.
Amână cauza pentru îndeplinirea unor obligaţii, acordă termen la data de 18.07.2023, ora 10:00
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 7.648.873 RON | 1.142.112 RON | 1.444.189 RON | 8.309.900 RON | 10.360.163 RON | 17.229.327 RON | 10 |
| 2024 | 10.257.400 RON | 58.275 RON | 1.511.618 RON | 8.344.941 RON | 44.043.640 RON | 50.807.851 RON | 10 |
| 2023 | 34.597.331 RON | 5.352.088 RON | 2.259.574 RON | 10.500.051 RON | 51.447.181 RON | 59.654.036 RON | 68 |
| 2022 | 55.480.475 RON | 2.310.635 RON | 5.471.935 RON | 7.975.365 RON | 50.286.761 RON | 53.217.448 RON | 107 |
| 2021 | 39.238.699 RON | -8.792.774 RON | 7.579.601 RON | 8.144.617 RON | 50.600.616 RON | 50.906.812 RON | 107 |
| 2020 | 33.845.658 RON | -4.207.643 RON | 46.938.897 RON | 65.031.811 RON | 40.907.365 RON | 59.699.586 RON | 108 |
| 2019 | 45.508.738 RON | -1.996.956 RON | 44.907.743 RON | 72.012.054 RON | 42.736.921 RON | 69.964.155 RON | 108 |
| 2018 | 44.796.324 RON | -3.881.495 RON | 46.642.427 RON | 74.183.670 RON | 44.409.273 RON | 71.961.111 RON | 131 |
| 2017 | 67.669.336 RON | -446.925 RON | 52.736.808 RON | 70.190.181 RON | 52.119.204 RON | 69.645.151 RON | 237 |
| 2016 | 65.837.608 RON | 163.343 RON | 48.666.647 RON | 72.226.277 RON | 46.831.795 RON | 70.092.076 RON | 237 |
| 2015 | 64.679.632 RON | 1.169.032 RON | 50.355.277 RON | 73.084.095 RON | 47.378.317 RON | 69.928.733 RON | 225 |
| 2014 | 60.949.500 RON | 1.294.362 RON | 41.243.951 RON | 71.456.721 RON | 38.689.307 RON | 68.759.701 RON | 231 |
| 2013 | 63.490.695 RON | 729.403 RON | 38.021.892 RON | 71.808.061 RON | 33.895.030 RON | 67.465.339 RON | 232 |
| 2012 | 69.166.716 RON | -481.110 RON | 38.488.113 RON | 72.691.968 RON | 32.979.640 RON | 66.735.936 RON | 295 |
| 2011 | 53.482.902 RON | -2.583.478 RON | 24.037.780 RON | 69.872.501 RON | 21.780.348 RON | 67.168.106 RON | 367 |
| 2010 | 50.664.656 RON | 922.166 RON | 22.740.744 RON | 65.851.257 RON | 25.957.467 RON | 69.130.391 RON | 422 |
| 2009 | 54.914.210 RON | -2.301.190 RON | 24.697.878 RON | 69.829.090 RON | 25.196.869 RON | 70.377.618 RON | 422 |
| 2008 | 53.958.083 RON | 352.605 RON | 18.174.659 RON | 71.383.962 RON | 19.139.585 RON | 72.678.808 RON | 449 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7.648.873 RON | 10.257.400 RON | 34.597.331 RON | 55.480.475 RON | 39.238.699 RON | 33.845.658 RON | 45.508.738 RON | 44.796.324 RON | 67.669.336 RON | 65.837.608 RON | 64.679.632 RON | 60.949.500 RON | 63.490.695 RON | 69.166.716 RON | 53.482.902 RON | 50.664.656 RON | 54.914.210 RON | 53.958.083 RON |
| Venituri totale | 12.624.410 RON | 10.683.991 RON | 41.657.955 RON | 58.378.878 RON | 98.211.038 RON | 35.259.977 RON | 46.428.323 RON | 44.862.969 RON | 71.905.063 RON | 70.139.115 RON | 68.781.039 RON | 64.936.933 RON | 64.572.563 RON | 71.545.635 RON | 57.725.404 RON | 56.372.370 RON | 58.449.155 RON | 57.096.068 RON |
| Cheltuieli totale | 11.354.121 RON | 10.625.716 RON | 35.647.026 RON | 55.682.959 RON | 101.020.499 RON | 39.467.620 RON | 48.425.279 RON | 48.744.464 RON | 72.234.712 RON | 69.975.772 RON | 67.291.659 RON | 63.642.571 RON | 63.843.160 RON | 72.026.745 RON | 60.308.882 RON | 55.299.919 RON | 60.750.345 RON | 56.474.805 RON |
| Profit brut | 1.270.289 RON | 58.275 RON | 6.010.929 RON | 2.695.919 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 163.343 RON | 1.489.380 RON | 1.294.362 RON | 729.403 RON | 0 RON | 0 RON | 1.072.451 RON | — | 621.263 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 2.809.461 RON | 4.207.643 RON | 1.996.956 RON | 3.881.495 RON | 329.649 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 481.110 RON | 2.583.478 RON | — | 2.301.190 RON | — |
| Profit net | 1.142.112 RON | 58.275 RON | 5.352.088 RON | 2.310.635 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 163.343 RON | 1.169.032 RON | 1.294.362 RON | 729.403 RON | 0 RON | 0 RON | 922.166 RON | — | 352.605 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 8.792.774 RON | 4.207.643 RON | 1.996.956 RON | 3.881.495 RON | 446.925 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 481.110 RON | 2.583.478 RON | — | 2.301.190 RON | — |
| Active fixe (imobilizate) | 8.309.900 RON | 8.344.941 RON | 10.500.051 RON | 7.975.365 RON | 8.144.617 RON | 65.031.811 RON | 72.012.054 RON | 74.183.670 RON | 70.190.181 RON | 72.226.277 RON | 73.084.095 RON | 71.456.721 RON | 71.808.061 RON | 72.691.968 RON | 69.872.501 RON | 65.851.257 RON | 69.829.090 RON | 71.383.962 RON |
| Active circulante | 10.360.163 RON | 44.043.640 RON | 51.447.181 RON | 50.286.761 RON | 50.600.616 RON | 40.907.365 RON | 42.736.921 RON | 44.409.273 RON | 52.119.204 RON | 46.831.795 RON | 47.378.317 RON | 38.689.307 RON | 33.895.030 RON | 32.979.640 RON | 21.780.348 RON | 25.957.467 RON | 25.196.869 RON | 19.139.585 RON |
| Stocuri | 0 RON | 2.935.411 RON | 1.821.321 RON | 10.078.774 RON | 11.724.762 RON | 9.176.029 RON | 11.075.785 RON | 14.722.504 RON | 17.388.851 RON | 16.391.722 RON | 15.395.618 RON | 15.458.752 RON | 14.535.345 RON | 18.366.373 RON | 16.233.090 RON | 13.738.471 RON | 13.503.856 RON | 12.400.619 RON |
| Creante | 8.990.621 RON | 39.435.304 RON | 39.727.582 RON | 35.916.294 RON | 38.216.985 RON | 31.462.508 RON | 30.990.758 RON | 29.226.399 RON | 34.471.191 RON | 29.934.113 RON | 30.352.999 RON | 22.709.827 RON | 18.637.318 RON | 13.819.698 RON | 5.409.754 RON | 11.342.967 RON | 9.210.514 RON | 6.083.082 RON |
| Casa si conturi la banci | 1.369.542 RON | 1.672.925 RON | 9.898.278 RON | 4.291.693 RON | 658.869 RON | 268.828 RON | 670.378 RON | 460.370 RON | 259.162 RON | 505.960 RON | 1.629.700 RON | 520.728 RON | 722.367 RON | 793.569 RON | 137.504 RON | 876.029 RON | 2.482.499 RON | 624.602 RON |
| Cheltuieli in avans | 7.617 RON | 28.824 RON | 44.053 RON | 671.769 RON | 79.304 RON | 949.858 RON | 299.281 RON | 174.893 RON | 306.418 RON | 246.621 RON | 175.948 RON | 211.974 RON | 226.638 RON | 56.227 RON | 159.474 RON | 267.303 RON | 171.907 RON | 353.593 RON |
| Datorii totale | 1.444.189 RON | 1.511.618 RON | 2.259.574 RON | 5.471.935 RON | 7.579.601 RON | 46.938.897 RON | 44.907.743 RON | 46.642.427 RON | 52.736.808 RON | 48.666.647 RON | 50.355.277 RON | 41.243.951 RON | 38.021.892 RON | 38.488.113 RON | 24.037.780 RON | 22.740.744 RON | 24.697.878 RON | 18.174.659 RON |
| Provizioane | 0 RON | 97.936 RON | 77.675 RON | 244.512 RON | 338.124 RON | 250.551 RON | 176.358 RON | 164.298 RON | 233.844 RON | 545.970 RON | 354.350 RON | 354.350 RON | 442.498 RON | 503.786 RON | 606.437 RON | 204.892 RON | 122.370 RON | 23.673 RON |
| Venituri in avans | 4.164 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 RON | — | — | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 17.229.327 RON | 50.807.851 RON | 59.654.036 RON | 53.217.448 RON | 50.906.812 RON | 59.699.586 RON | 69.964.155 RON | 71.961.111 RON | 69.645.151 RON | 70.092.076 RON | 69.928.733 RON | 68.759.701 RON | 67.465.339 RON | 66.735.936 RON | 67.168.106 RON | 69.130.391 RON | 70.377.618 RON | 72.678.808 RON |
| Capital subscris varsat | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON | — | 5.318.010 RON | 5.318.010 RON |
| Nr. mediu salariati | 10 | 10 | 68 | 107 | 107 | 108 | 108 | 131 | 237 | 237 | 225 | 231 | 232 | 295 | 367 | 422 | 422 | 449 |
7 contracte atribuite, in valoare de 1.610 lei
Achizitii directe
0 contracte
0 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
7 contracte
1.610 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.374 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.460 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 01.09.2026, 08:58).
Nu am gasit contracte publice pentru aceasta firma in SEAP/SICAP.