Achizitii publice
Tot ce a luat firma din bani publici, din SEAP/SICAP: achizitii directe (online si offline), contracte atribuite, acorduri-cadru si contractele subsecvente ale acestora.
Tot ce a luat firma din bani publici, din SEAP/SICAP: achizitii directe (online si offline), contracte atribuite, acorduri-cadru si contractele subsecvente ale acestora.
Din 894.690.204 RON executati, 18.182.174 RON (2%) sunt confirmati prin documente constatatoare emise de autoritati; restul sunt dedusi din durata contractelor.
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.503 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.931.110 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.287 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.431 din cele 392.503 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.016 documente la 19.218.031 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 31.08.2026, 12:01).
| An | Castigat | Executat | In derulare | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|---|
| 2028viitor | — | — | 10.078.354 RON | — |
| 2027viitor | — | — | 6.730.779 RON | — |
| 2026prelim. | 162.489 RON | 1.425.960 RON | — | — |
| 2025prelim. | 645.502 RON | 9.043.259 RON | — | — |
| 2024prelim. | 199.538.803 RON | 48.784.474 RON | — | — |
| 2023 | 44.306.252 RON | 45.865.137 RON | — | 2.310.278.284 RON |
| 2022 | 56.127.336 RON | 105.193.645 RON | — | 2.436.927.140 RON |
| 2021 | 776.844.675 RON | 131.981.322 RON | — | 2.625.570.366 RON |
| 2020 | 302.394.359 RON | 151.696.423 RON | — | 2.926.819.617 RON |
| 2019 | 240.176.539 RON | 97.726.553 RON | — | 2.814.332.609 RON |
| 2018 | 158.496.249 RON | 65.740.031 RON | — | 2.634.972.431 RON |
| 2017 | 67.460.628 RON | 39.667.606 RON | — | 2.714.820.946 RON |
| 2016 | 15.318.199 RON | 18.916.555 RON | — | 2.572.957.146 RON |
| 2015 | 117.943.012 RON | 15.529.003 RON | — | 2.578.919.225 RON |
| 2014 | 16.533.046 RON | 25.608.100 RON | — | 2.666.379.413 RON |
| 2013 | 88.310.639 RON | 28.548.326 RON | — | 2.647.781.277 RON |
| 2012 | 11.645.653 RON | 20.234.497 RON | — | 2.728.800.306 RON |
| 2011 | 182.407.679 RON | 27.557.822 RON | — | 2.803.772.314 RON |
| 2010 | 83.039.551 RON | 19.976.833 RON | — | 3.027.936.160 RON |
| 2009 | 41.864.023 RON | 25.168.354 RON | — | 3.338.655.609 RON |
| 2008 | 11.003.887 RON | 15.995.304 RON | — | 3.110.139.137 RON |
| 2007prelim. | 70.732.770 RON | — | — | — |
| 2005prelim. | 31.002 RON | 31.002 RON | — | — |
| Fel | Numar | Valoare |
|---|---|---|
| Contracte atribuite | 155 | 1.032.839.828 RON |
| Acorduri-cadru | 190 | 1.187.201.686 RON |
| Contracte subsecvente | 672 | 310.433.388 RON |
| Achizitii directe | 9.313 | 217.505.430 RON |
| Achizitii directe (offline) | 8.028 | 47.435.350 RON |
* La acordurile-cadru, valoarea e PLAFONUL promis, nu bani incasati — banii reali curg prin contractele subsecvente, numarate separat. Unde sistemul public nu a inregistrat plafonul, aici intra estimarea institutiei, o cifra dinainte de oferte.
Cifrele de aici arata ce a obtinut firma, pe fiecare fel de achizitie. La contractele castigate in asociere, fiecare membru apare cu valoarea intreaga, in timp ce executarea o trecem la liderul asocierii. De aceea coloana „Executat” din tabelul pe ani poate fi mai mica decat sumele din tabelul asta.
Numaram achizitii, nu bani — o achizitie directa de 500 de lei si o licitatie de 5 milioane conteaza fiecare o data. Codurile sunt diviziunile nomenclatorului european CPV.
5 contracte cu termenul de executare inca deschis, in valoare totala de 16.809.133 RON — ultimul termen se incheie in mai 2028. Sunt banii din linia punctata a graficului: deja castigati, dar cu executarea neincheiata. La contractele castigate in asociere ii numaram doar la liderul asocierii.
Firma are 967 documente constatatoare in total. Sunt afisate TOATE cele negative si cele mai recente dintre celelalte.
Valoarea inregistrata in SEAP depaseste pragul valoric pe care legea il dadea acestui fel de achizitie la data respectiva — 9.427.795 RON in total. Peste acel prag, suma nu se mai potriveste cu felul documentului in care e scrisa, asa ca n-o putem numara ca bani incasati.
Pragul nu e acelasi pentru toate. Serviciile din Anexa 2 la Legea 98/2016 — sociale, de sanatate, hoteliere, catering, invatamant, paza, postale — se compara cu pragul lor, de cateva milioane, fiindca acolo sumele mari sunt obisnuite. Fiecare rand arata pragul cu care a fost masurat. Ce ramane in lista poate fi o greseala de introducere sau ceva ce noi nu stim — de aceea le aratam cu link catre sursa, in loc sa le stergem.
| Data | Obiect | Autoritate | Valoare inregistrata | Pragul legal | Sursa |
|---|---|---|---|---|---|
| 08.12.2017 | Livrare, instalare si montaj Sisteme de Iluminat Stradal 34993000-4 - Iluminat stradal (Rev.2) | 4716739 COMUNA CRAMPOIA | 2.689.075 RON | 132.519 RON(×20) | offlineverifica ↗ |
| 25.11.2019 | Modernizare si extindere iluminat public stradal com Gagesti jud. Vaslui 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 3552050 COMUNA GAGESTI (CONSILIUL LOCAL) | 441.400 RON | 135.060 RON(×3,3) | onlineverifica ↗ |
| 02.04.2020 | Achiziție echipamente MaxCom MM 715 BB cu brățară 32550000-3 - Echipament telefonic (Rev.2) | 4384206 MUNICIPIUL BRASOV | 438.532 RON | 135.060 RON(×3,2) | onlineverifica ↗ |
| 02.08.2019 | Sistem software de gestiune a activitatii de administrare a serviciilor comunale de alimentare apa 48219300-9 - Pachete software de administrare (Rev.2) | 1846548 MERIDIAN 22 | 385.057 RON | 135.060 RON(×2,9) | onlineverifica ↗ |
| 19.01.2021 | Dezvoltare Proiect Sistem de iluminat cu led 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 4654750 Comuna Ungheni (CONSILIUL LOCAL UNGHENI Jud. Arges) | 374.991 RON | 135.060 RON(×2,8) | onlineverifica ↗ |
| 01.10.2021 | Sistem video de supraveghere 45311000-0 - Lucrari de cablare si conexiuni electrice (Rev.2) | 4654750 Comuna Ungheni (CONSILIUL LOCAL UNGHENI Jud. Arges) | 359.194 RON | 135.060 RON(×2,7) | onlineverifica ↗ |
| 11.03.2024 | servicii de internet pentru sistem monitorizare video 105 locatii, centru de comanda si VPN Posta 72400000-4 - Servicii de internet (Rev.2) | 2612790 Municipiul Piatra Neamt | 349.122 RON | 270.120 RON(×1,3) | onlineverifica ↗ |
| 03.04.2019 | Iluminat public conform solicitare nr.2209 din 19.03.2019 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 4297665 Comuna Dumbraveni | 312.282 RON | 135.060 RON(×2,3) | onlineverifica ↗ |
| 05.11.2019 | Sistem de iluminat stradal 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 4469515 COMUNA ROCIU | 279.184 RON | 135.060 RON(×2,1) | onlineverifica ↗ |
| 27.11.2020 | Servicii de telefonie mobila 64212000-5 - Servicii de telefonie mobila (Rev.2) | 4298075 COMUNA NEREJU (CONSILIUL LOCAL) | 257.353 RON | 135.060 RON(×1,9) | onlineverifica ↗ |
| 27.01.2022 | SISTEM DE SUPRAVEGHERE VIDEO 45312200-9 - Lucrari de instalare de sisteme de alarma antiefractie (Rev.2) | 5123659 UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ COMUNA BULBUCATA | 243.489 RON | 135.060 RON(×1,8) | onlineverifica ↗ |
| 17.04.2019 | Sisteme de iluminat 31527260-6 - Sisteme de iluminat (Rev.2) | 4562150 COMUNA METES (PRIMARIA COMUNEI METES) | 241.093 RON | 135.060 RON(×1,8) | onlineverifica ↗ |
| 16.09.2020 | ecran touch samsung 32522000-8 - Echipamente de telecomunicatii (Rev.2) | 4754830 Liceul Teoretic Jean Monnet | 240.000 RON | 135.060 RON(×1,8) | onlineverifica ↗ |
| 08.05.2019 | Lucrari de instalare de sisteme de alarma impotriva incendiilor (Rev.2) 45312100-8 - Lucrari de instalare de sisteme de alarma impotriva incendiilor (Rev.2) | 4675779 LICEUL TEORETIC "CONSTANTIN ANGELESCU" IANCA | 237.335 RON | 135.060 RON(×1,8) | onlineverifica ↗ |
| 05.11.2018 | Lucrari de instalare de sisteme de iluminare 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 4446708 Comuna Banca | 205.351 RON | 135.060 RON(×1,5) | onlineverifica ↗ |
| 10.10.2017 | Lucrare de iluminat stradal cu 150 lampi led de tip Elma 80 de 36w 31527260-6 - Sisteme de iluminat (Rev.2) | 3552085 COMUNA BEREZENI | 203.152 RON | 132.519 RON(×1,5) | offlineverifica ↗ |
| 24.09.2018 | Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 4591309 COMUNA DRAGUSENI (PRIMARIA DRAGUSENI) | 195.047 RON | 135.060 RON(×1,4) | onlineverifica ↗ |
| 26.06.2017 | 13 licente Microsoft Windows 10 Profesional 48900000-7 - Diverse pachete software si sisteme informatice (Rev.2) | 3227220 Comuna Socol (Primaria Comunei Socol) | 187.369 RON | 132.519 RON(×1,4) | offlineverifica ↗ |
| 28.12.2018 | achizitie de sistem de iluminat 31527260-6 - Sisteme de iluminat (Rev.2) | 4562150 COMUNA METES (PRIMARIA COMUNEI METES) | 185.188 RON | 135.060 RON(×1,4) | onlineverifica ↗ |
| 07.07.2018 | Lucrari de instalare de sisteme de iluminare 45316000-5 - Lucrari de instalare de sisteme de iluminare si de semnalizare (Rev.2) | 3796780 COMUNA CIOCANESTI (PRIMARIA CIOCANESTI) | 179.443 RON | 135.060 RON(×1,3) | onlineverifica ↗ |
| 23.09.2020 | Achizitie Pachet Iluminat stradal CONSILIUL LOCAL VÂRFU CÂMPULUI 45316110-9 - Instalare de echipament de iluminare stradala (Rev.2) | 3503627 COMUNA VARFU CAMPULUI | 157.121 RON | 135.060 RON(×1,2) | onlineverifica ↗ |
| 24.05.2022 | tabla interactiva mobile stand 30195200-4 - Table electronice cu posibilitate de copiere sau accesorii (Rev.2) | 4754830 Liceul Teoretic Jean Monnet | 146.977 RON | 135.060 RON(×1,1) | onlineverifica ↗ |
| 12.08.2022 | Servicii de telecomunicatii 64200000-8 - Servicii de telecomunicatii (Rev.2) | 6853236 COMUNA ORBEASCA (PRIMARIA COMUNEI ORBEASCA) | 146.843 RON | 135.060 RON(×1,1) | onlineverifica ↗ |
| 13.11.2019 | Instalare de echipament de iluminare stradala 45316110-9 - Instalare de echipament de iluminare stradala (Rev.2) | 4277870 Comuna Ghimes-Faget | 143.413 RON | 135.060 RON(×1,1) | onlineverifica ↗ |
| 06.07.2018 | EHIPAMENT DE ILUMINAT STRADAL 34928500-3 - Echipament de iluminat stradal (Rev.2) | 3695107 Comuna Sapânta | 142.738 RON | 135.060 RON(×1,1) | onlineverifica ↗ |
| 08.10.2020 | Servicii de telefonie mobila 64212000-5 - Servicii de telefonie mobila (Rev.2) | 2613648 COMUNA BAHNA (PRIMARIA) | 140.340 RON | 135.060 RON(×1,0) | onlineverifica ↗ |
| 16.09.2020 | Servicii de telefonie mobila - pentru sistemul de invatamant on line la scolile din comuna Dumesti 64212000-5 - Servicii de telefonie mobila (Rev.2) | 4446619 Comuna Dumesti | 139.940 RON | 135.060 RON(×1,0) | onlineverifica ↗ |
| 11.12.2020 | Comuna Moldovita 45231400-9 - Lucrari de constructii de linii electrice (Rev.2) | 4326671 COMUNA MOLDOVITA | 137.982 RON | 135.060 RON(×1,0) | onlineverifica ↗ |
| 07.10.2020 | tablete cu abonament pentru 24 luni 64212000-5 - Servicii de telefonie mobila (Rev.2) | 29153185 Scoala Gimnaziala Comuna Balaceanu | 135.187 RON | 135.060 RON(×1,0) | onlineverifica ↗ |
| 11.08.2016 | sistem supraveghere video 32323500-8 - Sistem video de supraveghere (Rev.2) | 2845257 COMUNA DRAGANESTI PRAHOVA (PRIMARIA DRAGANESTI) | 133.610 RON | 132.519 RON(×1,0) | offlineverifica ↗ |
Verificarea se face doar pentru achizitiile de dupa 26 mai 2016, de cand se aplica pragurile din Legea 98/2016. Pentru cele anterioare nu afirmam nimic.
| Perioada | Ce se cumpara | Pragul |
|---|---|---|
| 26.05.2016 – 03.06.2018 | produse si servicii | 132.519 RON |
| 04.06.2018 – 09.09.2022 | produse si servicii | 135.060 RON |
| din 10.09.2022 | produse si servicii | 270.120 RON |
| 26.05.2016 – 03.06.2018 | lucrari | 441.730 RON |
| 04.06.2018 – 09.09.2022 | lucrari | 450.200 RON |
| din 10.09.2022 | lucrari | 900.400 RON |
| 26.05.2016 – 03.06.2018 | servicii din Anexa 2 | 3.334.050 RON |
| 04.06.2018 – 31.12.2019 | servicii din Anexa 2 | 3.376.500 RON |
| 01.01.2020 – 31.12.2021 | servicii din Anexa 2 | 3.506.625 RON |
| 01.01.2022 – 31.12.2023 | servicii din Anexa 2 | 3.636.150 RON |
| 01.01.2024 – 31.12.2025 | servicii din Anexa 2 | 3.701.850 RON |
| din 01.01.2026 | servicii din Anexa 2 | 3.741.750 RON |
Sumele sunt in lei, fara TVA.
Cand o firma are mai multe achizitii decat putem aduce dintr-un drum, numaram valorile direct in index in loc sa le listam pe toate — totalul ramane corect, doar lista e scurtata. Marja de rotunjire a acestei cai e afisata mai sus, cand se aplica.