REALITATEA MEDIA SA
- REALITATEA MEDIA TOGETHER - S.R.L.documentat din 2009
- REALITATEA PROGRAMMING S.R.L.documentat pana in 2009
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 31.08.2026
Corp A, parter și, etaj 3, sectorul 1
et. 2 (camerele 26, 27, 44, 45 şi grup social)
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri. Registrul scrie aceasta adresa in 2 feluri, deci firmele stau pe tot atatea chei:
Afisate primele 50. Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului — sau, unde cheia nu leaga nimic, dupa strada si numar, si randul o spune. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| firmă | 86,51% |
| firmă | 7,56% |
| firmă | 5,42% |
| firmă | 0,51% |
| persoană | 0% |
| persoană | 0% |
| firmăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministratorfostă | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| 6 deținători în act | 100% |
2 administratori din registru nu au putut fi legați de o identitate, așa că nu apar mai sus — îi potrivim după identificator, niciodată după nume.
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Dosare in care o parte poarta o denumire pe care o au mai multe firme, iar aceasta e unul dintre candidati. Nu sunt confirmate ca dosare ale firmei. Se arata cele mai recent modificate 27.
Admite cererea debitorului THEOBROMACONSULT SRL. În temeiul art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei ?i de insolven?ă deschide procedura generală împotriva debitorului THEOBROMACONSULT SRL. Pune în vedere debitorului că este obligat să depună în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul cauzei, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. În cazul în care debitorul nu va depune actele şi informaţiile arătate devin aplicabile dispoziţiile art. 82 alin. 1 ?i 2 şi art. 169 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014. Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită de depunere, de către creditori, a opoziţiilor la încheierea de deschidere a procedurii - 15 zile de la primirea notificării, precum şi termenul de soluţionare a opoziţiilor, care nu va depăşi 10 zile de la data expirării termenului de depunere a acestora; b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – 31.08.2026; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe – 21.09.2026; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – 16.10.2026; e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – 28.09.2026. Desemnează administrator judiciar provizoriu, la solicitarea debitoarei, RTZ & PARTNERS SPRL Filiala Bucure?ti care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 raportat la art. 87 alin. 1 lit. a din Legea nr. 85/2014, cu o remuneraţie de 10.000 lei din averea debitorului. În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin. 3 ?i art.100 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului, tuturor creditorilor men?iona?i în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 67 alin. 1 lit. c), debitorului ?i oficiului registrului comer?ului sau, după caz, registrului societă?ilor agricole ori registrului asocia?ilor ?i funda?iilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea men?iunii, instan?elor judecătore?ti în a căror jurisdic?ie se află sediul declarat la registrul comer?ului, ?i tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014. Pune în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronun?ării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, şi, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 97 din aceea?i lege. În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolven?ei şi de insolven?ă, dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribu?iei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilită?i băne?ti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalită?ilor privind men?ionarea la registrul comer?ului a reprezentan?ilor permanen?i ai săi. Pune în vedere administratorului judiciar să depună lunar la dosar raportul prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. Pune în vedere administratorului judiciar/lichidatorului judiciar ca notificările transmise creditorilor să cuprindă solicitarea de comunicare a declaraţiilor de creanţe, a documentelor justificative, a taxei de timbru: (i) un exemplar va fi transmis atât in format scriptic (hârtie) la grefa Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti, cât şi în format electronic (documente PDF de maximum 4 MB fiecare) pe adresa de e-mail a Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti (trb-insolventa@just.ro); (ii) exemplarul destinat practicianului in insolventa va fi transmis pe adresa de corespondenta electronică ce va fi indicată de acesta prin notificare. Fixează termen pentru analiza stadiului continuării procedurii la 30.10.2026, ora 09.00. Executorie. Cu apel, în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 15.07.2026.
DP 460/CO În baza art. 250 ind. 2 din C. pr. pen. rap. la art. 250 ind. 1 din C. pr. pen. şi art. 425 ind. 1 alin. 7 pct. 1 lit. b din C. pr. pen., respinge ca nefondată contestaţia formulată de inculpatul LUCA LIVIU împotriva încheierii din data de 15.04.2026, pronunţată de Tribunalul Bucureşti – Secţia I Penală în dosarul nr. 29937/3/2022/a4. În baza art. 275 alin.2 C.pr.pen. obligă inculpatul-contestator la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată prin punerea la dispozi?ie prin intermediul grefei instan?ei azi, 11.08.2026.
lipsa procedura cu ANAF
În baza art. 2502 C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia măsurilor asigurătorii instituite prin ordonanţa nr. 84/P/2010 din data de 31.01.2018, asupra bunurilor inculpaţilor S.C. REALITATEA MEDIA S.A. ?i LUCA LIVIU până la concurenţa sumei de 7.089.060 lei, astfel cum au fost modificate prin ordonanţele din datele de 16.07.2021 şi 29.06.2022. Menţine măsurile asigurătorii instituite prin ordonanţele Parchetului de pe lângă ÎCCJ Direcţia Naţională Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie nr. 84/P/2010, anterior menţionate. În temeiul art. 275 alin. 3 din C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi procurorului prin mijlocirea grefei, astăzi, 15.04.2026.
Respinge contestaţia ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolventă, apel care se depune la Tribunalul Bucureşti, Secţia a VII -a Civilă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 15.01.2026.
Admite cererea
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca prin care s-a adoptat o formă de protest şi ţinând cont că această cauză nu se află pe lista celor urgente care se judecă în această perioadă, va dispune amânarea cauzei.
Decizia penală nr. 561/C - Respinge excepţia tardivităţii formulării contestaţiei invocată de reprezentantul Ministerului Public. În baza art. 250 ind. 2 C.p.p. rap. la art. 250 ind. 1 C.p.p. respinge ca nefondată contestaţia formulată de contestatorul inculpat Luca Liviu împotriva încheierii din data de 30.04.2025 pronunţate de Tribunalul Bucureşti. În baza art. 275 alin. 2 C.p.p. obligă contestatorul inculpat la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în cuantum de 200 lei. Definitivă. Pronunţată, prin punerea deciziei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 11.11.2025.
În baza art. 2502 C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia măsurilor asigurătorii instituite prin ordonanţa nr. 84/P/2010 din data de 31.01.2018, asupra bunurilor inculpaţilor S.C. REALITATEA MEDIA S.A. ?i LUCA LIVIU până la concurenţa sumei de 7.089.060 lei, astfel cum au fost modificate prin ordonanţele din datele de 16.07.2021 şi 29.06.2022. Menţine măsurile asigurătorii instituite prin ordonanţele Parchetului de pe lângă ÎCCJ Direcţia Naţională Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie nr. 84/P/2010, anterior menţionate. În temeiul art. 275 alin. 3 din C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi procurorului prin mijlocirea grefei, astăzi, 30.04.2025.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Procedura deschisa la 07.09.2011
Încheiere de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 10920/2011
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 12111/2011
Tabel definitiv al creanţelor · BPI 18506/2012
Sentinţă privind confirmarea planului de reorganizare · BPI 17283/2013
Sentinţă de deschidere a procedurii falimentului în formă generală · BPI 9291/2022
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 36.230.149 RON | 28.177.207 RON | 413.354.608 RON | 4.433.032 RON | 129.457.610 RON | -319.882.324 RON | 60 |
| 2024 | 84.699.598 RON | 51.295.481 RON | 407.539.024 RON | 4.465.377 RON | 92.911.770 RON | -350.580.235 RON | 173 |
| 2023 | 54.435.442 RON | 23.187.266 RON | 414.206.979 RON | 4.515.372 RON | 49.574.233 RON | -401.875.716 RON | 206 |
| 2022 | 27.652.029 RON | -14.756.068 RON | 454.996.420 RON | 7.508.622 RON | 64.701.366 RON | -425.062.982 RON | 267 |
| 2021 | 24.041.094 RON | -38.806.130 RON | 437.782.560 RON | 7.691.378 RON | 61.676.437 RON | -410.306.914 RON | 306 |
| 2020 | 32.795.771 RON | -3.579.756 RON | 353.711.334 RON | 7.631.735 RON | 65.515.946 RON | -321.609.741 RON | 287 |
| 2019 | 28.146.542 RON | -14.376.295 RON | 334.295.028 RON | 7.982.907 RON | 49.264.927 RON | -318.029.985 RON | 288 |
| 2018 | 25.831.613 RON | -7.264.073 RON | 323.899.256 RON | 8.130.379 RON | 52.811.420 RON | -303.653.690 RON | 297 |
| 2017 | 18.775.052 RON | -30.774.764 RON | 315.085.399 RON | 8.276.522 RON | 51.121.068 RON | -296.389.617 RON | 266 |
| 2016 | 17.268.918 RON | -8.469.723 RON | 430.314.227 RON | 8.537.526 RON | 46.786.401 RON | -392.547.804 RON | 217 |
| 2015 | 18.387.091 RON | -8.767.248 RON | 418.528.499 RON | 9.001.047 RON | 43.860.414 RON | -384.078.081 RON | 218 |
| 2014 | 20.321.177 RON | -81.645.384 RON | 408.175.205 RON | 12.991.354 RON | 41.153.960 RON | -372.274.991 RON | 229 |
| 2013 | 16.918.146 RON | -26.054.363 RON | 394.792.525 RON | 14.512.265 RON | 107.649.479 RON | -290.629.607 RON | 323 |
| 2012 | 32.973.478 RON | -32.480.943 RON | 375.463.192 RON | 24.447.808 RON | 104.656.037 RON | -264.575.244 RON | 478 |
| 2011 | 63.678.196 RON | -57.275.632 RON | 337.348.743 RON | 29.447.549 RON | 92.858.662 RON | -232.094.302 RON | — |
| 2010 | 97.478.331 RON | -86.205.211 RON | 308.518.552 RON | 37.122.916 RON | 70.995.370 RON | -217.717.670 RON | 796 |
| 2009 | 127.032.615 RON | -165.486.082 RON | 258.693.760 RON | 77.333.049 RON | 80.210.548 RON | -136.510.481 RON | 1.026 |
| 2008 | 100.369.220 RON | -76.316.436 RON | 155.229.037 RON | 191.624.546 RON | 55.895.949 RON | 28.975.601 RON | 1.042 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 36.230.149 RON | 84.699.598 RON | 54.435.442 RON | 27.652.029 RON | 24.041.094 RON | 32.795.771 RON | 28.146.542 RON | 25.831.613 RON | 18.775.052 RON | 17.268.918 RON | 18.387.091 RON | 20.321.177 RON | 16.918.146 RON | 32.973.478 RON | 63.678.196 RON | 97.478.331 RON | 127.032.615 RON | 100.369.220 RON |
| Venituri totale | 42.974.450 RON | 91.105.338 RON | 69.984.977 RON | 30.127.115 RON | 25.448.691 RON | 35.273.636 RON | 30.341.163 RON | 27.128.823 RON | 21.868.817 RON | 19.727.917 RON | 21.381.386 RON | 21.803.536 RON | 21.660.615 RON | 42.491.735 RON | 89.237.367 RON | 143.252.781 RON | 142.190.723 RON | 138.989.106 RON |
| Cheltuieli totale | 14.797.243 RON | 37.289.153 RON | 46.797.711 RON | 44.883.183 RON | 64.254.821 RON | 38.853.392 RON | 44.717.458 RON | 34.392.896 RON | 52.643.581 RON | 28.197.640 RON | 30.148.634 RON | 103.448.920 RON | 47.714.978 RON | 74.972.678 RON | 146.512.999 RON | 229.425.742 RON | 307.648.138 RON | 215.305.542 RON |
| Profit brut | 28.177.207 RON | 53.816.185 RON | 23.187.266 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 14.756.068 RON | 38.806.130 RON | 3.579.756 RON | 14.376.295 RON | 7.264.073 RON | 30.774.764 RON | 8.469.723 RON | 8.767.248 RON | 81.645.384 RON | 26.054.363 RON | 32.480.943 RON | 57.275.632 RON | 86.172.961 RON | 165.457.415 RON | 76.316.436 RON |
| Profit net | 28.177.207 RON | 51.295.481 RON | 23.187.266 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 14.756.068 RON | 38.806.130 RON | 3.579.756 RON | 14.376.295 RON | 7.264.073 RON | 30.774.764 RON | 8.469.723 RON | 8.767.248 RON | 81.645.384 RON | 26.054.363 RON | 32.480.943 RON | 57.275.632 RON | 86.205.211 RON | 165.486.082 RON | 76.316.436 RON |
| Active fixe (imobilizate) | 4.433.032 RON | 4.465.377 RON | 4.515.372 RON | 7.508.622 RON | 7.691.378 RON | 7.631.735 RON | 7.982.907 RON | 8.130.379 RON | 8.276.522 RON | 8.537.526 RON | 9.001.047 RON | 12.991.354 RON | 14.512.265 RON | 24.447.808 RON | 29.447.549 RON | 37.122.916 RON | 77.333.049 RON | 191.624.546 RON |
| Active circulante | 129.457.610 RON | 92.911.770 RON | 49.574.233 RON | 64.701.366 RON | 61.676.437 RON | 65.515.946 RON | 49.264.927 RON | 52.811.420 RON | 51.121.068 RON | 46.786.401 RON | 43.860.414 RON | 41.153.960 RON | 107.649.479 RON | 104.656.037 RON | 92.858.662 RON | 70.995.370 RON | 80.210.548 RON | 55.895.949 RON |
| Stocuri | 404.762 RON | 404.762 RON | 404.762 RON | 413.893 RON | 406.020 RON | 293.299 RON | 322.549 RON | 322.316 RON | 317.434 RON | 277.785 RON | 274.741 RON | 278.520 RON | 281.933 RON | 302.585 RON | 297.482 RON | 167.213 RON | 1.239.220 RON | 57.483 RON |
| Creante | 128.747.175 RON | 92.253.479 RON | 48.854.562 RON | 63.948.377 RON | 60.952.944 RON | 64.494.027 RON | 48.156.399 RON | 49.196.514 RON | 49.422.098 RON | 45.254.113 RON | 42.943.433 RON | 40.422.779 RON | 106.652.899 RON | 103.954.292 RON | 88.739.159 RON | 70.751.020 RON | 78.304.160 RON | 54.209.960 RON |
| Casa si conturi la banci | 305.673 RON | 253.529 RON | 314.909 RON | 339.096 RON | 317.473 RON | 728.620 RON | 785.979 RON | 3.292.590 RON | 1.381.536 RON | 1.254.503 RON | 642.240 RON | 452.661 RON | 714.647 RON | 399.160 RON | 30.021 RON | 77.137 RON | 667.168 RON | 451.702 RON |
| Cheltuieli in avans | 1.069.716 RON | 1.069.716 RON | 1.067.179 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.066.637 RON | 1.106.817 RON | 1.093.231 RON | 1.674.649 RON | 1.280.121 RON | 1.562.200 RON | 3.079.373 RON |
| Datorii totale | 413.354.608 RON | 407.539.024 RON | 414.206.979 RON | 454.996.420 RON | 437.782.560 RON | 353.711.334 RON | 334.295.028 RON | 323.899.256 RON | 315.085.399 RON | 430.314.227 RON | 418.528.499 RON | 408.175.205 RON | 394.792.525 RON | 375.463.192 RON | 337.348.743 RON | 308.518.552 RON | 258.693.760 RON | 155.229.037 RON |
| Provizioane | 39.232.062 RON | 39.232.062 RON | 40.569.509 RON | 41.015.897 RON | 40.631.516 RON | 39.785.435 RON | 39.722.138 RON | 39.435.580 RON | 39.441.155 RON | 16.296.851 RON | 17.150.390 RON | 16.984.447 RON | 16.836.817 RON | 17.034.738 RON | 17.324.949 RON | 16.407.612 RON | 1.768.327 RON | 3.638.474 RON |
| Venituri in avans | 2.256.012 RON | 2.256.012 RON | 2.256.012 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.327.290 RON | 2.268.826 RON | 2.274.390 RON | 1.401.470 RON | 2.189.913 RON | 35.154.191 RON | 62.756.756 RON |
| Capitaluri proprii | -319.882.324 RON | -350.580.235 RON | -401.875.716 RON | -425.062.982 RON | -410.306.914 RON | -321.609.741 RON | -318.029.985 RON | -303.653.690 RON | -296.389.617 RON | -392.547.804 RON | -384.078.081 RON | -372.274.991 RON | -290.629.607 RON | -264.575.244 RON | -232.094.302 RON | -217.717.670 RON | -136.510.481 RON | 28.975.601 RON |
| Capital subscris varsat | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 71.874.602 RON | 28.975.602 RON | 160.245.067 RON | 160.245.067 RON |
| Nr. mediu salariati | 60 | 173 | 206 | 267 | 306 | 287 | 288 | 297 | 266 | 217 | 218 | 229 | 323 | 478 | — | 796 | 1.026 | 1.042 |
2 contracte atribuite, in valoare de 96.610 lei
Achizitii directe
0 contracte
0 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
2 contracte
96.610 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.374 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.460 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 01.09.2026, 13:38).