PHARMA 1 HEALTH CONCEPT S.R.L.
- FARMACIA ALMA S.R.L.documentat 2018 – 2019
ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 31.08.2026
sectorul 3, bl. 5, parter
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri. Registrul scrie aceasta adresa in 3 feluri, deci firmele stau pe tot atatea chei:
Afisate primele 50. Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Vecinii nu se pot numara: nu am putut lega adresa de o cheie din registru.
Le-am cautat dupa strada si numar, nu dupa cheia registrului — o potrivire mai slaba decat a celorlalte randuri. Registrul scrie aceasta adresa in 5 feluri, deci firmele stau pe tot atatea chei:
Afisate primele 50. Sunt firmele care au sediul social aici azi, nu cele care erau aici cand era si firma asta.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului — sau, unde cheia nu leaga nimic, dupa strada si numar, si randul o spune. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| firmă | 99% |
| persoană | 1% |
| firmăadministrator | — |
| firmăadministrator | — |
| 2 deținători în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Admite cererea formulată de administratorul judiciar administratorul judiciar, consorţiul format din FIRST CAPITAL SOLUTION IPURL şi R&I GROUP SPRL şi, în consecinţă: În temeiul art. 100 alin. (2) din Legea nr. 85/2014: Stabileşte termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar de creanţe 03.07.2026. Stabileşte data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor 10.07.2026. În temeiul art. 101 alin. (1) teza finală, Stabileşte termenul pentru efectuarea procedurii de inventariere a bunurilor din averea debitoarei 03.08.2026. Dată în camera de consiliu şi pronunţată conform art. 402 Cod procedură civilă prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 03.06.2026.
Admite cererea formulată de AGENŢIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE FISCALĂ. În baza art. 102 alin. 11 din Legea 85/2014 dispune prelungirea termenului de 60 de zile pentru efectuarea inspecţiei fiscale a debitoarei EUROPHARM HOLDING SA, cu încă 60 de zile. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în BPI, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Braşov. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 06.05.2026.
Îndreaptă din oficiu eroarea materială strecurată în Sentinţa civilă nr. 311/sind/03.04.2026 pronunţată de Tribunalul Braşov în dosarul cu numărul nr. 818/62/2026, în sensul că administratorul judiciar desemnat în procedura insolvenţei debitoarei EUROPHARM HOLDING SA este consorţiul de practicieni în insolvenţă FIRST CAPITAL SOLUTION IPURL şi R&I SPRL. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Braşov. Pronunţarea hotărârii se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 06.04.2026
Admite cererea debitoarei EUROPHARM HOLDING SA şi, în consecinţă: În temeiul în temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014, deschide procedura generală de insolvenţă împotriva debitoarei EUROPHARM HOLDING SA. În temeiul art. 66 alin. (6) şi (7) din Legea nr. 85/2014, califică cererile creditorilor Mercedes-Benz Leasing IFN S.A. (dosar nr. 893/62/2026) şi CEC Bank SA (dosar nr. 986/62/2026) ca fiind declaraţii de creanţă. În temeiul art. 73 din Legea nr. 85/2014, desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu pe practicianul în insolvenţă FIRST CAPITAL SOLUTION IPURL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014. Stabileşte în favoarea administratorului judiciar provizoriu un onorariu provizoriu de 10.000 lei, exclusiv TVA pentru întreaga procedură. În temeiul art. 58 alin 1 lit. a din Legea nr. 85/2014 fixează termen pentru depunerea primului raport la data de 25.04.2026. În temeiul art. 58 alin 1 lit. b din Legea nr. 85/2014, stabileşte în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform art. 64 lit. a din Legea nr. 85/2014. Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. 85/2014. În baza art. 99 alin. 3 din Legea 85/2014, notificarea se va realiza conform Codului de Procedură Civilă şi se va publica într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. 85/2014. Dispune realizarea procedurilor privind desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor. În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, fixează termenul limită pentru depunerea de către creditori a opoziţiilor la hotărârea de deschidere a procedurii ca fiind de 10 zile de la primirea notificării. În temeiul art. 100 alin. 1 lit. b din Legea nr. 85/2014 fixează termenul limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei la data de 13.05.2026. În temeiul art. 100 alin. 1 lit. c din Legea nr. 85/2014 fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, depunerea la dosar şi publicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 03.06.2026. În temeiul art. 111 alin. 2 din Legea nr. 85/201, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire la creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de administratorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în BPI. În temeiul art. 100 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014, fixează termenul pentru definitivarea tabelului de creanţă şi afişarea acestuia la data de 24.06.2026. În temeiul art. 71 alin. 2 şi art. 100 alin. 1 lit. e din Legea nr. 85/2014, fixează termen pentru desfăşurarea primei şedinţe a adunării creditorilor în data de 10.06.2026, la sediul administratorului judiciar provizoriu. Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu notificarea creditorilor cu privire la desfăşurarea primei şedinţe a adunării creditorilor conform prevederilor art. 100 alin. 1 lit. e din Legea nr. 85/2014. Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune lunar un raport cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitoarei, onorariul încasat, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii, un extras al acestuia urmând a fi publicat de către lichidatorul judiciar provizoriu în BPI. În temeiul art. 39 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune deschiderea de către debitor sau, după caz, de administratorul judiciar a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. Dispune comunicarea prezentei hotărâri administratorului judiciar, conform art. 71 alin. 1 din lege. Dispune comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, această din urmă obligaţie fiind în sarcina administratorului judiciar provizoriu. Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia administratorului judiciar provizoriu şi a creditorului deţinând cel puţin 20% din valoarea totală a creanţelor cuprinse în tabelul definitiv de creanţe toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii, în termen de maximum 10 zile de la data notificării prezentei, sub sancţiunea amenzii. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul judecătorului sindic sau al administratorului judiciar sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, obligaţia de notificare revenind administratorului judiciar provizoriu. În temeiul art. 75 din Legea nr. 85/2014, constată că de la data deschiderii procedurii sunt suspendate de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare şi de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitoarei, cu excepţia celor prevăzute de lege. Constată că deschiderea procedurii suspendă orice termene de prescripţie a acţiunilor prevăzute la art.75 alin.1 din Legea nr.85/2014. Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii, pentru data de 09.09.2026, CIN3-MA, în cameră de consiliu, fără participarea părţilor. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Braşov. Pronunţarea hotărârii se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 03.04.2026
În temeiul art. 106 alin. (1). art. 134 alin. (3) şi art. 136 din Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti, aprobat prin Hotărârea nr. 3243/2022 din 22 decembrie 2022, având în vedere că pe rolul instanţei (complet CIN 1) există dosarul nr. 5254/62/2024, având ca obiect deschiderea procedurii de concordat preventiv a debitoarei EUROPHRAM HOLDING SA, în care s-a pronunţat sentinţa civilă nr. 172/sind/26.02.2026, sentinţă care nu este definitivă, şi dosarul 1649/62/2025, având ca obiect cerere privind deschiderea procedurii insolvenţei aceleiaşi societăţi, la cererile formulate de creditorii MLD TRADING EOOD şi DIVERS SEO MARKET SRL, în care s-a pronunţat sentinţa civilă nr. 815/sind/11.12.2025, hotărâre care, de asemenea, nu este definitivă, dispune trimiterea cauzei având ca obiect deschiderea procedurii insolvenţei la cererea formulată de către debitoarea EUROPHRAM HOLDING SA, înregistrată sub nr. 818/62/2026, la completul de judecată CIN1, fiind primul complet investit. Potrivit PROCESULUI-VERBAL DIN DATA DE 12.03.2026 în temeiul art. 106 alin. 4 ROI, s-a stabilit că CIN3 este completul care va soluţiona cauza, către care a fost iniţial repartizat aleatoriu dosarul.
Admite excepţia netimbrării cererii. Anulează cererea ca netimbrată. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare prin BPI. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 02.12.2025.
Respinge apelul ca nefondat. Definitivă. Pronunţată azi, 31.03.2026, şi pusă la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei.
Eroare. Dosarul se soluţionează în Camera de Consiliu
Respinge contestaţia ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare prin BPI. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 18.11.2025.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Procedura deschisa la 27.05.2025
Sentinţă de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · BPI 14060/2025
Tabel preliminar al creanţelor · BPI 17412/2025
Sentinţă de deschidere a procedurii falimentului în formă generală · BPI 28338/2025
Tabel definitiv al creanţelor · BPI 10524/2026
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 4.936.692 RON | -6.648.774 RON | 197.692.878 RON | 18.641.939 RON | 13.771.434 RON | -165.270.708 RON | 11 |
| 2024 | 62.614.605 RON | -27.647.024 RON | 203.033.776 RON | 22.895.409 RON | 21.423.144 RON | -158.621.932 RON | 149 |
| 2023 | 171.830.374 RON | -47.834.461 RON | 228.225.478 RON | 25.382.503 RON | 71.614.770 RON | -130.974.908 RON | 186 |
| 2020 | 58.192.404 RON | -21.922.668 RON | 112.792.429 RON | 26.821.344 RON | 53.380.435 RON | -32.583.270 RON | 194 |
| 2019 | 20.188.719 RON | -11.293.650 RON | 53.471.504 RON | 27.243.291 RON | 14.853.481 RON | -11.328.868 RON | 166 |
| 2018 | 819.843 RON | -5.092 RON | 245.488 RON | — | 209.469 RON | -36.019 RON | 5 |
| 2017 | 848.904 RON | 7.077 RON | 255.758 RON | — | 224.831 RON | -30.927 RON | 5 |
| 2016 | 839.215 RON | 5.146 RON | 260.375 RON | — | 222.371 RON | -38.004 RON | 5 |
| 2015 | 871.575 RON | -8.350 RON | 320.384 RON | — | 277.234 RON | -43.150 RON | 5 |
| 2014 | 782.544 RON | -27.357 RON | 308.267 RON | 0 RON | 273.467 RON | -34.800 RON | 5 |
| 2013 | 1.023.358 RON | -7.683 RON | 399.155 RON | 249 RON | 391.463 RON | -7.443 RON | 6 |
| 2012 | 1.250.430 RON | 43.629 RON | 448.057 RON | 526 RON | 491.400 RON | 43.869 RON | 7 |
| 2011 | 1.361.227 RON | 61.435 RON | 516.922 RON | 11.906 RON | 566.691 RON | 61.675 RON | 6 |
| 2010 | 1.599.060 RON | 107.944 RON | 580.540 RON | 23.790 RON | 664.934 RON | 108.184 RON | 8 |
| 2009 | 1.967.687 RON | 194.550 RON | 519.387 RON | 29.357 RON | 684.820 RON | 194.790 RON | 8 |
| 2008 | 1.691.142 RON | 104.254 RON | 424.452 RON | 41.242 RON | 485.800 RON | 104.494 RON | 8 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4.936.692 RON | 62.614.605 RON | 171.830.374 RON | 58.192.404 RON | 20.188.719 RON | 819.843 RON | 848.904 RON | 839.215 RON | 871.575 RON | 782.544 RON | 1.023.358 RON | 1.250.430 RON | 1.361.227 RON | 1.599.060 RON | 1.967.687 RON | 1.691.142 RON |
| Venituri totale | 6.006.873 RON | 62.850.699 RON | 181.039.782 RON | 58.863.677 RON | 20.189.589 RON | 819.859 RON | 848.961 RON | 841.437 RON | 874.808 RON | 787.139 RON | 1.027.901 RON | 1.259.988 RON | 1.375.827 RON | 1.614.810 RON | 1.989.339 RON | 1.700.928 RON |
| Cheltuieli totale | 12.655.647 RON | 90.497.723 RON | 228.874.243 RON | 80.786.345 RON | 31.476.258 RON | 816.677 RON | 833.994 RON | 836.291 RON | 883.158 RON | 814.496 RON | 1.035.584 RON | 1.207.677 RON | 1.302.294 RON | 1.485.926 RON | 1.757.480 RON | 1.576.808 RON |
| Profit brut | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 3.182 RON | 14.967 RON | 5.146 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 52.311 RON | 73.533 RON | 128.884 RON | 231.859 RON | 124.120 RON |
| Pierdere bruta | 6.648.774 RON | 27.647.024 RON | 47.834.461 RON | 21.922.668 RON | 11.286.669 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | 27.357 RON | 7.683 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 7.077 RON | 5.146 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 43.629 RON | 61.435 RON | 107.944 RON | 194.550 RON | 104.254 RON |
| Pierdere neta | 6.648.774 RON | 27.647.024 RON | 47.834.461 RON | 21.922.668 RON | 11.293.650 RON | 5.092 RON | 0 RON | 0 RON | 8.350 RON | 27.357 RON | 7.683 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 18.641.939 RON | 22.895.409 RON | 25.382.503 RON | 26.821.344 RON | 27.243.291 RON | — | — | — | — | 0 RON | 249 RON | 526 RON | 11.906 RON | 23.790 RON | 29.357 RON | 41.242 RON |
| Active circulante | 13.771.434 RON | 21.423.144 RON | 71.614.770 RON | 53.380.435 RON | 14.853.481 RON | 209.469 RON | 224.831 RON | 222.371 RON | 277.234 RON | 273.467 RON | 391.463 RON | 491.400 RON | 566.691 RON | 664.934 RON | 684.820 RON | 485.800 RON |
| Stocuri | 3.159.732 RON | 6.034.626 RON | 26.731.426 RON | 17.027.571 RON | 9.178.176 RON | 81.361 RON | 96.092 RON | 103.659 RON | 136.621 RON | 144.015 RON | 149.879 RON | 164.630 RON | 155.051 RON | 172.202 RON | 190.750 RON | 147.125 RON |
| Creante | 10.172.415 RON | 14.617.434 RON | 43.852.299 RON | 34.770.951 RON | 4.796.116 RON | 89.960 RON | 81.317 RON | 42.979 RON | 66.929 RON | 83.161 RON | 144.545 RON | 266.117 RON | 332.825 RON | 374.059 RON | 355.680 RON | 21.844 RON |
| Casa si conturi la banci | 439.543 RON | 560.598 RON | 805.015 RON | 1.581.913 RON | 879.189 RON | 38.148 RON | 47.422 RON | 75.733 RON | 73.684 RON | 46.291 RON | 97.039 RON | 60.653 RON | 78.815 RON | 118.673 RON | 138.390 RON | 316.831 RON |
| Cheltuieli in avans | 8.797 RON | 93.291 RON | 253.297 RON | 7.380 RON | 45.864 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1.904 RON |
| Datorii totale | 197.692.878 RON | 203.033.776 RON | 228.225.478 RON | 112.792.429 RON | 53.471.504 RON | 245.488 RON | 255.758 RON | 260.375 RON | 320.384 RON | 308.267 RON | 399.155 RON | 448.057 RON | 516.922 RON | 580.540 RON | 519.387 RON | 424.452 RON |
| Capitaluri proprii | -165.270.708 RON | -158.621.932 RON | -130.974.908 RON | -32.583.270 RON | -11.328.868 RON | -36.019 RON | -30.927 RON | -38.004 RON | -43.150 RON | -34.800 RON | -7.443 RON | 43.869 RON | 61.675 RON | 108.184 RON | 194.790 RON | 104.494 RON |
| Capital subscris varsat | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | — | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 11 | 149 | 186 | 194 | 166 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 6 | 8 | 8 | 8 |
Sursa mai publică o linie din formularul depus doar prin codul de coloană, fără o legendă care să o numească. Nu o afișăm: o cifră pe care nu o putem numi nu spune nimic.
30 de contracte atribuite, in valoare de 23.952 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 8.963 lei.
Achizitii directe
9 contracte
8.954 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
21 de contracte
14.998 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.941 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.934.337 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.374 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.460 din cele 392.941 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.019 documente la 19.224.692 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 01.09.2026, 09:29).
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
EUROPHARM HOLDING SACUI 6567900 | 2 | terț susținător | 2 | — | vezi ↗ |
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.