ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 28.08.2026
bl. U2, sc. A, B, parter
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 50% |
| persoanăadministrator | 50% |
| 2 deținători în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Respinge apelul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei, azi, 20.04.2026.
lipsă procedură
Admite cererea. În temeiul art. 28 alin. (2) lit. A şi alin. (5) din Legea nr. 85/2014, omologhează planul de restructurare al debitoarei ROMOFFICE CONSTRUCT HOLDING S.R.L. În temeiul art. 29 alin. (1) din Legea 85/2014, constată intervenită suspendarea executărilor silite asupra debitoarei ROMOFFICE CONSTRUCT HOLDING S.R.L. având ca obiect recuperarea creanţelor afectate, de la data omologării planului. Potrivit art. 28 alin. (5) din Legea nr. 85/2014 hotărârea se comunică debitoarei, administratorului concordatar şi tuturor creditorilor ale căror creanţe au fost afectate de planul de restructurare, precum şi creditorilor titulari de creanţe neafectate. Stabile?te termen pentru implementarea planului de restructurare la data de 13.11.2025, ora 12.00, în cameră de consiliu, cu citarea debitoarei. Executorie. Cu drept de a formula apel în termen de 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Ilfov. Pronunţată astăzi, 20.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Pentru continuarea procedurii, amână judecarea cauzei la data de 15.10.2026.
pentru continuarea procedurii, acorda termen de judecata la data de 12.03.2026, orele 12:00
Admite cererea. În temeiul art. 28 alin. (2) lit. A şi alin. (5) din Legea nr. 85/2014, omologhează planul de restructurare al debitoarei ROMOFFICE CONSTRUCT HOLDING S.R.L. În temeiul art. 29 alin. (1) din Legea 85/2014, constată intervenită suspendarea executărilor silite asupra debitoarei ROMOFFICE CONSTRUCT HOLDING S.R.L. având ca obiect recuperarea creanţelor afectate, de la data omologării planului. Potrivit art. 28 alin. (5) din Legea nr. 85/2014 hotărârea se comunică debitoarei, administratorului concordatar şi tuturor creditorilor ale căror creanţe au fost afectate de planul de restructurare, precum şi creditorilor titulari de creanţe neafectate. Stabile?te termen pentru implementarea planului de restructurare la data de 13.11.2025, ora 12.00, în cameră de consiliu, cu citarea debitoarei. Executorie. Cu drept de a formula apel în termen de 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Ilfov. Pronunţată astăzi, 20.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Amână pronun?area la data de 20.03.2025. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei, azi, 13.03.2025
Pentru continuarea procedurii.
Admite cererea debitoarei. În temeiul art. 23 alin. (5) raportat la art.17 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 85/2014, constatând îndeplinite condiţiile prevăzute de art. 16 din acelaşi act normativ, dispune deschiderea procedurii de concordat preventiv faţă de debitoare. În temeiul art. 17 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 85/2014 numeşte administrator concordatar pe ROVIGO S.P.R.L. – FILIALA BRA?OV, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 19 din acelaşi act normativ, cu un onorariu ce va fi stabilit în condiţiile art. 20 din Legea 85/2014. În temeiul art. 25 alin. (1) din Legea nr. 85/2014, dispune suspendarea executărilor silite împotriva debitoarei pe o perioada de 4 luni. Acordă termen pentru elaborarea, comunicarea către creditori şi depunerea la dosar a planului de restructurare a activităţii debitoarei, în şedinţa din cameră de consiliu din data de 12.12.2024, ora 11.00. În temeiul art. 23 alin. (5) din Legea nr.85/2014, dispune comunicarea prezentei încheieri, în vederea efectuării menţiunii, Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Ilfov. Executorie. Cu drept de a formula apel în termen de 7 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Ilfov. Pronunţată astăzi, 07.10.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
T 21.09.2026 FMA1
T 20.04.2026 FMA1
Suspendă judecarea cauzei conform Hotărârii Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Constan?a nr. 2 din data de 26 august 2025
T 01.09.2025 FMA1
T 31.03.2025 FMA1
Amână judecarea cauzei la data de 30.09.2024, ORA 08:30, FMA1-pentru continuarea procedurii insolvenţei
T 20.05.2024 FMA1
T 13.11.2023 FMA1
T 07.06.2023 FMA1
T 06.03.2023 FMA1
T 31.10.2022 FMA1
T 16.05.2022 FMA1
T 21.03.2022 FMA1
T 15.11.2021 FMA1
T 17.05.2021 FMA1
T 01.02.2021 FMA1
Dosar nr. 8785/118/2014 Hot. 13.07.2020 Respinge ca rămasă fără obiect cererea de compensare a datoriilor reciproce, formulată de creditoarea Filiala de Întreţinere şi Servicii Energetice Electrica Serv S.A., în contradictoriu cu Consorţiul Maestro SPRL – AS Insolv SPRL, lichidator judiciar al debitoarei Servicii Energetice Dobrogea S.A. Executorie. Cu apel în 7 zile de la comunicare, calea de atac urmând a se depune la Tribunalul Constan?a. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 13.07.2020.
ÎNCH/AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 13.07.2020 T 02.11.2020
T 02.11.2020 FMA1
T 18.05.2020 FMA1
Termen pentru continuarea procedurii.
T 30.09.2019 FMA1
T 06.05.2019 FMA1
T 04.02.2019 FMA1
Dosar nr. 8785/118/2014 Înch. 09.07.2018 Respinge ca inadmisibilă cererea de interven?ie în interes propriu, formulată de către petenta Clubul Sportiv Electrica Constan?a, reprezentată prin vicepre?edinte Constantin Dumitru Fră?ilă, în contradictoriu debitoarea Servicii Energetice Dobrogea S.A., reprezentată prin lichidator judiciar Consor?iu Maestro SPRL – AS Insolv SPRL. Cu apel în 5 zile de la comunicare, calea de atac urmând a se depune la Tribunalul Constan?a. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 09.07.2018.
T 15.10.2018 FMA1 T 09.07.2018 F1
T 11.06.2018 FMA1 Dosar nr. 8785/118/2014 Înch. 05.03.2018 Anulează ca netimbrată cererea de interven?ie formulată de Club Sportiv Electrica Constan?a. Cu drept de reexaminare în ceea ce prive?te anularea cererii în termen de 15 zile de la data comunicării prezentei încheieri. Cererea de reexaminare se va depune la Tribunalul Constanta – Sec?ia a II – a civilă. Cercetată în Camera de Consiliu. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 05.03.2018.
T 05.03.2018
T 12.02.2018
T 29.01.2018 F1
T 04.12.2017 FMA1 Pentru continuarea procedurii şi soluţionarea litigiilor aflate pe rolul instanţei
T 02.10.2017 FMA1 pentru continuarea procedurii
T 29.05.2017 FMA1 pentru continuarea procedurii
T 13.03.2017 FMA1 pentru continuarea procedurii
T 05.12.2016 în vederea valorificării bunurilor din averea debitoarei, întocmirea tabelului definitiv de creanţe, soluţionarea litigiilor aflate pe rol
T 19.09.2016 în vederea valorificării bunurilor din averea debitoarei, întocmirea tabelului definitiv de creanţe, soluţionarea litigiilor aflate pe rol
T 18.04.2016 în vederea valorificării bunurilor din averea debitoarei, întocmirea tabelului definitiv de creanţe, soluţionarea litigiilor aflate pe rol
ÎNCH/Admite cererea lichidatorului judiciar Consor?iul Maestro S.P.R.L. – AS INSOLV S.P.R.L., desemnat pentru debitoarea S.C. Servicii Energetice Dobrogea S.A. Dispune – în temeiul art. 145 alin. 4 rap. la art. 111 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 – înscrierea în mod provizoriu în tabelul definitiv al obliga?iilor debitoarei S.C. Servicii Energetice Dobrogea S.A. a crean?ei în cuantum de 3.025.622,01 lei, de?inută de creditoarea S.C. Filiala de Între?inere ?i Servicii Energetice Electrica Serv S.A. Bucure?ti, crean?ă care face obiectul contesta?iei la tabelul preliminar nr. 8785/118/2014/a 1, aflată pe rolul Tribunalului Constan?a, înscriere provizorie până la solu?ionarea irevocabilă a contesta?iei. Dispune comunicarea a câte unei copii de pe cererile formulate de El – Ness S.R.L. ?i Matachand Protection S.R.L., precum ?i de pe adresa din 07.10.2015, reprezentând răspuns la întâmpinare, către lichidatorul judiciar Consor?iul Maestro S.P.R.L. – AS INSOLV S.P.R.L. cu solicitarea ca, până la termenul de fond, să formuleze un punct de vedere cu privire la aspectele indicate. Executorie. Cu apel în 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 07.12.2015.
ÎNCH/AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 07.12.2015
T 01.02.2016 ÎNCH/ AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 03.12.2015
ÎNCH/Conf. art. 50 din Legea nr. 85/2014, desemnează Pre?edinte al Comitetului Creditorilor – Agen?ia Na?ională de Administrare Fiscală, conform propunerii creditorilor din cadrul primei ?edin?e a creditorilor din 20.04.2015. Ia act de onorariul lichidatorului judiciar, stabilit în prima ?edin?ă a adunării creditorilor din 20.04.2015, respectiv 3.000 lei, fără T.V.A., cotă fixă, ?i 10 % din fondurile ob?inute în cadrul procedurii insolven?ei, cota variabilă.
ÎNCH/ Admite cererea lichidatorului judiciar Consor?iul Maestro S.P.R.L. – AS INSOLV S.P.R.L., desemnat pentru debitoarea S.C. Servicii Energetice Dobrogea S.A. Dispune – în temeiul art. 100 alin. 2 din Legea nr. 85/2014 – majorarea cu 30 zile a termenelor judiciare stabilite prin încheierea nr. 41/22.01.2015 pronunţată de judecătorul sindic al Tribunalului Constanţa, în dosarul 8785/118/2014, astfel: - termenul de verificare a creanţelor, de întocmire ?i publicarea în BPI a tabelului preliminar va fi 16.04.2015; - prima ?edin?ă a adunării creditorilor va fi 20.04.2015. În condiţiile art. 99 alin. 1 – 3, lichidatorul judiciar va trimite notificarea prevăzută de art. 100 tuturor creditorilor, debitorului şi Oficiului Registrului Comerţului Constanţa pentru efectuarea menţiunii şi o va publica, pe cheltuiala averii debitoarei, într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor insolvenţei. T 18.05.2015
ÎNCH/ADMITE CEREREA. DISPUNE DESCHIDEREA PROCEDURII SIMPLIFICATE A INSOLVENŢEI.DESEMNEAZĂ ÎN CALITATE DE LICHIDATOR JUDICIAR CONSORŢIUL MAESTRO SPRL - AS INSOLV SPRL T 16.03.2015, ORA 8,30 COMPLETUL F1
ÎNCH/ADMITE CEREREA DE PRESCHIMBARE TERMEN. FIXEAZĂ TERMEN DE JUDECATĂ LA 08.01.2015/AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA 22.01.2015
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 23.506.416 RON | 264.490 RON | 6.725.443 RON | 4.225.215 RON | 5.063.689 RON | 2.663.651 RON | 76 |
| 2024 | 23.874.586 RON | 394.019 RON | 7.277.548 RON | 4.574.368 RON | 6.608.410 RON | 3.988.173 RON | 76 |
| 2023 | 22.320.557 RON | 406.979 RON | 7.295.194 RON | 4.722.903 RON | 6.111.555 RON | 3.594.154 RON | 76 |
| 2022 | 22.527.694 RON | 788.014 RON | 7.549.019 RON | 4.658.286 RON | 6.000.804 RON | 3.187.175 RON | 74 |
| 2021 | 18.347.407 RON | 939.497 RON | 5.480.874 RON | 3.437.232 RON | 6.469.797 RON | 4.463.275 RON | 73 |
| 2020 | 18.058.208 RON | 133.944 RON | 5.041.809 RON | 3.407.476 RON | 5.148.692 RON | 3.523.778 RON | 73 |
| 2019 | 16.331.027 RON | 70.467 RON | 4.306.656 RON | 2.474.244 RON | 5.197.584 RON | 3.394.296 RON | 73 |
| 2018 | 15.489.797 RON | 99.812 RON | 3.726.837 RON | 2.245.088 RON | 4.784.032 RON | 3.324.267 RON | 74 |
| 2017 | 15.570.154 RON | 320.284 RON | 3.853.956 RON | 2.206.730 RON | 4.840.270 RON | 3.224.455 RON | 72 |
| 2016 | 15.464.668 RON | 512.517 RON | 3.523.845 RON | 2.278.094 RON | 4.127.401 RON | 2.911.678 RON | 71 |
| 2015 | 14.366.577 RON | 357.246 RON | 2.938.713 RON | 1.874.407 RON | 3.795.421 RON | 2.756.407 RON | 68 |
| 2014 | 14.483.820 RON | 302.933 RON | 2.573.166 RON | 1.739.606 RON | 3.498.126 RON | 2.702.094 RON | 68 |
| 2013 | 13.764.041 RON | 316.928 RON | 2.987.922 RON | 1.655.831 RON | 3.860.132 RON | 2.589.161 RON | 86 |
| 2012 | 13.189.405 RON | -106.669 RON | 2.608.485 RON | 1.461.751 RON | 3.312.876 RON | 2.272.234 RON | 75 |
| 2011 | 11.771.448 RON | 120.988 RON | 1.922.344 RON | 1.390.378 RON | 2.877.663 RON | 2.397.507 RON | 65 |
| 2010 | 10.590.910 RON | 107.785 RON | 1.638.684 RON | 1.292.207 RON | 2.691.317 RON | 2.354.524 RON | 66 |
| 2009 | 9.767.484 RON | 222.692 RON | 1.761.438 RON | 1.486.049 RON | 2.602.117 RON | 2.346.739 RON | 63 |
| 2008 | 11.178.256 RON | 692.519 RON | 1.074.508 RON | 1.471.946 RON | 2.159.301 RON | 2.614.153 RON | 61 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 23.506.416 RON | 23.874.586 RON | 22.320.557 RON | 22.527.694 RON | 18.347.407 RON | 18.058.208 RON | 16.331.027 RON | 15.489.797 RON | 15.570.154 RON | 15.464.668 RON | 14.366.577 RON | 14.483.820 RON | 13.764.041 RON | 13.189.405 RON | 11.771.448 RON | 10.590.910 RON | 9.767.484 RON | 11.178.256 RON |
| Venituri totale | 23.859.899 RON | 24.057.580 RON | 22.539.932 RON | 22.702.343 RON | 18.620.631 RON | 18.109.420 RON | 16.615.996 RON | 15.644.358 RON | 15.586.594 RON | 15.476.882 RON | 14.531.855 RON | 14.531.465 RON | 13.796.291 RON | 13.210.031 RON | 11.824.667 RON | 10.640.835 RON | 9.837.342 RON | 11.233.398 RON |
| Cheltuieli totale | 23.491.519 RON | 23.566.781 RON | 22.036.401 RON | 21.762.906 RON | 17.516.081 RON | 17.936.590 RON | 16.494.987 RON | 15.503.267 RON | 15.190.442 RON | 14.856.026 RON | 14.094.062 RON | 14.153.117 RON | 13.406.696 RON | 13.316.700 RON | 11.659.828 RON | 10.496.854 RON | 9.566.792 RON | 10.426.768 RON |
| Profit brut | 368.380 RON | 490.799 RON | 503.531 RON | 939.437 RON | 1.104.550 RON | 172.830 RON | 121.009 RON | 141.091 RON | 396.152 RON | 620.856 RON | 437.793 RON | 378.348 RON | 389.595 RON | 0 RON | 164.839 RON | 143.981 RON | 270.550 RON | 806.630 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 106.669 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 264.490 RON | 394.019 RON | 406.979 RON | 788.014 RON | 939.497 RON | 133.944 RON | 70.467 RON | 99.812 RON | 320.284 RON | 512.517 RON | 357.246 RON | 302.933 RON | 316.928 RON | 0 RON | 120.988 RON | 107.785 RON | 222.692 RON | 692.519 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 106.669 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 4.225.215 RON | 4.574.368 RON | 4.722.903 RON | 4.658.286 RON | 3.437.232 RON | 3.407.476 RON | 2.474.244 RON | 2.245.088 RON | 2.206.730 RON | 2.278.094 RON | 1.874.407 RON | 1.739.606 RON | 1.655.831 RON | 1.461.751 RON | 1.390.378 RON | 1.292.207 RON | 1.486.049 RON | 1.471.946 RON |
| Active circulante | 5.063.689 RON | 6.608.410 RON | 6.111.555 RON | 6.000.804 RON | 6.469.797 RON | 5.148.692 RON | 5.197.584 RON | 4.784.032 RON | 4.840.270 RON | 4.127.401 RON | 3.795.421 RON | 3.498.126 RON | 3.860.132 RON | 3.312.876 RON | 2.877.663 RON | 2.691.317 RON | 2.602.117 RON | 2.159.301 RON |
| Stocuri | 2.634.443 RON | 2.464.692 RON | 2.684.717 RON | 2.750.454 RON | 2.834.444 RON | 3.094.258 RON | 3.714.306 RON | 3.598.117 RON | 3.461.562 RON | 2.855.084 RON | 2.668.870 RON | 2.601.319 RON | 2.930.073 RON | 2.200.346 RON | 1.812.488 RON | 1.828.848 RON | 1.962.361 RON | 1.530.908 RON |
| Creante | 1.595.727 RON | 1.531.591 RON | 1.433.533 RON | 1.073.004 RON | 2.029.532 RON | 792.548 RON | 511.879 RON | 546.973 RON | 415.396 RON | 503.183 RON | 528.930 RON | 574.918 RON | 776.552 RON | 739.503 RON | 553.491 RON | 551.108 RON | 412.207 RON | 269.509 RON |
| Casa si conturi la banci | 833.519 RON | 2.612.127 RON | 1.993.305 RON | 2.177.346 RON | 1.605.821 RON | 1.261.886 RON | 971.399 RON | 638.942 RON | 963.312 RON | 769.134 RON | 597.621 RON | 321.889 RON | 153.507 RON | 373.027 RON | 511.684 RON | 311.361 RON | 227.549 RON | 358.884 RON |
| Cheltuieli in avans | 100.190 RON | 82.943 RON | 54.890 RON | 77.104 RON | 37.120 RON | 9.419 RON | 29.124 RON | 21.984 RON | 31.411 RON | 30.028 RON | 25.292 RON | 37.528 RON | 64.542 RON | 113.604 RON | 66.140 RON | 31.286 RON | 48.886 RON | 57.414 RON |
| Datorii totale | 6.725.443 RON | 7.277.548 RON | 7.295.194 RON | 7.549.019 RON | 5.480.874 RON | 5.041.809 RON | 4.306.656 RON | 3.726.837 RON | 3.853.956 RON | 3.523.845 RON | 2.938.713 RON | 2.573.166 RON | 2.987.922 RON | 2.608.485 RON | 1.922.344 RON | 1.638.684 RON | 1.761.438 RON | 1.074.508 RON |
| Venituri in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 3.422 RON | 7.512 RON | 14.330 RON | 21.602 RON | 28.875 RON | — |
| Capitaluri proprii | 2.663.651 RON | 3.988.173 RON | 3.594.154 RON | 3.187.175 RON | 4.463.275 RON | 3.523.778 RON | 3.394.296 RON | 3.324.267 RON | 3.224.455 RON | 2.911.678 RON | 2.756.407 RON | 2.702.094 RON | 2.589.161 RON | 2.272.234 RON | 2.397.507 RON | 2.354.524 RON | 2.346.739 RON | 2.614.153 RON |
| Capital subscris varsat | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON | 69.880 RON |
| Nr. mediu salariati | 76 | 76 | 76 | 74 | 73 | 73 | 73 | 74 | 72 | 71 | 68 | 68 | 86 | 75 | 65 | 66 | 63 | 61 |
107.785 de contracte atribuite, in valoare de 46.467.779 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
1 achizitie exclusa ca posibil eronata. Vezi tabul in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 31.809.596 lei.
Achizitii directe
105.058 de contracte
31.704.538 lei
Licitatii publice
147 de contracte
12.916.117 lei
Achizitii offline
2.580 de contracte
1.847.124 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.503 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.931.110 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.287 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.431 din cele 392.503 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.016 documente la 19.218.031 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 31.08.2026, 07:14).