ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 02.09.2026
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Admite apelul. Schimbă în tot sentin?a civilă apelată, în sensul: Admite cererea formulată de creditorul DGRFP Gala?i-AJFP Constan?a având ca obiect deschiderea procedurii falimentului societă?ii debitoare GA&MA ACTIV LOGISTIC SRL. Trimite cauza judecătorului sindic în vederea deschiderii procedurii falimentului. Definitivă. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin intermediul grefei instan?ei astăzi, 01.03.2024.
Amână pronun?area pentru data de 01.03.2024 Pronun?area se va face prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin intermediul grefei instan?ei. Pronun?ată în condi?iile art. 402 teza finală astăzi, 21.02.2024.
Amână pronunţarea pentru data de 21.02.2024.
24.10.2023 DISPUNE: Respinge ca neîntemeiate obiecţiunile cu privire la legalitatea planului de reorganizare formulate de creditorul DGRFP Galaţi prin AJFP Constanţa. În temeiul art. 139 alin. 1 lit. C din Legea nr. 85/2014 Confirmă planul de reorganizare al debitoarei S.C. Ga & Ma Activ Logystic SRL aprobat de Adunarea Creditorilor din data de 12.10.2023. Respinge ca neîntemeiată cererea de intrarea în faliment a debitoarei S.C. Ga & Ma Activ Logystic SRL formulată de creditoarea DGRFP Galaţi prin AJFP Constanţa. În temeiul art. 141 din Legea nr. 85/2014, În urma confirmării planului de reorganizare, debitoarea îşi va conduce activitatea sub supravegherea administratorului judiciar şi în conformitate cu planul confirmat. Executorie. Stabileşte termen de judecată la data de 13.02.2024, F16, ora 11,00, pentru când vor fi citate păr?ile prin BPI. Cu drept de apel în 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Constanţa. Pronunţată astăzi, 24.10.2023. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Dosar nr. 694/118/2020 Hot. 10.06.2024 În temeiul art. 174 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolven?ei ?i de insolven?ă, Dispune închiderea procedurii insolvenţei aplicată faţă de debitoarea Dymabo Trans Logistics S.R.L.,
ÎNCH/AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 10.06.2024
Amână cauza la data de 03.06.2024, ora 08:30, F1-pentru discutarea propunerii de închidere a procedurii insolvenţei
Repartizat ciclic potrivit Deciziei nr. 1 din 09.01.2024 a Preşedintelui Tribunalului Constanţa
Amână judecarea cauzei la data de 12.03.2024 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Amână judecarea cauzei la data de 10.10.2023 pentru continuarea procedurii
Termen la 09.05.2023 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Amână judecarea cauzei la data de 14.02.2023 pentru continuarea procedurii
Teremn la 11.10.2022 pentru continuarea procedurii
T: 10.05.2022 pt. continuarea procedurii.
Amana cauza la data de 15.02.2022 ora 11,00 pentru continuarea procedurii insolventei.
Amana cauza la data de 09.11.2021 pentru continuarea procedurii insolventei.
Amana cauza la data de 08.06.2021 pentru continuarea procedurii insolventei.
Termen: 23.03.2021, ora 11:30, pentru continuarea procedurii.
Termen: 10.11.2020 pentru continuarea procedurii.
Constată suspendată de drept în baza art.63 pct. 11 din Decretul nr. 240/2020 emis de Preşedintele României.
Admite cererea formulată de debitoarea SC Dymabo Trans Logistic SRL. Dispune deschiderea procedurii simplificate a insolvenţei împotriva debitoarei SC Dymabo Trans Logistic SRL. Desemnează provizoriu, la cererea debitoarei, în calitate de lichidator judiciar pe Dobrogea Insolvency SPRL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu o retribuţie fixă de 5.000 lei fără TVA şi cota variabilă de 10 % din fondurile obţinute în beneficiul creditorilor. Fixează termen de judecată la data de 12.05.2020, ora 11:00, F16.
TERMEN ADMINISTRATIV:08.09.2026 pentru continuarea procedurii de insolvenţă
Amână judecarea cauzei la data de 05.05.2026 pentru continuarea procedurii
Suspendă judecarea cauzei conform Hotărârii Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Constanţa nr. 2 din data de 26 august 2025.
Amână judecarea cauzei la data de 02.09.2025 ora 09.00 pentru continuarea procedurii
Amână judecarea cauzei la data de 01.04.2025 ora 09,00 pentru continuarea procedurii
Amână judecarea cauzei la data de 10.01.2025 ora 09,00 pentru continuarea procedurii
HOTĂRÂRE În temeiul art.145 alin. 1 litera C din Legea nr. 85/ 2014, dispune intrarea în faliment în procedură generală a debitoarei GA & MA Activ Logystic SRL, înmatriculată în Registrul Comerţului de pe lângă Tribunalul Constanţa şi desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu, Maestro SPRL, , care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014, cu o retribuţie fixă lunară de 7000 şi un onorariu de succes de 10 % din sumele obţinute din vânzarea de bunuri şi recuperarea de creanţe . Dispune dizolvarea debitoarei GA & MA Activ Logystic SRL şi ridicarea dreptului de administrare. Dispune notificarea, de către lichidator a intrării în faliment tuturor creditorilor notificaţi conform art. 99 din Legea nr. 85/2014, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului pentru efectuarea menţiunii, precum şi aducerea la îndeplinire a prevederilor art. 146 alin. 2 din Legea nr. 85/2014. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. Fixează următoarele termene limită: a) termenul-limită pentru înregistrarea cererii de admitere a crean?elor – 05.07.2024; b) termenul de verificare a crean?elor - 31.07.2024; c) termenul de depunere la tribunal a contesta?iilor, care va fi de 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar; d) termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat - 22.08.2023 . Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 01.10.2024 ora 9:00. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cu depunerea apelului la Tribunalul Secţia a II – a Civilă. Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor, azi, 07.06.2024.
Amână pronunţarea în cauză la data de 07.06.2024. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 04.06.2024.
Repartizat ciclic potrivit Deciziei nr. 1 din 09.01.2024 a Preşedintelui Tribunalului Constanţa
Amână judecarea cauzei la data de 04.06.2024, pentru continuarea procedurii.
24.10.2023 DISPUNE: Respinge ca neîntemeiate obiecţiunile cu privire la legalitatea planului de reorganizare formulate de creditorul DGRFP Galaţi prin AJFP Constanţa. În temeiul art. 139 alin. 1 lit. C din Legea nr. 85/2014 Confirmă planul de reorganizare al debitoarei S.C. Ga & Ma Activ Logystic SRL aprobat de Adunarea Creditorilor din data de 12.10.2023. Respinge ca neîntemeiată cererea de intrarea în faliment a debitoarei S.C. Ga & Ma Activ Logystic SRL formulată de creditoarea DGRFP Galaţi prin AJFP Constanţa. În temeiul art. 141 din Legea nr. 85/2014, În urma confirmării planului de reorganizare, debitoarea îşi va conduce activitatea sub supravegherea administratorului judiciar şi în conformitate cu planul confirmat. Executorie. Stabileşte termen de judecată la data de 13.02.2024, F16, ora 11,00, pentru când vor fi citate păr?ile prin BPI. Cu drept de apel în 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Constanţa. Pronunţată astăzi, 24.10.2023. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
DISPUNE: Respinge cererea ca neîntemeiată. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată, 10.10.2023. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
MINUTA 26.09.2023 DISPUNE: Repune cauza pe rol în vederea exprimării voturilor, de către creditori, cu privire la votarea planului de reorganizare. Fixează termen la data de 24.10.2023, ora 11,00, pentru când se vor cita părţile ca în precedent. Pronunţată azi, 26.09.2023. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
ÎNCHEIERE 12.09.2023 DISPUNE: Amână pronunţarea la data de 26.09.2023. În temeiul art. 396 alin. 2 C.pr.civilă, Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată azi, 12.09.2023.
Termen la 12.09.2023 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Termen la 23.05.2023 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Termen la 09.05.2023 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Termen la 11.04.2023 ora 11,00 pentru discutarea cererii privind trecerea la faliment
Termen la 14.03.2023 ora 11,00 pentru discutarea cererii de trecere la faliment
Termen la 14.02.2023 ora 11,00 pentru ca partile sa-si exprime punctul de vedere asupra cererii privind trecerea la faliment
Admite cererea. Dispune preschimbarea termenului de judecata de la data de 11.04.2023 la data de 17.01.2023, ora 11,00, în şedinţă publică cu citarea părţilor ca în precedent. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată, 04.01.2023. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Termen la 11.04.2023 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Amână judecarea cauzei la data de 05.12.2022. pentru continuarea procedurii
Termen la 13.09.2022 ora 11,00 pentru continuarea procedurii şi pentru întocmirea tabelului definitiv al creantelor debitoarei
Termen la 12.04.2022 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Termen la 02.12.2021 ora 11,00 pentru continuarea procedurii
Amana cauza la data de 14.09.2021 pentru continuarea procedurii insolventei.
Termen: 11.05.2021, ora 11:00 pentru a continuarea procedurii.
Termen: 09.02.2021 pentru continuarea procedurii.
Termen: 13.10.2020 pentru continuarea procedurii.
Termen: 09.06.2020 pentru continuarea procedurii.
T: 10.03.2020 pt. continuarea procedurii.
T: 28.11.2019 pt. continuarea procedurii.
Termen: 11.07.2019 pentru continuarea procedurii.
Termen: 14.05.2019 pentru continuarea procedurii. SOLUŢIE CORECTĂ CONFORM REFERAT DIN DATA DE 21.03.2019: TERMEN: 11.06.2019 PENTRU CONTINUAREA PROCEDURII.
Admite cererea formulată de creditoarea Fair&Full Insolvency Consulting SPRL în calitate de lichidator judiciar al SC Urbis Rep SRL, în contradictoriu cu debitoarea SC GA&MA ACTIV LOGYSTIC SRL. În temeiul art. 71 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa: Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei SC GA&MA ACTIV LOGYSTIC SRL. În temeiul art. 73 si 45 alin. 1 lit. d coroborat cu art. 57 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, Desemnează provizoriu, în calitate de administrator judiciar pe societatea de insolvenţă MAESTRO SPRL, Fixează termen de judecată la data de 12.03.2019, ora 11:00, F16.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6.758.957 RON | 888.088 RON | 1.335.623 RON | 1.807.279 RON | 4.521.583 RON | 4.993.239 RON | 5 |
| 2024 | 8.671.953 RON | 1.043.357 RON | 1.091.204 RON | 2.006.843 RON | 4.011.735 RON | 4.927.374 RON | 5 |
| 2023 | 7.731.662 RON | 1.092.136 RON | 1.369.475 RON | 2.820.438 RON | 3.063.488 RON | 4.514.451 RON | 5 |
| 2022 | 6.593.531 RON | 792.329 RON | 1.472.761 RON | 2.394.057 RON | 2.501.019 RON | 3.422.315 RON | 5 |
| 2021 | 6.883.980 RON | 623.985 RON | 888.135 RON | 1.275.268 RON | 3.148.116 RON | 3.535.249 RON | 5 |
| 2020 | 5.895.932 RON | 658.741 RON | 612.211 RON | 1.016.137 RON | 2.886.289 RON | 3.290.215 RON | 5 |
| 2019 | 6.186.290 RON | 849.392 RON | 628.311 RON | 480.359 RON | 3.042.588 RON | 2.894.636 RON | 5 |
| 2018 | 4.392.566 RON | 393.184 RON | 564.194 RON | 287.319 RON | 2.753.697 RON | 2.476.822 RON | 5 |
| 2017 | 4.981.790 RON | 623.952 RON | 552.485 RON | 398.660 RON | 2.511.120 RON | 2.357.322 RON | 5 |
| 2016 | 5.361.423 RON | 615.829 RON | 427.791 RON | 311.858 RON | 2.217.725 RON | 2.101.792 RON | 6 |
| 2015 | 5.458.023 RON | 569.952 RON | 322.443 RON | 214.720 RON | 2.446.316 RON | 2.338.593 RON | 8 |
| 2014 | 5.983.172 RON | 361.286 RON | 495.553 RON | 249.416 RON | 2.264.775 RON | 2.018.638 RON | 7 |
| 2013 | 5.465.283 RON | 493.302 RON | 722.105 RON | 169.436 RON | 2.210.011 RON | 1.657.342 RON | 6 |
| 2012 | 5.555.594 RON | 654.891 RON | 793.782 RON | 128.519 RON | 1.829.304 RON | 1.164.041 RON | 6 |
| 2011 | 5.550.788 RON | 360.800 RON | 766.052 RON | 128.679 RON | 1.146.523 RON | 509.150 RON | 5 |
| 2010 | 3.473.052 RON | 82.017 RON | 864.310 RON | 128.989 RON | 883.671 RON | 148.350 RON | 5 |
| 2009 | 1.365.778 RON | 96.957 RON | 368.858 RON | 32.764 RON | 402.427 RON | 66.333 RON | 3 |
| 2008 | 179.051 RON | -31.624 RON | 178.033 RON | 7.519 RON | 139.890 RON | -30.624 RON | 1 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6.758.957 RON | 8.671.953 RON | 7.731.662 RON | 6.593.531 RON | 6.883.980 RON | 5.895.932 RON | 6.186.290 RON | 4.392.566 RON | 4.981.790 RON | 5.361.423 RON | 5.458.023 RON | 5.983.172 RON | 5.465.283 RON | 5.555.594 RON | 5.550.788 RON | 3.473.052 RON | 1.365.778 RON | 179.051 RON |
| Venituri totale | 6.870.323 RON | 8.762.906 RON | 7.771.695 RON | 6.616.120 RON | 6.906.330 RON | 5.896.708 RON | 6.187.071 RON | 4.399.413 RON | 5.031.893 RON | 5.393.253 RON | 5.482.159 RON | 6.002.120 RON | 5.481.420 RON | 5.560.943 RON | 5.572.710 RON | 3.476.602 RON | 1.367.049 RON | 179.592 RON |
| Cheltuieli totale | 5.826.819 RON | 7.554.556 RON | 6.503.165 RON | 5.671.692 RON | 6.176.492 RON | 5.119.821 RON | 5.184.178 RON | 3.923.638 RON | 4.291.860 RON | 4.665.123 RON | 4.798.306 RON | 5.569.374 RON | 4.893.350 RON | 4.779.457 RON | 5.142.379 RON | 3.376.954 RON | 1.255.790 RON | 211.216 RON |
| Profit brut | 1.043.504 RON | 1.208.350 RON | 1.268.530 RON | 944.428 RON | 729.838 RON | 776.887 RON | 1.002.893 RON | 475.775 RON | 740.033 RON | 728.130 RON | 683.853 RON | 432.746 RON | 588.070 RON | 781.486 RON | 430.331 RON | 99.648 RON | 111.259 RON | — |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | 31.624 RON |
| Profit net | 888.088 RON | 1.043.357 RON | 1.092.136 RON | 792.329 RON | 623.985 RON | 658.741 RON | 849.392 RON | 393.184 RON | 623.952 RON | 615.829 RON | 569.952 RON | 361.286 RON | 493.302 RON | 654.891 RON | 360.800 RON | 82.017 RON | 96.957 RON | — |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | 31.624 RON |
| Active fixe (imobilizate) | 1.807.279 RON | 2.006.843 RON | 2.820.438 RON | 2.394.057 RON | 1.275.268 RON | 1.016.137 RON | 480.359 RON | 287.319 RON | 398.660 RON | 311.858 RON | 214.720 RON | 249.416 RON | 169.436 RON | 128.519 RON | 128.679 RON | 128.989 RON | 32.764 RON | 7.519 RON |
| Active circulante | 4.521.583 RON | 4.011.735 RON | 3.063.488 RON | 2.501.019 RON | 3.148.116 RON | 2.886.289 RON | 3.042.588 RON | 2.753.697 RON | 2.511.120 RON | 2.217.725 RON | 2.446.316 RON | 2.264.775 RON | 2.210.011 RON | 1.829.304 RON | 1.146.523 RON | 883.671 RON | 402.427 RON | 139.890 RON |
| Stocuri | 720.168 RON | 874.977 RON | 857.769 RON | 723.416 RON | 727.527 RON | 698.361 RON | 797.239 RON | 845.301 RON | 740.314 RON | 774.938 RON | 884.795 RON | 863.303 RON | 780.411 RON | 767.255 RON | 442.181 RON | 411.088 RON | 195.898 RON | 72.022 RON |
| Creante | 1.763.503 RON | 2.173.078 RON | 1.891.945 RON | 1.500.251 RON | 1.504.396 RON | 1.485.861 RON | 1.687.020 RON | 1.338.543 RON | 1.635.266 RON | 1.340.563 RON | 1.346.481 RON | 1.342.746 RON | 1.187.302 RON | 1.021.650 RON | 623.110 RON | 384.714 RON | 179.540 RON | 58.050 RON |
| Casa si conturi la banci | 187.912 RON | 213.680 RON | 313.774 RON | 277.352 RON | 916.193 RON | 702.067 RON | 558.329 RON | 569.853 RON | 135.540 RON | 102.224 RON | 215.040 RON | 58.726 RON | 242.298 RON | 40.399 RON | 81.232 RON | 87.869 RON | 26.989 RON | 9.818 RON |
| Cheltuieli in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | 27 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii totale | 1.335.623 RON | 1.091.204 RON | 1.369.475 RON | 1.472.761 RON | 888.135 RON | 612.211 RON | 628.311 RON | 564.194 RON | 552.485 RON | 427.791 RON | 322.443 RON | 495.553 RON | 722.105 RON | 793.782 RON | 766.052 RON | 864.310 RON | 368.858 RON | 178.033 RON |
| Capitaluri proprii | 4.993.239 RON | 4.927.374 RON | 4.514.451 RON | 3.422.315 RON | 3.535.249 RON | 3.290.215 RON | 2.894.636 RON | 2.476.822 RON | 2.357.322 RON | 2.101.792 RON | 2.338.593 RON | 2.018.638 RON | 1.657.342 RON | 1.164.041 RON | 509.150 RON | 148.350 RON | 66.333 RON | -30.624 RON |
| Capital subscris varsat | 2.600.000 RON | 2.600.000 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.010 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON | 1.000 RON |
| Nr. mediu salariati | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 8 | 7 | 6 | 6 | 5 | 5 | 3 | 1 |
71 de contracte atribuite, in valoare de 26.760 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 11.036 lei.
Achizitii directe
56 de contracte
10.980 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
15 contracte
15.780 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.564 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.544 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,4% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.022 documente la 19.239.944 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 05:31).