| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 7.059.447 RON | 259.786 RON | 2.532.830 RON | 572.633 RON | 4.437.052 RON | 653.159 RON | 38 |
| 2024 | 5.121.021 RON | 6.503 RON | 2.295.092 RON | 592.435 RON | 3.637.427 RON |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|
bl. PB59, ap. 4
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| 1.010.457 RON |
| 27 |
| 2023 | 5.830.225 RON | 516.096 RON | 1.362.880 RON | 156.890 RON | 3.139.223 RON | 1.003.954 RON | 16 |
| 2022 | 3.667.609 RON | 51.701 RON | 1.765.333 RON | 126.292 RON | 2.037.465 RON | 487.859 RON | 9 |
| 2021 | 3.646.468 RON | 31.322 RON | 1.337.880 RON | 96.584 RON | 1.778.565 RON | 892.521 RON | 12 |
| 2020 | 5.402.598 RON | 832.308 RON | 1.438.201 RON | 110.413 RON | 2.590.951 RON | 971.302 RON | 11 |
| 2019 | 3.158.328 RON | 93.727 RON | 817.682 RON | 132.194 RON | 824.482 RON | 138.994 RON | 13 |
| 2018 | 1.727.500 RON | 191.017 RON | 881.002 RON | 161.451 RON | 538.849 RON | 54.833 RON | 22 |
| 2017 | 722.963 RON | -347.306 RON | 733.152 RON | 177.884 RON | 419.083 RON | -136.185 RON | 18 |
| 2016 | 2.191.354 RON | 282.453 RON | 491.375 RON | 133.585 RON | 641.908 RON | 211.521 RON | 28 |
| 2015 | 1.605.879 RON | 785 RON | 515.056 RON | 174.316 RON | 269.809 RON | -70.931 RON | 28 |
| 2014 | 2.319.451 RON | -178.834 RON | 935.222 RON | 226.302 RON | 683.551 RON | -25.369 RON | 43 |
| 2013 | 1.455.125 RON | 547 RON | 670.339 RON | 294.429 RON | 624.308 RON | 248.704 RON | 24 |
| 2012 | 1.809.663 RON | 1.726 RON | 575.026 RON | 406.249 RON | 588.207 RON | 419.430 RON | 31 |
| 2011 | 2.058.427 RON | 5.589 RON | 521.018 RON | 254.426 RON | 824.567 RON | 559.474 RON | 21 |
| 2010 | 740.877 RON | 927 RON | 297.636 RON | 267.541 RON | 589.778 RON | 559.683 RON | 15 |
| 2009 | 1.468.968 RON | 10.686 RON | 946.751 RON | 297.827 RON | 1.214.390 RON | 558.755 RON | 25 |
| 2008 | 1.466.154 RON | 9.785 RON | 801.067 RON | 176.121 RON | 1.177.333 RON | 529.802 RON | 29 |
| 2016 |
|---|
| 2015 |
|---|
| 2014 |
|---|
| 2013 |
|---|
| 2012 |
|---|
| 2011 |
|---|
| 2010 |
|---|
| 2009 |
|---|
| 2008 |
|---|
| Cifra de afaceri | 7.059.447 RON | 5.121.021 RON | 5.830.225 RON | 3.667.609 RON | 3.646.468 RON | 5.402.598 RON | 3.158.328 RON | 1.727.500 RON | 722.963 RON | 2.191.354 RON | 1.605.879 RON | 2.319.451 RON | 1.455.125 RON | 1.809.663 RON | 2.058.427 RON | 740.877 RON | 1.468.968 RON | 1.466.154 RON |
| Venituri totale | 7.134.950 RON | 5.150.278 RON | 5.876.119 RON | 3.871.035 RON | 3.756.163 RON | 5.457.330 RON | 3.178.616 RON | 1.763.976 RON | 811.598 RON | 2.214.267 RON | 1.656.522 RON | 2.446.464 RON | 1.478.510 RON | 1.929.555 RON | ||||
| Cheltuieli totale | 6.817.584 RON | 5.139.965 RON | 5.278.386 RON | 3.785.904 RON | 3.707.369 RON | 4.585.000 RON | 3.053.103 RON | 1.555.319 RON | 1.149.955 RON | 1.896.408 RON | 1.648.853 RON | 2.625.298 RON | 1.472.273 RON | 1.915.695 RON | ||||
| Profit brut | 317.366 RON | 10.313 RON | 597.733 RON | 85.131 RON | 48.794 RON | 872.330 RON | 125.513 RON | 208.657 RON | 0 RON | 317.859 RON | 7.669 RON | 0 RON | 6.237 RON | 13.860 RON | ||||
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 338.357 RON | 0 RON | — | 178.834 RON | 0 RON | 0 RON | ||||
| Profit net | 259.786 RON | 6.503 RON | 516.096 RON | 51.701 RON | 31.322 RON | 832.308 RON | 93.727 RON | 191.017 RON | 0 RON | 282.453 RON | 785 RON | 0 RON | 547 RON | 1.726 RON | ||||
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 347.306 RON | 0 RON | 0 RON | 178.834 RON | 0 RON | 0 RON | ||||
| Active fixe (imobilizate) | 572.633 RON | 592.435 RON | 156.890 RON | 126.292 RON | 96.584 RON | 110.413 RON | 132.194 RON | 161.451 RON | 177.884 RON | 133.585 RON | 174.316 RON | 226.302 RON | 294.429 RON | 406.249 RON | ||||
| Active circulante | 4.437.052 RON | 3.637.427 RON | 3.139.223 RON | 2.037.465 RON | 1.778.565 RON | 2.590.951 RON | 824.482 RON | 538.849 RON | 419.083 RON | 641.908 RON | 269.809 RON | 683.551 RON | 624.308 RON | 588.207 RON | ||||
| Stocuri | 16.910 RON | 240.277 RON | 88.766 RON | 343.930 RON | 324.022 RON | 73.027 RON | 106.167 RON | 180.135 RON | 74.898 RON | 20.694 RON | 29.400 RON | 179.166 RON | 299.126 RON | 2.212 RON | ||||
| Creante | 2.509.058 RON | 1.424.450 RON | 1.886.079 RON | 1.240.875 RON | 177.893 RON | 170.638 RON | 258.900 RON | 202.788 RON | 219.112 RON | 497.879 RON | 84.114 RON | 230.756 RON | 6.169 RON | 30.623 RON | ||||
| Casa si conturi la banci | 1.911.084 RON | 1.972.700 RON | 1.164.378 RON | 452.660 RON | 1.276.650 RON | 2.347.286 RON | 459.415 RON | 155.926 RON | 125.073 RON | 123.335 RON | 156.295 RON | 273.629 RON | 319.013 RON | 555.372 RON | ||||
| Cheltuieli in avans | 34.549 RON | 4.966 RON | — | 384.613 RON | 468.214 RON | — | — | 235.535 RON | — | 10.665 RON | — | — | 306 RON | — | ||||
| Datorii totale | 2.532.830 RON | 2.295.092 RON | 1.362.880 RON | 1.765.333 RON | 1.337.880 RON | 1.438.201 RON | 817.682 RON | 881.002 RON | 733.152 RON | 491.375 RON | 515.056 RON | 935.222 RON | 670.339 RON | 575.026 RON | ||||
| Provizioane | 1.858.245 RON | 929.279 RON | 929.279 RON | 295.178 RON | 112.962 RON | 291.861 RON | — | — | — | 83.262 RON | — | — | — | — | ||||
| Capitaluri proprii | 653.159 RON | 1.010.457 RON | 1.003.954 RON | 487.859 RON | 892.521 RON | 971.302 RON | 138.994 RON | 54.833 RON | -136.185 RON | 211.521 RON | -70.931 RON | -25.369 RON | 248.704 RON | 419.430 RON | ||||
| Capital subscris varsat | 45.200 RON | 45.200 RON | 45.200 RON | 45.200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | ||||
| Nr. mediu salariati | 38 | 27 | 16 | 9 | 12 | 11 | 13 | 22 | 18 | 28 | 28 | 43 | 24 | 31 | 21 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
| Nume | Cotă Capital |
|---|
| 1.952.099 RON |
| 867.961 RON |
| 1.500.882 RON |
| 1.490.198 RON |
| 1.938.341 RON |
| 859.009 RON |
| 1.484.330 RON |
| 1.473.043 RON |
| 13.758 RON |
| 8.952 RON |
| 16.552 RON |
| 17.155 RON |
| 0 RON |
| — |
| — |
| — |
| 5.589 RON |
| 927 RON |
| 10.686 RON |
| 9.785 RON |
| 0 RON |
| — |
| — |
| — |
| 254.426 RON |
| 267.541 RON |
| 297.827 RON |
| 176.121 RON |
| 824.567 RON |
| 589.778 RON |
| 1.214.390 RON |
| 1.177.333 RON |
| 143.725 RON |
| 179.801 RON |
| — |
| 121.487 RON |
| 211.075 RON |
| 111.389 RON |
| 645.216 RON |
| 747.003 RON |
| 469.767 RON |
| 298.588 RON |
| 569.174 RON |
| 308.843 RON |
| 1.499 RON |
| — |
| — |
| — |
| 521.018 RON |
| 297.636 RON |
| 946.751 RON |
| 801.067 RON |
| — |
| — |
| 6.711 RON |
| 22.585 RON |
| 559.474 RON |
| 559.683 RON |
| 558.755 RON |
| 529.802 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 200 RON |
| 15 |
| 25 |
| 29 |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
| persoanăadministrator | 25% |
| persoană | 75% |
| 2 deținători în act | 100% |
În baza art. 362 alin. (2) raportat la art. 208 alin. (5) Cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia măsurii controlului judiciar dispusă faţă de inculpatul Faur Florin. În baza art. 208 alin. (3) şi (5) C.proc.pen., rap. la art. 207 alin. (4) C.proc.pen., menţine măsura preventivă a controlului judiciar faţă de inculpatul FAUR FLORIN, cu antecedente penale, luată prin ordonanţa Parchetului de pe lângă Judecătoria Ineu din data de 07.02.2025 dată în dosar nr. 337/309/P/2024, măsură preventivă care a fost menţinută succesiv în cadrul procesului, urmând ca legalitatea şi temeinicia măsurii să fie verificată înainte de expirarea termenului legal de 60 de zile, dar nu mai târziu de data de 15.12.2025. În baza art. 275 alin. (3) C.proc.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia apelantului inculpat şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei azi, 17.10.2025.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Admite excepţia lipsei dovezii calităţii semnatarului cererii de reprezentant al reclamantului, invocată de instanţă din oficiu. Anulează cererea formulată de reclamantul Tran Viet Toung prin reprezentant av. Axinte Giliola în contradictoriu cu pârâta Chintoflor Construct SRL, pentru lipsa dovezii calităţii semnatarului cererii de reprezentant al reclamantului. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei, azi, 06.03.2026.
Admite sesizarea de preschimbare a termenului de judecată, formulată din oficiu. Preschimbă termenul de judecată din data de 10.03.2026, pentru data de 06.03.2026, ora 11:00, termen pentru care vor fi citate părţile. Pronunţată azi, 22.01.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Fără citare părţi.Asupra preschimbării termenului, se reţine că:Potrivit art. 353 alin. 10 Cod procedură penală, termenul de judecată nu poate fi preschimbat decât pentru motive obiective ori în vederea soluţionării cu celeritate a cauzei.În acest dosar a fost stabilit termen pe data de 01.10.2025, însă în prezenta cauză inculpatul se află sub măsura controlului judiciar, iar în cauză a fost formulat apel, dosarul urmând a fi trimis la instanţa de control judiciar astfel că se impune preschimbarea termenului în vederea soluţionării cu celeritate a cauzei, fiind incidentă ultima teză a articolului antemenţionat. În baza considerentelor expuse anterior, se dispune preschimbarea termenului stabilit pentru data de 01.10.2025, noul termen fiind pentru data de 24.09.2025, ora 12, fără citare părţi
În temeiul art. 279 C. proc. pen., respinge ca rămasă fără obiect cererea de înlăturare a unor omisiuni vădite formulată de petentul avocat Toll Dumitru Lucian.În temeiul art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia. Cu drept de contesta?ie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea la dispozi?ia păr?ilor ?i a procurorului, prin mijlocirea grefei instan?ei, astăzi, 24.09.2025.
Fără citare părţi.Asupra preschimbării termenului, se reţine că:Potrivit art. 353 alin. 10 Cod procedură penală, termenul de judecată nu poate fi preschimbat decât pentru motive obiective ori în vederea soluţionării cu celeritate a cauzei.În acest dosar a fost stabilit termen pe data de 01.10.2025, însă în prezenta cauză inculpatul se află sub măsura controlului judiciar, iar în cauză a fost formulat apel, dosarul urmând a fi trimis la instanţa de control judiciar astfel că se impune preschimbarea termenului în vederea soluţionării cu celeritate a cauzei, fiind incidentă ultima teză a articolului antemenţionat. În baza considerentelor expuse anterior, se dispune preschimbarea termenului stabilit pentru data de 01.10.2025, noul termen fiind pentru data de 24.09.2025, ora 12, fără citare părţi.
Respinge ca neîntemeiată cererea formulată de petentul avocat Toll Dumitru Lucian, având ca obiect îndreptarea erorii materiale ?i înlăturarea omisiunii vădite din cuprinsul Sentin?ei penale nr. 187/22.08.2025 pronun?ată în dosarul nr. 654/246/2025 al Judecătoriei Ineu.Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.Pronun?ată astăzi, 24.09.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
Admite sesizarea din oficiu având ca obiect îndreptare eroare materială.1. Dispune îndreptarea erorii materiale cuprinse în considerentele Sentin?ei penale nr. 187/22.08.2025 pronun?ată în dosarul 654/246/2025 în loc de „În baza art. 88 alin. 3 ultima teză Cod penal rap. la art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal va contopi pedeapsa de 9 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prev şi ped. de art 228 C.pen. coroborat cu 229 alin. 1 lit. b) Cod penal (din prezenta cauză), cu pedepsele de mai sus, 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen.– faptă din data de 05.09.2022 şi pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen Cod penal –faptă din data de 10.10.2022 (stabilite prin SP.195/25.09.2024) şi va aplica pedeapsa cea mai grea de 9 luni închisoare, stabilită pentru comiterea infracţiunii de furt calificat prev. de art. 228 al. 1, art. 229 al. 1 lit. b) C.pen.- faptă din data de 30.12.2024, la care se va adaugă un spor de 3 luni închisoare, reprezentând o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite în sarcina inculpatului, urmând ca inculpatul Faur Florin să execute o pedeapsă rezultantă de 1 an şi 2 luni închisoare, în regim de detenţie”, se va menţiona „În baza art. 88 alin. 3 ultima teză Cod penal rap. la art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal va contopi pedeapsa de 9 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prev şi ped. de art 228 C.pen. coroborat cu 229 alin. 1 lit. b) Cod penal (din prezenta cauză), cu pedepsele de mai sus, 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen.– faptă din data de 05.09.2022 şi pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen Cod penal –faptă din data de 10.10.2022 (stabilite prin SP.195/25.09.2024) şi va aplica pedeapsa cea mai grea de 9 luni închisoare, stabilită pentru comiterea infracţiunii de furt calificat prev. de art. 228 al. 1, art. 229 al. 1 lit. b) C.pen.- faptă din data de 30.12.2024, la care se va adaugă un spor de 3 luni închisoare, reprezentând o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite în sarcina inculpatului, urmând ca inculpatul Faur Florin să execute o pedeapsă rezultantă de 1 (unu) an închisoare, în regim de detenţie”, aşa cum este corect.2. Dispune îndreptarea erorii materiale cuprinse în dispozitivul Sentin?ei penale nr. 187/22.08.2025 pronun?ată în dosarul 654/246/2025 în loc de „În baza art. 88 alin. 3 ultima teză Cod penal rap. la art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal va contopi pedeapsa de 9 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prev şi ped. de art 228 C.pen. coroborat cu 229 alin. 1 lit. b) Cod penal (din prezenta cauză), cu pedepsele de mai sus, 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen.– faptă din data de 05.09.2022 şi pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen Cod penal –faptă din data de 10.10.2022 (stabilite prin SP.195/25.09.2024) şi va aplica pedeapsa cea mai grea de 9 luni închisoare, stabilită pentru comiterea infracţiunii de furt calificat prev. de art. 228 al. 1, art. 229 al. 1 lit. b) C.pen.- faptă din data de 30.12.2024, la care se va adaugă un spor de 3 luni închisoare, reprezentând o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite în sarcina inculpatului, urmând ca inculpatul Faur Florin să execute o pedeapsă rezultantă de 1 an şi 2 luni închisoare, în regim de detenţie”, se va menţiona „În baza art. 88 alin. 3 ultima teză Cod penal rap. la art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal va contopi pedeapsa de 9 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat prev şi ped. de art 228 C.pen. coroborat cu 229 alin. 1 lit. b) Cod penal (din prezenta cauză), cu pedepsele de mai sus, 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen.– faptă din data de 05.09.2022 şi pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 253 alin 1 C.pen Cod penal –faptă din data de 10.10.2022 (stabilite prin SP.195/25.09.2024) şi va aplica pedeapsa cea mai grea de 9 luni închisoare, stabilită pentru comiterea infracţiunii de furt calificat prev. de art. 228 al. 1, art. 229 al. 1 lit. b) C.pen.- faptă din data de 30.12.2024, la care se va adaugă un spor de 3 luni închisoare, reprezentând o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite în sarcina inculpatului, urmând ca inculpatul Faur Florin să execute o pedeapsă rezultantă de 1 (unu) an închisoare, în regim de detenţie”, aşa cum este corect.Celelalte dispoziţii ale hotărârii vor rămâne neschimbate. În temeiul art. 278 alin. 3 C.proc.pen. despre îndreptarea efectuată se va face men?iune ?i la sfâr?itul actului corectat.În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 26.08.2025.
Au depus oferta impreuna, ca membri ai aceleiasi asocieri.
| Firma | Licitatii comune | Impreuna | Castigate | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
BHPROINV SRLCUI 37676932 | 13 | 12 | 3 | — | vezi ↗ |
EURAS SRLCUI 6661206 | 9 | 9 | 1 | — | vezi ↗ |
Pentru a vedea toti cei 11 parteneri, deschideti pagina de firme partenere.
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
CV ELECTRO EUROPA S.R.L.CUI 39013766 | 38 | subcontractant | 36 |
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.
MASTER PROJECT CONCEPT SRL-DCUI 38003705 | 3 | 3 | 0 | — | vezi ↗ |
KNOXX INDUSTRIES S.R.L.anterior: CASA DE LICITAŢII CHINTOVAN SRL, TRENUL RECRUTĂRII S.R.L.CUI 34795629 | 2 | 2 | 0 | — | vezi ↗ |
L & C TOTAL PROIECT SRLCUI 17446955 | 2 | 2 | 1 | — | vezi ↗ |
| — |
| vezi ↗ |
FRANAU-COM SRLCUI 16610161 | 17 | subcontractant | 15 | — | vezi ↗ |
ROMEO IANCU IMPEX SRLCUI 5529500 | 12 | subcontractant | 12 | — | vezi ↗ |
ELECTROVALCAN SRLCUI 33695389 | 5 | subcontractant | 5 | — | vezi ↗ |
INSTAUDITOR S.R.L.CUI 43546503 | 6 | subcontractant | 4 | — | vezi ↗ |
Pentru a vedea toti cei 21 de subcontractanti si terti sustinatori, deschideti pagina de firme partenere.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
36 de contracte atribuite, in valoare de 52.831.251 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 1.348.955 lei.
Achizitii directe
8 contracte
1.348.947 lei
Licitatii publice
20 de contracte
50.512.958 lei
Achizitii offline
8 contracte
969.346 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 222.691 de documente constatatoare — adica sub 5,7% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 66.676 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,9%. Pentru celelalte 83,1% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.032 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 157 de zile de la data documentului, iar 28,4% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 18:35).