ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 28.08.2026
orașul Brașov
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoană | 100% |
| persoanăadministrator | — |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Fara termene inregistrate.
Fara termene inregistrate.
amana cauza pentru continuarea procedurii
Constată că dosarul nr. 235/114/2026 a fost conexat la dosarul nr. 522/114/2026. Admite cererea formulată de debitoarea VP CEREALE BZ S.R.L., având ca obiect deschiderea procedurii generale a insolvenţei şi, în consecinţă: În temeiul art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei debitoarei VP CEREALE BZ S.R.L. În temeiul art. 66 alin. 6 ?i 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Banca Comercială Română S.A. În temeiul art. 66 alin. 6 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Casa de Comenzi COOP SRL. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Sebagro 2007 SRL. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Societatea Agricolă Recolta Florica. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea SEBI GAZ INTERNA?IONAL SRL. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Tripol Sistem Construct SRL. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Dragomir Biomix Cereal SRL. În temeiul art. 66 alin. 7 din Legea nr. 85/2014, califică drept declaraţie de creanţă cererea de deschidere a procedurii insolvenţei formulată de creditoarea Societatea Agricolă Cereanim. Desemnează administrator judiciar provizoriu EDGE BUSINESS RESTRUCTURING ADVISORS SPRL, cu sediul în .... care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu de 2000 lei lunar, exclusiv TVA, la care se adaugă onorariu de succes de 2% exclusiv TVA, din totalul sumelor atrase la masa credală în urma recuperării creanţelor/vinderii bunurilor şi din sumele distribuite către creditorii înscrişi la masa credală, indiferent de modalitatea de stingere a creanţelor. În temeiul art. 99 din Legea nr. 85/2014, dispune notificarea deschiderii procedurii, de către administratorul judiciar provizoriu desemnat, debitorului, tuturor creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Buzău, pentru efectuarea menţiunii de deschidere a procedurii, conform Codului de procedură civilă, precum şi publicarea, pe cheltuiala averii debitorului, într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Fixează termenul de depunere a opoziţiilor la hotărârea de deschidere în termen de 10 zile de la primirea notificării şi de soluţionare a opoziţiilor care nu va depă?i 10 zile de la data expirării termenului de depunere. În temeiul art. 100 alin. 1 din lege, fixează termenul-limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitorului la data de 22.05.2026 (lit.b). Fixează termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe la data de 05.06.2026 (lit. c). Eventualele contestaţii cu privire la creanţele şi la drepturile de preferinţă trecute de administratorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe vor fi depuse la tribunal în termen de 7 zile de la publicarea acestui tabel în BPI (art. 111 alin. 2 din lege). Fixează termenul de definitivare a tabelului creanţelor la data de 26.06.2026 (lit. d). Stabileşte data primei şedinţe a adunării creditorilor la data de 10.06.2026, la ora şi locul comunicate de administratorul judiciar, în care sens va convoca toţi creditorii (lit. e). În temeiul art. 74 din Legea nr. 85/2014, obligă debitorul să depună la dosarul cauzei actele şi informaţiile prevăzute de art. 67 alin. 1 din lege, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii. În temeiul art. 83 alin. 1 şi alin. 3 din Legea nr. 85/2014, după rămânerea definitivă a hotărârii de deschidere a procedurii, toate actele şi corespondenţa emise de debitor şi de administratorul judiciar vor cuprinde, în mod obligatoriu şi cu caractere vizibile, în limbile română, engleză şi franceză, menţiunea: în insolvenţă; in insolvency; en procédure collective, iar dacă debitorul deţine sau administrează una sau mai multe pagini de internet, organele de conducere ale acestuia sunt obligate să publice pe paginile de internet proprii, în termen de 24 de ore de la data comunicării hotărârii de deschidere a procedurii, informaţiile referitoare la starea societăţii, precum şi numărul hotărârii, data şi instanţa care a pronunţat hotărârea. În temeiul art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, pune în vedere administratorului judiciar să întocmească şi să supună judecătorului-sindic spre analiză, în termen de 20 zile de la desemnare, un raport prin care să propună fie intrarea în procedură simplificată, fie continuarea perioadei de observaţie în cadrul procedurii generale. În temeiul art. 97 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, pune în vedere administratorului judiciar să întocmească şi să supună judecătorului sindic, în termen de 30 zile de la desemnare, un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitorului, cu menţionarea persoanelor cărora aceasta le-ar fi imputabilă. În temeiul art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, administratorul judiciar provizoriu desemnat va depune la dosarul cauzei un raport lunar cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, precum şi o justificare a cheltuielilor efectuate din fondurile existente în averea debitorului. În temeiul art. 75 din Legea nr. 85/2014, de la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului. În temeiul art. 39 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune deschiderea de către debitor, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, a unui cont distinct pe numele averii sale, la o unitate bancară la care aceasta are deschis contul pentru operaţiunile sale curente, destinat să suporte toate cheltuielile aferente procedurii insolvenţei; în caz de neîndeplinire a acestei obligaţii de către debitor, contul va fi deschis de către administratorul judiciar, în exercitarea atribuţiei prevăzute la art. 58 alin. 1 lit. f din Legea nr.85/2014, eventualele disponibilităţi băneşti urmând să fie păstrate într-un cont special de depozit bancar. Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii la data de 17.06.2026, ora 11,00, cu citarea părţilor. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicare în BPI. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei conform art. 402 C. Proc. Civ. la 15.04.2026.
amana cauza pentru ca debitoarea sa depuna la dosar înscrisurile solicitate
Admite cererea de confirmare a renunţării la urmărirea penală formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploie?ti. În temeiul art. 318 alin. (14) ?i alin. (15) C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă în dosarul nr. 997/284/P/2021 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploie?ti din data de 18.09.2025, cu privire la suspectul NICOLAESCU ALEXANDRU GABRIEL, (****) cercetat sub aspectul săvâr?irii infrac?iunii de delapidare, prev. de art. 295 rap. la art. 308 C. pen. În temeiul art. 274 alin. (1) C.proc.pen., cheltuielile judiciare în cuantum de 412 de lei vor fi suportate de către suspectul Nicolaescu Alexandru Gabriel. Definitivă. Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor, prin mijlocirea grefei instan?ei, astăzi, 29.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 29.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 18.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 18.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 09.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 09.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 04.12.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 04.12.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 26.11.2025.
Termen preschimbat la data de 26.11.2025
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 86.526.771 RON | 5.675.251 RON | 51.738.628 RON | 45.460.312 RON | 94.597.969 RON | 74.612.210 RON | 115 |
| 2024 | 84.669.799 RON | 803.811 RON | 50.969.384 RON | 41.541.701 RON | 83.704.479 RON | 69.325.471 RON | 127 |
| 2023 | 96.074.647 RON | -1.222.802 RON | 51.767.649 RON | 65.154.520 RON | 77.824.893 RON | 85.523.401 RON | 149 |
| 2022 | 116.481.989 RON | 14.910.240 RON | 76.652.967 RON | 73.576.325 RON | 110.596.465 RON | 100.578.342 RON | 147 |
| 2021 | 79.406.363 RON | 3.103.994 RON | 46.949.307 RON | 38.455.713 RON | 64.863.873 RON | 48.079.506 RON | 147 |
| 2020 | 122.357.418 RON | 8.979.644 RON | 28.578.468 RON | 44.195.463 RON | 38.839.002 RON | 45.419.220 RON | 156 |
| 2019 | 96.759.015 RON | 2.027.178 RON | 30.933.759 RON | 46.966.785 RON | 36.525.490 RON | 42.336.303 RON | 210 |
| 2018 | 77.189.153 RON | 4.391.661 RON | 21.473.729 RON | 49.147.494 RON | 29.492.330 RON | 45.447.294 RON | 225 |
| 2017 | 77.627.195 RON | 7.214.019 RON | 15.274.546 RON | 54.878.285 RON | 23.836.828 RON | 52.854.285 RON | 234 |
| 2016 | 77.119.547 RON | 7.276.850 RON | 9.484.128 RON | 44.819.994 RON | 13.814.229 RON | 42.467.211 RON | 245 |
| 2015 | 73.734.321 RON | 6.019.843 RON | 11.469.076 RON | 49.133.890 RON | 10.195.295 RON | 40.587.274 RON | 235 |
| 2014 | 69.564.414 RON | 4.591.662 RON | 17.651.542 RON | 51.865.438 RON | 9.390.507 RON | 36.535.862 RON | 235 |
| 2013 | 65.775.951 RON | 2.965.290 RON | 20.215.530 RON | 55.502.990 RON | 7.662.921 RON | 35.090.807 RON | 239 |
| 2012 | 64.927.996 RON | 2.480.511 RON | 25.231.567 RON | 56.685.911 RON | 11.659.665 RON | 34.235.988 RON | 233 |
| 2011 | 79.928.170 RON | 11.095.845 RON | 9.421.048 RON | 32.556.282 RON | 12.381.528 RON | 32.207.288 RON | 233 |
| 2010 | 61.594.298 RON | 6.073.718 RON | 12.735.087 RON | 24.784.503 RON | 14.492.812 RON | 22.608.708 RON | 243 |
| 2009 | 54.292.473 RON | 7.462.110 RON | 14.519.737 RON | 26.328.744 RON | 9.653.539 RON | 17.200.520 RON | 234 |
| 2008 | 34.747.751 RON | 3.929.862 RON | 14.955.431 RON | 23.271.173 RON | 4.951.449 RON | 11.175.964 RON | 220 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 86.526.771 RON | 84.669.799 RON | 96.074.647 RON | 116.481.989 RON | 79.406.363 RON | 122.357.418 RON | 96.759.015 RON | 77.189.153 RON | 77.627.195 RON | 77.119.547 RON | 73.734.321 RON | 69.564.414 RON | 65.775.951 RON | 64.927.996 RON | 79.928.170 RON | 61.594.298 RON | 54.292.473 RON | 34.747.751 RON |
| Venituri totale | 101.495.779 RON | 94.635.572 RON | 102.678.683 RON | 120.004.054 RON | 83.109.506 RON | 126.176.419 RON | 104.939.036 RON | 89.965.993 RON | 84.161.717 RON | 81.772.114 RON | 79.485.052 RON | 75.134.707 RON | 70.933.002 RON | 70.773.630 RON | 87.630.823 RON | 67.692.689 RON | 61.352.842 RON | 39.706.082 RON |
| Cheltuieli totale | 94.897.657 RON | 92.749.568 RON | 102.955.216 RON | 103.118.479 RON | 79.496.968 RON | 115.885.125 RON | 102.330.023 RON | 84.785.904 RON | 75.858.375 RON | 73.401.101 RON | 72.166.826 RON | 69.751.194 RON | 67.479.753 RON | 67.782.007 RON | 74.750.396 RON | 60.718.766 RON | 52.777.145 RON | 35.146.777 RON |
| Profit brut | 6.598.122 RON | 1.886.004 RON | 0 RON | 16.885.575 RON | 3.612.538 RON | 10.291.294 RON | 2.609.013 RON | 5.180.089 RON | 8.303.342 RON | 8.371.013 RON | 7.318.226 RON | 5.383.513 RON | 3.453.249 RON | 2.991.623 RON | 12.880.427 RON | 6.973.923 RON | 8.575.697 RON | 4.559.305 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 276.533 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 5.675.251 RON | 803.811 RON | 0 RON | 14.910.240 RON | 3.103.994 RON | 8.979.644 RON | 2.027.178 RON | 4.391.661 RON | 7.214.019 RON | 7.276.850 RON | 6.019.843 RON | 4.591.662 RON | 2.965.290 RON | 2.480.511 RON | 11.095.845 RON | 6.073.718 RON | 7.462.110 RON | 3.929.862 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 1.222.802 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 45.460.312 RON | 41.541.701 RON | 65.154.520 RON | 73.576.325 RON | 38.455.713 RON | 44.195.463 RON | 46.966.785 RON | 49.147.494 RON | 54.878.285 RON | 44.819.994 RON | 49.133.890 RON | 51.865.438 RON | 55.502.990 RON | 56.685.911 RON | 32.556.282 RON | 24.784.503 RON | 26.328.744 RON | 23.271.173 RON |
| Active circulante | 94.597.969 RON | 83.704.479 RON | 77.824.893 RON | 110.596.465 RON | 64.863.873 RON | 38.839.002 RON | 36.525.490 RON | 29.492.330 RON | 23.836.828 RON | 13.814.229 RON | 10.195.295 RON | 9.390.507 RON | 7.662.921 RON | 11.659.665 RON | 12.381.528 RON | 14.492.812 RON | 9.653.539 RON | 4.951.449 RON |
| Stocuri | 46.894.952 RON | 41.768.465 RON | 24.362.850 RON | 50.087.227 RON | 27.992.993 RON | 19.728.259 RON | 15.316.906 RON | 9.369.335 RON | 4.776.244 RON | 5.930.480 RON | 3.259.324 RON | 2.470.827 RON | 1.896.945 RON | 1.629.748 RON | 2.290.735 RON | 3.803.484 RON | 2.582.634 RON | 1.468.528 RON |
| Creante | 47.530.283 RON | 41.434.452 RON | 53.132.800 RON | 60.025.167 RON | 34.050.714 RON | 18.941.660 RON | 21.012.399 RON | 19.247.849 RON | 16.346.950 RON | 7.280.147 RON | 6.707.153 RON | 6.546.070 RON | 5.507.923 RON | 9.389.901 RON | 9.556.273 RON | 10.413.541 RON | 6.837.320 RON | 3.165.653 RON |
| Casa si conturi la banci | 172.734 RON | 501.562 RON | 329.243 RON | 484.071 RON | 2.820.166 RON | 169.083 RON | 196.185 RON | 875.146 RON | 2.713.634 RON | 603.602 RON | 228.818 RON | 373.610 RON | 258.053 RON | 640.016 RON | 534.520 RON | 275.787 RON | 233.585 RON | 317.268 RON |
| Cheltuieli in avans | 242.689 RON | 366.586 RON | 568.438 RON | 765.423 RON | 722.634 RON | 531.107 RON | 574.028 RON | 466.626 RON | 485.537 RON | 500.959 RON | 544.333 RON | 524.559 RON | 484.667 RON | 508.951 RON | 450.393 RON | 460.082 RON | 67.236 RON | 50.939 RON |
| Datorii totale | 51.738.628 RON | 50.969.384 RON | 51.767.649 RON | 76.652.967 RON | 46.949.307 RON | 28.578.468 RON | 30.933.759 RON | 21.473.729 RON | 15.274.546 RON | 9.484.128 RON | 11.469.076 RON | 17.651.542 RON | 20.215.530 RON | 25.231.567 RON | 9.421.048 RON | 12.735.087 RON | 14.519.737 RON | 14.955.431 RON |
| Provizioane | 706.080 RON | 706.080 RON | 706.080 RON | 706.080 RON | 766.080 RON | 872.503 RON | 975.206 RON | 975.206 RON | 975.206 RON | 975.206 RON | 975.206 RON | — | — | — | — | — | — | — |
| Venituri in avans | 13.244.052 RON | 4.611.831 RON | 5.550.721 RON | 7.000.824 RON | 8.247.327 RON | 8.695.381 RON | 9.821.035 RON | 11.210.221 RON | 10.096.613 RON | 6.208.637 RON | 6.841.962 RON | 7.593.100 RON | 8.344.241 RON | 9.386.972 RON | 3.759.867 RON | 4.393.602 RON | 4.329.262 RON | 2.142.166 RON |
| Capitaluri proprii | 74.612.210 RON | 69.325.471 RON | 85.523.401 RON | 100.578.342 RON | 48.079.506 RON | 45.419.220 RON | 42.336.303 RON | 45.447.294 RON | 52.854.285 RON | 42.467.211 RON | 40.587.274 RON | 36.535.862 RON | 35.090.807 RON | 34.235.988 RON | 32.207.288 RON | 22.608.708 RON | 17.200.520 RON | 11.175.964 RON |
| Capital subscris varsat | 50.000.000 RON | 44.000.000 RON | 40.000.000 RON | 40.000.000 RON | 38.000.000 RON | 30.000.000 RON | 34.000.000 RON | 35.000.200 RON | 40.000.000 RON | 30.000.000 RON | 30.000.000 RON | 30.000.000 RON | 28.000.000 RON | 28.000.000 RON | 18.000.000 RON | 14.400.000 RON | 4.000.000 RON | 2.500.000 RON |
| Nr. mediu salariati | 115 | 127 | 149 | 147 | 147 | 156 | 210 | 225 | 234 | 245 | 235 | 235 | 239 | 233 | 233 | 243 | 234 | 220 |
1.095 de contracte atribuite, in valoare de 358.368.128 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 315.196 lei.
Achizitii directe
914 contracte
314.282 lei
Licitatii publice
170 de contracte
357.762.083 lei
Achizitii offline
11 contracte
291.764 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.503 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.931.110 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.287 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.431 din cele 392.503 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.016 documente la 19.218.031 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 31.08.2026, 17:45).
Au depus oferta impreuna, ca membri ai aceleiasi asocieri.
| Firma | Licitatii comune | Impreuna | Castigate | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
AGROSEMCU SRLCUI 15501204 | 20 | 12 | 1 | Da | vezi ↗ |
VOIPAN SIL SRLCUI 6696018 | 13 | 9 | 1 | Da | vezi ↗ |
POL FRUCT SRLCUI 17382304 | 7 | 7 | 0 | — | vezi ↗ |
OLTINA IMPEX PROD COM SRLCUI 6824222 | 11 | 4 | 1 | Da | vezi ↗ |
SIMULTAN SRLCUI 6723660 | 8 | 3 | 1 | — | vezi ↗ |
Pentru a vedea toti cei 7 parteneri, deschideti pagina de firme partenere.
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
VEL PITAR SACUI 21229091 | 2 | subcontractant | 1 | — | vezi ↗ |
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.