GVS MICROFILTRAZIONE SRL
- J40/17740/2007BUCURESTIdin 21.09.2007
- J2007003089294PRAHOVAdin 27.11.2007in vigoare
ONRC · 08.07.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 01.09.2026
sat Cioranii de Jos, parter
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| firmăprocent dedus, nu scris în act | 100% |
| persoanăadministrator | — |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Administrare probe.
Respinge cererea de chemare în judecată ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce se depune la Tribunalul Bucureşti, Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale. Pronunţată astăzi, 29 mai 2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Amână pronunţarea în cauză la data de 29.05.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 25.05.2026.
Amână pronunţarea în cauză la data de 25.05.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 11.05.2026.
Amână pronunţarea în cauză la data de 11.05.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 27.04.2026.
lipsa raport expertiza alte cauze
lipsa raport
alte cauze lipsa raport expertiza
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Tribunalului Prahova nr. 4/26.08.2025, prin care s-a hotărât ca, începând cu data de 27.08.2025, suspendarea solu?ionării cauzelor, cu excepţia judecării pricinilor urgente, prezenta cauză nefiind considerată urgentă, urmează a se dispune amânarea cauzei şi acordarea unui nou termen de judecată
pentru lipsa raportului expertitza
Preschimbă termenul de judecată din data de 3.06.2025, la data de 11.06.2025, ora 09,00, pentru când dispune citarea părţilor, reclamanta urmând a fi citată cu menţiunea de a achita onorariul expertului desemnat în cauză,conform dispoziţiilor instanţei din data de 4.02.2025, sub sancţiunea decăderii din administrarea probei. Fără cale de atac. Pronunţată astăzi, 19.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
pentru administrarea probatoriului astfel cum a fost incuviintat la acest termen
Respinge apelurile, ca nefondate. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei, astăzi, 09.01.2026.
Amână pronunţarea în cauză la data de 09.01.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 29.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 29.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 19.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 19.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 05.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 05.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 20.11.2025.
Admite în parte plângerea contravenţională formulată de petenta S.C. GVS MICROFILTRAZIONE S.R.L., în contradictoriu cu intimata AUTORITATEA VAMALĂ ROMÂNĂ PRIN DIREC?IA REGIONALĂ VAMALĂ BUCURE?TI. Anulează în parte procesul-verbal seria DGV nr. 0005779/22.01.2024. Înlătură măsura complementară a confiscării contravalorii mărfurilor în suma de 124991 lei aplicată petentei pentru fapta prevăzută de art. 13 alin. (1) lit. a) din O.G. 41/2022 sanc?ionată în baza art. 13 alin. (2) din O.G. nr. 41/2022. Cu drept de apel în 30 de zile de la comunicare, cererea urmând a fi depusă la Judecătoria Mizil. Pronunţată astăzi, 20.12.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Amână pronunţarea în cauză la data de 20.12.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 16.12.2024.
Amână pronunţarea în cauză la data de 16.12.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 04.12.2024.
derulare plan de reorganizare
derulare plan de reorganizare.
Confirmă planul de reorganizare propus de debitorul SC PACOS ECO COLECTARE SRL Pe parcursul reorganizării societatea debitoare va fi condusă de administratorul special, sub supravegherea administratorului judiciar DINU URSE ŞI ASOCIAŢII SPRL , în conformitate cu prevederile planului confirmat. Fixează termen de judecată la data de 04.02.2026. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Prahova. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, 05.11.2025.
Aprobare plan de reorganizare in adunarea creditorilor
continuare perioada de observaţie
continuare perioada de observaţie
continuare perioada de observaţie
Admite cererea formulată de practicianul în insolvenţă. În conformitate cu art 100 alin 2 din Legea nr. 85/2014, majorează termenele prevăzute la art. 100 alin.1 literele b,c şi e din Legea 85/2014 cu 10 de zile. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astazi, 06.12.2023.
Admite cererea de îndreptare eroare materială formulată de debitoarea SC PACOS ECO COLECTARE SRL . Dispune îndreptării erorii materiale strecurate cuprinsul încheierii de şedinţă din data de 02.11.2023 în sensul că sediul debitoarei este pe strada Bicazului, iar nu pe strada Biazului, CUI societăţii debitoare este 30900080 , iar nu 3090080, cum din eroare s-a menţionat. Îndreptarea se va face în ambele exemplare ale încheierii . Cu apel in 7 zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Prahova. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, 14.11.2023.
Admite cererea. În temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei SC PACOS ECO COLECTARE SRL. În temeiul art. 45 alin 1 lit. d şi art. 73 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă. Desemnează administrator judiciar provizoriu pe DINU URSE ŞI ASOCIAŢII SPRL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu de 2.500 lei. Dispune administratorului judiciar să efectueze notificarea deschiderii procedurii debitoarei, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului pentru efectuarea menţiunii şi prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă şi într-un ziar de largă circulaţie, conform art. 99 şi 100 din lege. Fixează următoarele termene: 1) 12.12.2023, termen pentru depunerea de către administratorul judiciar a raportului privind cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia insolvenţei cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă, conform art. 97 alin. 2 din lege. 2) 10 zile de la primirea notificării, termen limită de depunere de către creditori a opoziţiilor şi termen de soluţionare a opoziţiilor 10 zile după formularea acestora; 3) 22.12.2023, termen limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei, conform art. 100 lit. b din Legea nr. 85/2014; 4) 08.01.2024, termen limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor, potrivit art. 100 lit. c din Legea nr. 85/2014, 5) 31.01.2024, termen limită pentru definitivarea tabelului creanţelor conform art. 100 lit. d din Legea nr. 85/2014, 6) 12.01.2024, data şedinţei adunării creditorilor, ora şi locul urmând a fi stabilite de administratorul judiciar provizoriu, care va convoca toţi creditorii debitoarei, conform art. 100 lit. e din Legea nr. 85/2014. Administratorul judiciar va dispune efectuarea notificărilor prev. de art. 99 din lege către toţi creditorii indicaţi de debitor în lista depusă conform art. 67 alin. 1 din lege. Dispune deschiderea de către debitor a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, conform art. 39 din lege. Pune în vedere administratorului judiciar să comunice prezenta sentinţă tuturor instanţelor în a căror circumscripţie îşi are sediul debitorul, precum şi băncilor la care acesta are deschise conturi bancare, în vederea suspendării tuturor acţiunilor judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanţelor împotriva debitorului sau a bunurilor acestuia. Dispune, în baza disp. art. 71 alin 1 din Legea nr. 85/2014, comunicarea prezentei hotărâri administratorului judiciar. Fixează termen la data de 06.03.2024 ora 9 şi pune în vedere administratorului judiciar să întocmească un raport lunar cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, conform art. 59 din lege. Cu apel în termen de 7 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Prahova. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei , astăzi, 02.11.2023.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 164.862.309 RON | 41.786.377 RON | 37.528.625 RON | 24.676.073 RON | 99.232.360 RON | 85.796.599 RON | 414 |
| 2024 | 190.696.784 RON | 44.036.561 RON | 37.083.826 RON | 24.609.173 RON | 103.235.309 RON | 89.597.460 RON | 502 |
| 2023 | 159.234.120 RON | 32.903.770 RON | 39.660.551 RON | 23.014.841 RON | 102.135.514 RON | 85.602.956 RON | 621 |
| 2022 | 141.395.574 RON | 26.767.488 RON | 41.697.547 RON | 14.477.104 RON | 104.075.486 RON | 76.957.730 RON | 659 |
| 2021 | 262.096.897 RON | 59.619.683 RON | 38.245.046 RON | 14.121.768 RON | 90.120.582 RON | 66.004.322 RON | 682 |
| 2020 | 191.151.786 RON | 29.602.790 RON | 55.369.650 RON | 24.757.035 RON | 71.578.532 RON | 40.965.917 RON | 610 |
| 2019 | 138.213.046 RON | 3.327.417 RON | 39.526.152 RON | 21.352.574 RON | 29.536.415 RON | 11.363.127 RON | 511 |
| 2018 | 119.500.093 RON | 2.282.757 RON | 43.921.766 RON | 20.606.991 RON | 31.350.195 RON | 8.035.710 RON | 564 |
| 2017 | 72.339.171 RON | 559.243 RON | 41.449.746 RON | 17.472.712 RON | 29.729.696 RON | 5.752.952 RON | 457 |
| 2016 | 14.425.265 RON | 1.237.724 RON | 18.558.623 RON | 17.082.063 RON | 6.669.980 RON | 5.193.710 RON | 385 |
| 2015 | 8.263.365 RON | 347.499 RON | 14.088.423 RON | 12.837.751 RON | 5.206.657 RON | 3.955.985 RON | 350 |
| 2014 | 5.534.182 RON | 234.736 RON | 347.445 RON | 363.917 RON | 3.592.015 RON | 3.608.487 RON | 262 |
| 2013 | 5.406.905 RON | 368.876 RON | 303.034 RON | 227.914 RON | 3.448.871 RON | 3.373.751 RON | 281 |
| 2012 | 4.811.200 RON | 449.699 RON | 160.396 RON | 177.944 RON | 2.987.326 RON | 3.004.874 RON | 270 |
| 2011 | 4.776.314 RON | 432.976 RON | 254.572 RON | 182.421 RON | 2.627.326 RON | 2.555.175 RON | 252 |
| 2010 | 3.975.952 RON | 669.583 RON | 217.633 RON | 122.808 RON | 2.217.024 RON | 2.122.199 RON | 220 |
| 2009 | 2.931.014 RON | 1.027.296 RON | 235.759 RON | 77.820 RON | 1.610.555 RON | 1.452.616 RON | 155 |
| 2008 | 2.108.018 RON | 436.884 RON | 75.857 RON | 39.267 RON | 461.910 RON | 425.320 RON | 119 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 164.862.309 RON | 190.696.784 RON | 159.234.120 RON | 141.395.574 RON | 262.096.897 RON | 191.151.786 RON | 138.213.046 RON | 119.500.093 RON | 72.339.171 RON | 14.425.265 RON | 8.263.365 RON | 5.534.182 RON | 5.406.905 RON | 4.811.200 RON | 4.776.314 RON | 3.975.952 RON | 2.931.014 RON | 2.108.018 RON |
| Venituri totale | 174.736.335 RON | 197.609.883 RON | 171.138.756 RON | 161.420.793 RON | 267.789.880 RON | 185.850.503 RON | 140.300.107 RON | 120.481.361 RON | 75.390.298 RON | 15.356.794 RON | 8.381.700 RON | 5.624.688 RON | 5.587.108 RON | 4.980.275 RON | 4.931.628 RON | 4.132.280 RON | 2.949.973 RON | 2.146.045 RON |
| Cheltuieli totale | 125.816.597 RON | 146.575.214 RON | 133.254.337 RON | 130.767.619 RON | 197.456.159 RON | 151.367.957 RON | 136.380.090 RON | 117.725.343 RON | 74.587.455 RON | 13.816.089 RON | 7.962.970 RON | 5.340.873 RON | 5.130.478 RON | 4.437.215 RON | 4.414.671 RON | 3.334.700 RON | 1.726.149 RON | 1.630.617 RON |
| Profit brut | 48.919.738 RON | 51.034.669 RON | 37.884.419 RON | 30.653.174 RON | 70.333.721 RON | 34.482.546 RON | 3.920.017 RON | 2.756.018 RON | 802.843 RON | 1.540.705 RON | 418.730 RON | 283.815 RON | 456.630 RON | 543.060 RON | 516.957 RON | 797.580 RON | 1.223.824 RON | 515.428 RON |
| Profit net | 41.786.377 RON | 44.036.561 RON | 32.903.770 RON | 26.767.488 RON | 59.619.683 RON | 29.602.790 RON | 3.327.417 RON | 2.282.757 RON | 559.243 RON | 1.237.724 RON | 347.499 RON | 234.736 RON | 368.876 RON | 449.699 RON | 432.976 RON | 669.583 RON | 1.027.296 RON | 436.884 RON |
| Active fixe (imobilizate) | 24.676.073 RON | 24.609.173 RON | 23.014.841 RON | 14.477.104 RON | 14.121.768 RON | 24.757.035 RON | 21.352.574 RON | 20.606.991 RON | 17.472.712 RON | 17.082.063 RON | 12.837.751 RON | 363.917 RON | 227.914 RON | 177.944 RON | 182.421 RON | 122.808 RON | 77.820 RON | 39.267 RON |
| Active circulante | 99.232.360 RON | 103.235.309 RON | 102.135.514 RON | 104.075.486 RON | 90.120.582 RON | 71.578.532 RON | 29.536.415 RON | 31.350.195 RON | 29.729.696 RON | 6.669.980 RON | 5.206.657 RON | 3.592.015 RON | 3.448.871 RON | 2.987.326 RON | 2.627.326 RON | 2.217.024 RON | 1.610.555 RON | 461.910 RON |
| Stocuri | 30.403.840 RON | 39.546.241 RON | 40.422.019 RON | 40.133.391 RON | 31.639.659 RON | 19.052.883 RON | 11.779.711 RON | 12.903.116 RON | 10.744.908 RON | 359.640 RON | 2.678 RON | — | — | — | — | — | — | — |
| Creante | 42.996.353 RON | 48.429.922 RON | 45.195.302 RON | 54.688.202 RON | 42.011.359 RON | 23.559.857 RON | 17.137.504 RON | 17.925.557 RON | 18.393.508 RON | 5.061.593 RON | 3.202.132 RON | 3.048.107 RON | 3.096.933 RON | 2.500.167 RON | 2.103.847 RON | 1.474.315 RON | 1.160.858 RON | 99.530 RON |
| Casa si conturi la banci | 25.832.167 RON | 15.259.146 RON | 16.518.193 RON | 9.253.893 RON | 16.469.564 RON | 28.965.792 RON | 619.200 RON | 521.522 RON | 591.280 RON | 1.248.747 RON | 2.001.847 RON | 543.908 RON | 351.938 RON | 487.159 RON | 523.479 RON | 742.709 RON | 449.697 RON | 362.380 RON |
| Cheltuieli in avans | 28.573 RON | 92.878 RON | 113.152 RON | — | — | — | 290 RON | 290 RON | 290 RON | 290 RON | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii totale | 37.528.625 RON | 37.083.826 RON | 39.660.551 RON | 41.697.547 RON | 38.245.046 RON | 55.369.650 RON | 39.526.152 RON | 43.921.766 RON | 41.449.746 RON | 18.558.623 RON | 14.088.423 RON | 347.445 RON | 303.034 RON | 160.396 RON | 254.572 RON | 217.633 RON | 235.759 RON | 75.857 RON |
| Provizioane | 611.782 RON | 1.256.074 RON | — | -102.687 RON | -7.018 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Capitaluri proprii | 85.796.599 RON | 89.597.460 RON | 85.602.956 RON | 76.957.730 RON | 66.004.322 RON | 40.965.917 RON | 11.363.127 RON | 8.035.710 RON | 5.752.952 RON | 5.193.710 RON | 3.955.985 RON | 3.608.487 RON | 3.373.751 RON | 3.004.874 RON | 2.555.175 RON | 2.122.199 RON | 1.452.616 RON | 425.320 RON |
| Capital subscris varsat | 1.300 RON | 1.300 RON | 1.300 RON | 1.300 RON | 1.300 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON | 1.600 RON |
| Nr. mediu salariati | 414 | 502 | 621 | 659 | 682 | 610 | 511 | 564 | 457 | 385 | 350 | 262 | 281 | 270 | 252 | 220 | 155 | 119 |
2 contracte atribuite, in valoare de 29.375.000 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Achizitii directe
0 contracte
0 lei
Licitatii publice
2 contracte
29.375.000 lei
Achizitii offline
0 contracte
0 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.446 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.485 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 02.09.2026, 02:21).