ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 31.08.2026
Vecinii nu se pot numara: adresa publicata nu ajunge nici pana la strada, deci cheia ar aduna toata localitatea.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoană | 100% |
| persoanăadministrator | — |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Ia act de necontestarea raportului asupra fondurilor obţinute din valorificare active şi recuperări creanţe şi a planului de distribuire, publicate în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă nr.10414/22.04.2026 (filele 105-110 vol.19 dosar). Fără cale de atac. Pronunţată astăzi, 09.06.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Ia act de necontestarea raportului asupra fondurilor obţinute din valorificare active şi recuperări creanţe şi a planului de distribuire, publicate în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă nr.3751/11.02.2026 (filele 5-13 vol.19 dosar). Fără cale de atac. Pronunţată astăzi, 03.03.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
S-a acordat termen în vederea continuării demersurilor de valorificare a bunurilor din patrimoniul debitoarei, conform regulamentelor de valorificare aprobate în cadrul Adunării creditorilor din data de 18.08.2025; 2. Continuarea demersurilor de recuperare a creanţelor debitoarei: 3. Identificarea şi selecţia unui expert tehnic şi stabilirea obiectivelor în vederea expertizării stocurilor de mărfuri provenienţă China şi analizării condiţiilor legale privind valorificarea stocurilor; 4. Elaborarea strategiei pentru expunerea în piaţă a celorlalte active din patrimoniul debitoarei.
Amână judecarea cauzei la data de 16.12.2025, ora 12,oo, având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Neamţ nr. 4/25.09.2025, prin care s-a adoptat forma unui protest sub forma amânării cauzelor.
Admite cererea formulată de administratorul judiciar EuroBusiness LRJ S.P.R.L. Iaşi. În temeiul art.145 alin.1 lit.A pc.c şi lit.B din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă: Dispune începerea procedurii falimentului împotriva debitorului „ROBMET” S.R.L. Gârcina. Desemnează în calitate lichidator judiciar provizoriu pe fostul administrator judiciar EuroBusiness LRJ S.P.R.L. Iaşi, cu un onorariu provizoriu de 3% din fondurile obţinute din lichidarea patrimoniului şi recuperarea de creanţe, exclusiv TVA, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.64 din Legea 85/2014. În temeiul art.145 alin.2 din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă: Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitorului. Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ, pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de înscriere a creanţelor născute în cursul procedurii la data de 27.06.2025. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor născute în cursul procedurii, întocmirea, afişarea şi publicarea tabelului suplimentar al creanţelor la data de 28.07.2025. Fixează termenul pentru soluţionarea contestaţiilor la creanţele născute în cursul procedurii la data de 30.09.2025. Fixează termenul limită pentru întocmirea şi afişarea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la data de 03.10.2025. În temeiul art.151 din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă: Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. Fixează termen pentru continuarea procedurii la data de 30.09.2025. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicare în BPI. Pronunţată astăzi, 13.05.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
S-a acordat termen pentru continuarea perioadei de observaţie, prin prelungirea acesteia; în vederea identificării eventualelor soluţii viabile de reorganizare a societăţii debitoare şi elaborarea planului de reorganizare de către debitor; continuarea demersurilor pentru recuperarea creanţelor, inclusiv prin promovarea de acţiuni în instanţă;
S-a acordat termen în vederea: finalizării Rapoartelor de Evaluare şi pentru bunurile mobile din averea debitoarei (stocuri, mijloace fixe şi obiecte de inventar) şi întocmirii Tabelului definitiv; • Ţinând cont de opţiunea debitoarei de a propune un Plan de reorganizare, de stadiul actual al procedurii, dar şi de răspunsurile ce urmează a fi primite referitoare la Cererea privind ridicarea sigiliilor asupra stocurilor, administratorul judiciar urmează a propune în perioada următoare, strategia privind continuarea procedurii; • continuării demersurilor pentru recuperarea creanţelor, inclusiv prin promovarea de acţiuni în instanţă.
S-a acordat termen pentru continuarea procedurii şi pentru a se reveni cu adresă către DIICOT - Biroul Teritorial Neamţ;
S-a acordat termen pentru: finalizarea rapoartelor de evaluare şi pentru bunurile mobile din averea debitorului; continuarea demersurilor pentru recuperarea creanţelor, inclusiv prin promovarea de acţiuni în instanţă; stabilirea unei strategii privind continuarea procedurii, ţinând cont de opţiunea debitorului de a propune plan de reorganizare, de constrângerile de natură penală şi de prelungirea perioadei de observaţie; pentru a se emite adresă DIICOT- BT Neamţ;
În vederea finalizării procedurii de inventariere a stocurilor şi de evaluare a bunurilor mobile din averea debitorului, amână cauza şi acordă termen la data de 28.05.2024, ora 12.00, sala B, Completul F1.
Admite cererea şi, în consecinţă: Prelungeşte durata perioadei de observaţie cu un an. Stabileşte termen de control la data de 29.02.2024, ora 9. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Neamţ. Pronunţată astăzi, 09.11.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Ia act hotărârea adunării generale a creditorilor nr. 772 din data de 10.03.2023 prin care a fost confirmat în calitate de administrator judiciar al debitorului Robmet SRL practicianul în insolvenţă EUROBUSINESS LRJ S.P.R.L., cu sediul în Iaşi, str. Zorilor, nr. 11, jud. Iaşi. Ia act de desemnarea comitetului creditorilor din care fac parte următorii: - Unicredit Bank SA - preşedinte; - Libra Internet Bank SA - membru; - Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Neamţ - membru; - Banca Comercială Română SA - membru; - Wintercom SRL - membru. Dă în sarcina comitetului creditorilor atribuţiile prevăzute de art. 51 alin. 1 lit. a) – f) din Legea nr. 85/2014. Ia act de Hotărârea adunării generale extraordinare a asociaţilor nr. 1231 din data de 11.04.2023 prin care a fost desemnat în calitate de administrator special al debitorului Robmet SRL doamna ALEXE IONELIA. Amână judecarea cauzei şi acordă termen pentru continuarea perioadei de observaţie la data de 09.11.2023, ora 9.00, completul F4, sala A. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea prezentei, realizată prin publicare în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Neamţ. Pronunţată astăzi, 29.06.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
În vederea desemnării administratorului special, precum şi pentru întocmirea tabelului preliminar al creanţelor şi inventarierea patrimoniului debitorului, amână cauza şi stabileşte termen de control la data de 29.06.2023.
Admite cererea şi, în consecinţă: Majorează termenele stabilite pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor, pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea tabelului preliminar al creanţelor, pentru soluţionarea eventualelor contestaţii la tabelul preliminar, pentru întocmirea şi publicarea tabelului definitiv al creanţelor şi pentru desfăşarea primei şedinţe a adunării generale a creditorilor, cu 30 de zile. Executorie. Fără cale de atac. Pronunţată astăzi, 04.01.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Admite cererea formulată de debitoarea Robmet S.R.L., cu sediul social în comuna Gîrcina, satul Gîrcina, Punct Porcărie, judeţul Neamţ. În temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014, Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei faţă de debitoarea menţionată mai sus. Numeşte administrator judiciar provizoriu pe practicianul în insolvenţă Eurobusiness LJR S.P.R.L. care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu provizoriu de 4.000 lei lunar. În temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014, Dispune notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului, prin Buletinul procedurilor de insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii în temeiul art. 99 din Legea nr. 85/2014. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 12.01.2023. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea tabelului preliminar al creanţelor în BPI la data de 26.01.2023. Fixează termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii la tabelul preliminar la data de 16.02.2023 şi pentru întocmirea şi publicarea tabelului definitiv al creanţelor în BPI la data de 20.02.2023. Fixează data şedinţei adunării creditorilor la data de 31.01.2023, ora 1200, la sediul administratorului judiciar şi convoacă creditorii debitorului. Fixează termen pentru depunerea rapoartelor prevăzute de art. 92 alin. 1 şi art. 97 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 la data de 19.12.2022 şi, respectiv 10.01.2023. Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii, de către administratorul judiciar. În temeiul art. 76 din Legea nr. 85/2014, dispune comunicarea sentinţei Judecătoriei Piatra-Neamţ, Tribunalului Neamţ, AJFP Neamţ şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturile şi publicarea ei în Buletinul procedurilor de insolvenţă, în a cărei jurisdicţie se află sediul debitoarei declarat în Registrul Comerţului. Fixează termen pentru continuarea procedurii la data de 16.02.2023, ora 9. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Neamţ. Pronunţată astăzi, 29.11.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 464.250 RON | 9.447 RON | 88.483 RON | 67.784 RON | 197.491 RON | 176.792 RON | 0 |
| 2024 | 569.465 RON | -67.905 RON | 135.186 RON | 64.902 RON | 237.629 RON | 167.345 RON | — |
| 2023 | 480.184 RON | 8.978 RON | 195.682 RON | 94.825 RON | 337.909 RON | 237.052 RON | — |
| 2022 | 524.414 RON | 15.110 RON | 128.405 RON | 40.929 RON | 315.550 RON | 228.074 RON | 1 |
| 2021 | 643.895 RON | 27.286 RON | 79.728 RON | 19.155 RON | 303.982 RON | 243.464 RON | 1 |
| 2020 | 410.937 RON | -65.756 RON | 55.908 RON | 37.083 RON | 235.002 RON | 216.177 RON | 1 |
| 2019 | 491.425 RON | 388 RON | 152.496 RON | 119.046 RON | 345.140 RON | 311.934 RON | 1 |
| 2018 | 566.391 RON | -34.368 RON | 139.544 RON | 113.728 RON | 337.361 RON | 311.545 RON | 1 |
| 2017 | 702.310 RON | 105.914 RON | 122.647 RON | 78.955 RON | 389.605 RON | 345.913 RON | 1 |
| 2016 | 787.795 RON | 92.037 RON | 121.672 RON | 65.524 RON | 396.148 RON | 340.000 RON | 1 |
| 2015 | 697.745 RON | 98.385 RON | 91.038 RON | 11.167 RON | 352.584 RON | 272.713 RON | — |
| 2014 | 620.630 RON | 56.957 RON | 72.434 RON | 7.917 RON | 238.845 RON | 174.328 RON | — |
| 2013 | 716.376 RON | 11.771 RON | 89.672 RON | 8.152 RON | 198.891 RON | 117.371 RON | — |
| 2012 | 555.767 RON | 38.407 RON | 120.184 RON | 5.503 RON | 220.281 RON | 105.600 RON | — |
| 2011 | 223.310 RON | 30.799 RON | 7.867 RON | — | 75.010 RON | 67.143 RON | — |
| 2010 | 99.182 RON | 7.935 RON | 28.250 RON | — | 64.594 RON | 36.344 RON | — |
| 2009 | 96.534 RON | 11.793 RON | 23.719 RON | 788 RON | 51.340 RON | 28.409 RON | — |
| 2008 | 53.403 RON | 16.416 RON | 9.248 RON | 2.961 RON | 22.903 RON | 16.616 RON | — |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 464.250 RON | 569.465 RON | 480.184 RON | 524.414 RON | 643.895 RON | 410.937 RON | 491.425 RON | 566.391 RON | 702.310 RON | 787.795 RON | 697.745 RON | 620.630 RON | 716.376 RON | 555.767 RON | 223.310 RON | 99.182 RON | 96.534 RON | 53.403 RON |
| Venituri totale | 466.351 RON | 577.869 RON | 480.185 RON | 557.672 RON | 666.396 RON | 454.162 RON | 508.385 RON | 579.316 RON | 705.206 RON | 791.805 RON | 697.753 RON | 620.647 RON | 716.667 RON | 555.981 RON | 223.358 RON | 99.225 RON | 96.558 RON | 53.405 RON |
| Cheltuieli totale | 454.789 RON | 645.774 RON | 471.207 RON | 533.778 RON | 630.906 RON | 515.870 RON | 500.747 RON | 608.011 RON | 587.472 RON | 685.317 RON | 582.630 RON | 553.791 RON | 701.230 RON | 511.467 RON | 186.559 RON | 87.585 RON | 81.898 RON | 33.835 RON |
| Profit brut | 11.562 RON | 0 RON | 8.978 RON | 23.894 RON | 35.490 RON | 0 RON | 7.638 RON | 0 RON | 117.734 RON | 106.488 RON | 115.123 RON | 66.856 RON | 15.437 RON | 44.514 RON | 36.799 RON | 11.640 RON | 14.660 RON | 19.570 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 67.905 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 61.708 RON | 0 RON | 28.695 RON | 0 RON | 0 RON | — | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 9.447 RON | 0 RON | 8.978 RON | 15.110 RON | 27.286 RON | 0 RON | 388 RON | 0 RON | 105.914 RON | 92.037 RON | 98.385 RON | 56.957 RON | 11.771 RON | 38.407 RON | 30.799 RON | 7.935 RON | 11.793 RON | 16.416 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 67.905 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 65.756 RON | 0 RON | 34.368 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 67.784 RON | 64.902 RON | 94.825 RON | 40.929 RON | 19.155 RON | 37.083 RON | 119.046 RON | 113.728 RON | 78.955 RON | 65.524 RON | 11.167 RON | 7.917 RON | 8.152 RON | 5.503 RON | — | — | 788 RON | 2.961 RON |
| Active circulante | 197.491 RON | 237.629 RON | 337.909 RON | 315.550 RON | 303.982 RON | 235.002 RON | 345.140 RON | 337.361 RON | 389.605 RON | 396.148 RON | 352.584 RON | 238.845 RON | 198.891 RON | 220.281 RON | 75.010 RON | 64.594 RON | 51.340 RON | 22.903 RON |
| Stocuri | 91.127 RON | 137.559 RON | 247.711 RON | 210.688 RON | 150.479 RON | 128.794 RON | 118.535 RON | 63.862 RON | 45.215 RON | — | — | 12.237 RON | 7.325 RON | 14.665 RON | — | 992 RON | 11.442 RON | 3.847 RON |
| Creante | 75.037 RON | 92.630 RON | 85.771 RON | 90.083 RON | 92.358 RON | 93.782 RON | 205.919 RON | 263.613 RON | 36.444 RON | 267.645 RON | 250.266 RON | 210.572 RON | 188.673 RON | 137.817 RON | — | 976 RON | 30.000 RON | 1.971 RON |
| Casa si conturi la banci | 31.327 RON | 7.440 RON | 4.427 RON | 14.779 RON | 61.145 RON | 12.426 RON | 20.686 RON | 9.886 RON | 307.946 RON | 128.503 RON | 102.318 RON | 16.036 RON | 2.893 RON | 67.799 RON | 75.010 RON | 62.626 RON | 9.898 RON | 17.085 RON |
| Cheltuieli in avans | 0 RON | — | — | — | 55 RON | — | 244 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii totale | 88.483 RON | 135.186 RON | 195.682 RON | 128.405 RON | 79.728 RON | 55.908 RON | 152.496 RON | 139.544 RON | 122.647 RON | 121.672 RON | 91.038 RON | 72.434 RON | 89.672 RON | 120.184 RON | 7.867 RON | 28.250 RON | 23.719 RON | 9.248 RON |
| Capitaluri proprii | 176.792 RON | 167.345 RON | 237.052 RON | 228.074 RON | 243.464 RON | 216.177 RON | 311.934 RON | 311.545 RON | 345.913 RON | 340.000 RON | 272.713 RON | 174.328 RON | 117.371 RON | 105.600 RON | 67.143 RON | 36.344 RON | 28.409 RON | 16.616 RON |
| Capital subscris varsat | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | 500 RON | — | 250 RON | 250 RON | 250 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 0 | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — | — | — | — |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
344 de contracte atribuite, in valoare de 523.476 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 422.990 lei.
Achizitii directe
310 contracte
422.680 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
34 de contracte
100.796 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.374 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.460 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 01.09.2026, 13:15).