ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 01.09.2026
Vecinii nu se pot numara: adresa publicata nu ajunge nici pana la strada, deci cheia ar aduna toata localitatea.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Respinge ca inadmisibilă cererea de ordonanţă preşedinţială formulată de reclamanţii Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Szasz Istvan Endre, Faunus-Vet S.R.L., Hosvet S.R.L., Cabivet-Cov S.R.L., Bardoczvet S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Baniţă Cristian, Cabinet Medical Veterinar Iindividual dr. Szigeti Cristian, Vetradeimpex S.R.L., Foxvet-Ambulance S.R.L., Sulea Vet S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Sarkadi Lajos-Attila, Producţie şi Comerţ Spes S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Bordeanu Vasile, Felina S.R.L., Silvia S.R.L., Hervet Alt S.R.L., Priznel Vet S.R.L., Equivet S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Tubak Alpar, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Muntean Teodor, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Roman Bogdan Rareş, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Roman Nicolae, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Marineaţă Constantin, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Bokor Szabolcs Istvan, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Andras Istvan Zoltan, Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Biro Janos, Farkas Domokos - Cabinet Medical Veterinar, Pandrea Aurora - Cabinet Medical Veterinar Individual, Boci-Cseperde S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual dr. Drăgan Vasile, în contradictoriu cu pârâta Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi Pentru Siguranţa Alimentelor. Respinge cererea formulată de reclamanţi împotriva pârâtei Direcţia Sanitară Veterinară şi Pentru Siguranţa Alimentelor Covasna, ca fiind formulată împotriva unei persoane lipsite de calitate procesual pasivă. Ia act că reclamanţii au arătat că vor solicita cheltuieli de judecată pe cale separată. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la pronunţare, apelul urmând să fie depus la Tribunalul Covasna. Pronunţată astăzi, 20 noiembrie 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Respinge ca nefondat recursul formulat de recurenţii-reclamanţi CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. SZASZ ISTVAN ENDRE, FAUNUS-VET SRL, HOSVET S.R.L., CABIVET-COV S.R.L., BARDOCZVET S.R.L., CABINET MEDICAL VETERINAR BANIŢĂ CRISTIAN, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. SZIGETI CRISTIAN, VETRADE IMPEX S.R.L., FOXVET-AMBULANCE S.R.L., SULEA VET S.R.L., CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. SARKADI LAJOS-ATTILA, PRODUCŢIE ŞI COMERŢ SPES S.R.L., CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. BODEANU VASILE, FELINA S.R.L., SILVIA S.R.L., VERVET ALT S.R.L., PRIZNEL VET S.R.L., EQUIVET S.R.L., CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. TUBAK ALPAR, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. MUNTEAN TEODOR, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. ROMAN BOGDAN, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. ROMAN NICOLAE, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. MARINEAŢĂ CONSTANTIN, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. BOKOR SZABOLCS ISTVAN, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. ANDRAS ISTVAN ZOLTAN, CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL DR. BIRO JANOS, FARKAS DOMOKOS -CABINET MEDICAL VETERINAR, PANDREA AURORA-CABINET MEDICAL VETERINAR INDIVIDUAL, BOCI-CSEPERDE S.R.L., CMVI DR. DRĂGAN VASILE împotriva sentinţei civile nr.718/20.11.2025 pronunţată de Tribunalul Covasna, Secţia civilă, sentinţă pe care o menţine. Definitivă. Pronunţată astăzi, data de 26.02.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pentru a se comunica intimatelor motivele de recurs formulate de recurenţii reclamanţi, acordă termen de judecată la data de 26.02.2026, ora 12:00.
Dispune recalificarea căii de atac formulate din apel în recurs. Acordă termen de judecată la data de 12.02.2026 ora 11:30 pentru a se respecta termenul legal de motivare a căii de atac a recursului şi pentru a se achita diferenţă de taxă de timbru în valoare de 30 lei.
Respinge excepţiile lipsei calităţii procesuale pasive a pârâţilor Preşedintele ANSVSA şi DSVSA Covasna, lipsei de obiect şi prematurităţii. Admite în parte cererea de chemare în judecată astfel cum a fost modificată şi precizată formulată de reclamanţii Silvia S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Tubak Alpar, Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Muntean Teodor, Producţie şi Comerţ SPES S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Sarkadi Lajos-Attila, Equivet S.R.L., Hosvet S.R.L., Cabivet-Cov S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Drăgan Vasile, Cabinet Medical Veterinar Individual Bordeanu Vasile, Cabinet Medical Veterinar Individual Roman Nicolae, Cabinet Medical Veterinar Individual Roman Bogdan Rareş, Farkas Domokos - Cabinet Medical-Veterinar, Marineaţă Constantin - Cabinet Medical-Veterinar, Cabinet Medical Veterinar Individual Szasz Istvan Endre, Szigeti Cristian - Cabinet Medical-Veterinar, Foxvet-Ambulance S.R.L., Bardoczvet S.R.L., Faunus-Vet S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Antal Istvan Zoltan, Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Biro Janos, Felina S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Bokor Szabolcs Istvan, Şulea Vet S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Individual Dr. Pandrea Aurora, Boci-Cseperde S.R.L., Hervet Alt S.R.L., Cabinet Medical Veterinar Baniţă Cristian, Priznel Vet S.R.L., Vetrade Impex S.R.L., în contradictoriu cu pârâţii Preşedintele ANSVSA, ANSVSA şi DSVSA Covasna şi, în consecinţă: Obligă pe pârâtul Preşedintele ANSVSA să emită Ordinului de actualizare a cuantumului tarifelor unice aferente acţiunilor prevăzute la art. 15 din O.G. nr. 42/2004, cu rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an, precum şi cu procentul de indexare a salariului minim pe economie la data majorării acestuia, pentru anii 2022, 2023 şi 2024. Obligă pe pârâta ANSVSA la alocarea către pârâta DSVSA Covasna a fondurilor necesare efectuării plăţii diferenţelor dintre tarifele actualizate prin Ordin al Preşedintelui ANSVSA conform art. 15 ind. 2 din OG 42/2004 şi tarifele achitate pentru acţiunile veterinare în perioada 2022-2024. Obligă pe pârâta DSVSA Covasna la plata diferenţelor dintre tarifele actualizate prin Ordin al Preşedintelui ANSVSA conform art. 15 ind. 2 din OG 42/2004 şi tarifele efectiv achitate pentru acţiunile veterinare în perioada 2022-2024 şi la plata dobânzii legale aferente începând cu data de 11.03.2025 şi până la data achitării efective a diferenţelor. Respinge capătul 2 al cererii adiţionale. Obligă pe pârâta ANSVSA la plata cheltuielilor de judecată, astfel: pârâtului Vetrade Impex SRL suma de 1.500 lei iar celorlalţi pârâţi suma de câte 1.300 lei fiecare. Cu recurs în 15 zile de la comunicare; recursul se depune la Curtea de Apel Braşov, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţarea prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, azi, 17.04.2025.
În vederea deliberării şi pentru a da posibilitatea părţilor să depună la dosar, concluzii scrise, în baza art. 396 al. 1 Cod procedură civilă, amână pronunţarea cauzei la data de 17.04.2025, care va avea loc în condiţiile art. 396 al. 2 Cod procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Faţă de necesitatea comunicării către pârâtul ANSVSA şi noului chemat în judecată DSVSA Cv, câte un exemplar de pe modificarea de acţiune, respectiv un ex. al cerereii de chemare în judecată formulată de reclamanţi cu menţiunea de a formula întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare, acordă termen la data de 09.04.2025, ora 12:30, pentru când fiecare reclamant va face dovada achitării tjt în sumă de 300 lei pentru petitul 4 al cererii modificate. În baza art. 406 Cpc, ia act de renunţarea la judecata cererii de chemare în judecată, aşa cum a fost formulată iniţial de reclamantul CMVI Florea Miron-Ştefan- prin reprezentant convenţional. Cu recurs în 15 zile de la comunicare, în ceea ce priveşte renunţarea la judecată. Recursul se depune la Curtea de Apel Braşov, sub sancţiunea nulităţii.
Rejudecând, în limitele deciziei de casare, potrivit art. 501 alin. 3 C.pr.civ: Admite în parte cererea de chemare în judecată precizată formulată de reclamanţi în contradictoriu cu pârâţii ANSVSA şi DSVSA Covasna, şi, în consecinţă: Obligă pârâta ANSVSA să emită Ordinului de actualizare a cuantumului tarifelor unice aferente acţiunilor prevăzute la art. 15 din O.G. nr. 42/2004, cu rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an, precum şi cu procentul de indexare a salariului minim pe economie la data majorării acestuia, pentru anii 2022, 2023 şi 2024. Obligă pârâta ANSVSA la alocarea către pârâta DSVSA Covasna a fondurilor necesare efectuării plăţii diferenţelor dintre tarifele actualizate de ANSVSA, conform art. 15 ind. 2 din OG 42/2004, şi tarifele achitate pentru acţiunile veterinare în perioada 2022-2024. Obligă pârâta DSVSA Covasna la plata diferenţelor dintre tarifele actualizate de ANSVSA, conform art. 15 ind. 2 din OG 42/2004, şi tarifele efectiv achitate pentru acţiunile veterinare în perioada 2022-2024 şi la plata dobânzii legale aferente începând cu data de 11.03.2025 şi până la data achitării efective a diferenţelor. Respinge în rest acţiunea. Obligă pe pârâta ANSVSA la plata cheltuielilor de judecată, astfel: reclamantului Vetrade Impex SRL suma de 1.200 lei, iar celorlalţi reclamanţi suma de câte 1.000 lei fiecare. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, care se va depune la Curtea de Apel Braşov. Pronunţată, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 08.04.2026.
Având nevoie de timp pentru a delibera şi pentru a da posibilitatea părţilor de a depune la dosar concluzii scrise, amână pronunţarea în cauză la data de 08.04.2026. Pronunţarea hotărârii se va face în condiţiile art. 396 alin. (2) Cod de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 53.741 RON | 12.044 RON | 26.501 RON | 0 RON | 109.145 RON | 82.644 RON | 2 |
| 2024 | 63.222 RON | 66.388 RON | 19.921 RON | — | 90.521 RON | 70.600 RON | 2 |
| 2023 | 23.954 RON | 17.604 RON | 23.880 RON | — | 71.570 RON | 47.690 RON | 2 |
| 2022 | 127.392 RON | 26.358 RON | 7.917 RON | — | 63.327 RON | 55.410 RON | 2 |
| 2021 | 149.999 RON | 95.692 RON | 4.729 RON | — | 116.623 RON | 111.894 RON | 2 |
| 2020 | 67.041 RON | 21.093 RON | 5.030 RON | — | 53.562 RON | 48.832 RON | 2 |
| 2019 | 30.494 RON | -21.216 RON | 10.472 RON | 0 RON | 38.211 RON | 27.739 RON | 2 |
| 2018 | 34.920 RON | -6.417 RON | 4.565 RON | 0 RON | 53.520 RON | 48.955 RON | 2 |
| 2017 | 30.013 RON | -9.231 RON | 5.881 RON | 0 RON | 61.252 RON | 55.371 RON | 2 |
| 2016 | 33.221 RON | 17.523 RON | 1.823 RON | 0 RON | 97.582 RON | 95.759 RON | 1 |
| 2015 | 27.101 RON | 11.721 RON | 2.166 RON | 0 RON | 80.403 RON | 78.237 RON | 1 |
| 2014 | 37.041 RON | 21.389 RON | 2.585 RON | 0 RON | 69.100 RON | 66.515 RON | 1 |
| 2013 | 46.085 RON | 28.411 RON | 1.174 RON | 0 RON | 46.300 RON | 45.126 RON | 1 |
| 2012 | 37.722 RON | 5.808 RON | 8.011 RON | 0 RON | 24.727 RON | 16.716 RON | 1 |
| 2011 | 27.106 RON | 3.509 RON | 6.397 RON | 0 RON | 17.305 RON | 10.908 RON | 1 |
| 2010 | 24.742 RON | 10.747 RON | 3.141 RON | — | 10.540 RON | 7.399 RON | 1 |
| 2009 | — | -3.548 RON | 3.623 RON | — | 275 RON | -3.348 RON | 1 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 53.741 RON | 63.222 RON | 23.954 RON | 127.392 RON | 149.999 RON | 67.041 RON | 30.494 RON | 34.920 RON | 30.013 RON | 33.221 RON | 27.101 RON | 37.041 RON | 46.085 RON | 37.722 RON | 27.106 RON | 24.742 RON | — |
| Venituri totale | 183.742 RON | 206.804 RON | 133.958 RON | 127.399 RON | 150.073 RON | 70.393 RON | 30.495 RON | 34.922 RON | 30.016 RON | 33.223 RON | 27.103 RON | 37.043 RON | 46.101 RON | 37.735 RON | 27.178 RON | 24.834 RON | 3 RON |
| Cheltuieli totale | 171.262 RON | 139.174 RON | 116.141 RON | 99.920 RON | 52.911 RON | 48.629 RON | 51.406 RON | 40.989 RON | 38.947 RON | 14.703 RON | 14.569 RON | 14.543 RON | 16.307 RON | 30.795 RON | 22.854 RON | 12.295 RON | 3.551 RON |
| Profit brut | 12.480 RON | 67.630 RON | 17.817 RON | 27.479 RON | 97.162 RON | 21.764 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 18.520 RON | 12.534 RON | 22.500 RON | 29.794 RON | 6.940 RON | 4.324 RON | 12.539 RON | — |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 20.911 RON | 6.067 RON | 8.931 RON | 0 RON | — | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 3.548 RON |
| Profit net | 12.044 RON | 66.388 RON | 17.604 RON | 26.358 RON | 95.692 RON | 21.093 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 17.523 RON | 11.721 RON | 21.389 RON | 28.411 RON | 5.808 RON | 3.509 RON | 10.747 RON | — |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 21.216 RON | 6.417 RON | 9.231 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 3.548 RON |
| Active circulante | 109.145 RON | 90.521 RON | 71.570 RON | 63.327 RON | 116.623 RON | 53.562 RON | 38.211 RON | 53.520 RON | 61.252 RON | 97.582 RON | 80.403 RON | 69.100 RON | 46.300 RON | 24.727 RON | 17.305 RON | 10.540 RON | 275 RON |
| Stocuri | 0 RON | 3.615 RON | — | — | — | — | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 4.503 RON | — | — |
| Creante | 56.903 RON | 36.482 RON | 24.174 RON | 21.955 RON | 26.788 RON | 26.545 RON | 20.146 RON | 20.434 RON | 17.302 RON | 37.145 RON | 36.572 RON | 24.916 RON | 23.269 RON | 15.888 RON | 0 RON | 8 RON | — |
| Casa si conturi la banci | 52.242 RON | 50.424 RON | 47.396 RON | 41.372 RON | 89.835 RON | 27.017 RON | 18.065 RON | 33.086 RON | 43.950 RON | 60.437 RON | 43.831 RON | 44.184 RON | 23.031 RON | 8.839 RON | 12.802 RON | 10.532 RON | 275 RON |
| Cheltuieli in avans | 0 RON | — | — | — | — | 300 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — |
| Datorii totale | 26.501 RON | 19.921 RON | 23.880 RON | 7.917 RON | 4.729 RON | 5.030 RON | 10.472 RON | 4.565 RON | 5.881 RON | 1.823 RON | 2.166 RON | 2.585 RON | 1.174 RON | 8.011 RON | 6.397 RON | 3.141 RON | 3.623 RON |
| Capitaluri proprii | 82.644 RON | 70.600 RON | 47.690 RON | 55.410 RON | 111.894 RON | 48.832 RON | 27.739 RON | 48.955 RON | 55.371 RON | 95.759 RON | 78.237 RON | 66.515 RON | 45.126 RON | 16.716 RON | 10.908 RON | 7.399 RON | -3.348 RON |
| Capital subscris varsat | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
1 contract atribuit, in valoare de 640.976 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Achizitii directe
0 contracte
0 lei
Licitatii publice
1 contract
640.976 lei
Achizitii offline
0 contracte
0 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.291 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.937.090 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.446 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.485 din cele 393.291 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,4% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.231.847 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 02.09.2026, 16:20).