ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 02.09.2026
BL. 15, sc. A, et. 1, ap. 5 · bl. A14, sc. B, parter
Nicio alta firma inregistrata la aceasta adresa.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoanăadministrator | 100% |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Dosare in care o parte poarta o denumire pe care o au mai multe firme, iar aceasta e unul dintre candidati. Nu sunt confirmate ca dosare ale firmei.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Admite în parte contestaţia formulată de petenta creditoare Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Braşov, prin Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Mureş, cod fiscal 4317495, cu sediul în Târgu-Mureş, strada Gheorghe Doja, nr.1-3, jud. Mureş, împotriva Hotărârii Adunării Creditorilor din data de 09.02.2026, consemnată în procesul-verbal publicat în BPI nr. 3835/12.02.2026, adoptată în procedura de insolvenţă a societăţii debitoare SC Foraj Sonde S.A cu sediul în Ernei, str. Principală, nr. 630, jud. Mureş, înmatriculată la ORC sub nr. J26/349/1995, având CUI RO4227746, prin lichidatorul judiciar Mureş Insolvency SPRL, cu sediul în Târgu-Mureş, str. General Gheorghe Avramescu, nr.4, jud. Mureş. Anulează Hotărârea Adunării Creditorilor SC Foraj Sonde SA din data de 09.02.2026, consemnată în procesul-verbal publicat în BPI nr. 3835/12.02.2026. Respinge în rest contestaţia. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel se depune la Tribunalul Specializat Mureş. Pronunţată potrivit dispoziţiilor art. 396 alin. 2 din noul Cod de procedură civilă, azi, 06.05.2026.
Amână pronunţarea în cauză, la data de 06 mai 2026, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu, astăzi, 29 aprilie 2026.
Amână pronunţarea în cauză, la data de 29 aprilie 2026, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu, astăzi, 15 aprilie 2026.
Respinge ca inadmisibilă cererea de suspendare a efectelor Hotărârii Adunării Creditorilor din data de 09.02.2026, formulată de către contestatoarea creditoare Direcţia Generală a Finanţelor Publice Braşov – Administraţia Judeţeană a Fianţelor Publice Mureş, cod fiscal 43174495, cu sediul în Târgu-Mureş, strada Gheorghe Doja, nr.1-3, jud. Mureş, în procedura de insolvenţă a societăţii debitoare Foraj Sonde S.A cu sediul în Ernei, str. Principală, nr. 630, jud. Mureş, înmatriculată la ORC sub nr. J26/349/1995, având CUI RO4227746. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel se depune la Tribunalul Specializat Mureş. Pronunţată potrivit dispoziţiilor art. 396 alin. 2 din noul Cod de procedură civilă, azi, 06.03.2026.
Amână pronunţarea asupra cererii de suspendare la data de 06.03.2026, soluţia urmând a fi adusă la cunoştinţa părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art.396 alin.(2) C.pr.civ.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Încheiere din data de 05.11.2025 În temeiul art. 413 alin. 1 pct. 1 cod proc. civ. dispune suspendarea soluţionării apelului până la soluţionarea definitivă a dosarului nr 3515/118/2025 al Tribunalului Constanţa. Cu recurs pe toată durata suspendării. Cererea de recurs se va depune la Curtea de Apel Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 05.11.2025. Red.înch.susp.jud.O.D. Gref.C.M.
Suspendat conform Hotărârii Adunării generale nr.2 din data de 26.08.2025.
Dosar nr. 3753/118/2024 HOT 06.06.2025 În temeiul art. 53 alin. 2 din Legea privind procedura insolvenţei nr. 85/2014; Dispune ridicarea dreptului de administrare a debitoarei DAMEN SHIPYARDS MANGALIA S.A.. Executorie. Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin BPI. Cererea de apel se depune la Tribunalul Constan?a. Pronunţată astăzi, 06.06.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Dec.: Respinge ca nefondat apelul. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, azi, 04.12.2025
Amână pronunţarea la data de 04.12.2025.
Potrivit Hotărârii Adunării generale a judecătorilor Curţii de Apel Constanţa nr. 2 din data de 26 august 2025, începând cu data de 27.08.2025 suspendă soluţionarea cauzelor, cu excepţia celor în care se exercită funcţia de dispoziţie asupra drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei, în faza de urmărire penală (art.3 alin.1 lit.b Cod proc. pen.), a cauzelor având ca obiect dispoziţia asupra măsurilor preventive privative de libertate (în faza de cameră preliminară şi în faza de judecată), suspendarea executării actelor administrative.
HOT 06.06.2025 Respinge excepţia tardivităţii formulării contestaţiei, invocată de administratorul judiciar prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Respinge excepţia inadmisibilităţii contestaţiei, invocată de administratorul judiciar prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Respinge contestaţia, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin BPI. Cererea de apel se depune la Tribunalul Constan?a. Pronunţată astăzi, 06.06.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Amână pronunţarea în cauză la data de 06.06.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 23.05.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 23.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 09.05.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 09.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 28.04.2025.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
DEC.: Respinge ca nefondat apelul. Definitivă. Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin intermediul grefei instan?ei, azi, 22.10.2025
Dosar nr. 3753/118/2024/a46 HOT 06.06.2025 Respinge contestaţia, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin BPI. Cererea de apel se depune la Tribunalul Constan?a. Pronunţată astăzi, 06.06.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Amână pronunţarea în cauză la data de 06.06.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 23.05.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 23.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 09.05.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 09.05.2025. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 28.04.2025.
ÎNCH: 26.03.2025 Admite cererea. Dispune preschimbarea termenului de soluţionare a cauzei cu nr. 3753/118/2024/a46, de la data de 26.05.2025 la data de 28.04.2025, ora 10:00, în şedinţă publică cu citarea părţilor. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronun?ată astăzi, 26.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Respinge apelul declarat de Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Mureş (cu datele) împotriva Sentinţei nr. 51 din 05.03.2025 pronunţate de Tribunalul Specializat Mureş, în dosarul nr. 509/1371/2015/a114. Definitivă. Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor, prin intermediul grefei instanţei, azi, 27.06.2025
Amână pronunţarea în cauză la data de 27 iunie 2025.
Respinge contestaţia formulată de contestatoarea creditoare Direcţia Generală a Finanţelor Publice Braşov, prin Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Mureş, cod fiscal 4317495, cu sediul în Târgu-Mureş, strada Gheorghe Doja, nr.1-3, jud. Mureş, împotriva Tabelului definitiv consolidat de creanţe al societăţii debitoare Foraj Sonde SA, publicat în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă nr. 22311/10.12.2024, întocmit de lichidatorul judiciar Mureş Insolvency SPRL, cu sediul în Târgu-Mureş, str. General Gheorghe Avramescu, nr.4, jud. Mureş, în procedura de insolvenţă a societăţii debitoare Foraj Sonde S.A cu sediul în Ernei, str. Principală, nr. 630, jud. Mureş, înmatriculată la ORC sub nr. J26/349/1995, având CUI RO4727746. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare. Apelul se depune la Tribunalul Specializat Mureş. Pronunţată în conformitate cu prevederile art. 396 al. 2 Cod procedură civilă prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi 05.03.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 05.03.2025, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 26.02.2025.
Amână pronunţarea în cauză la data de 26.02.2025, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12.02.2025.
Amână judecarea cauzei la data de 12.02.2025. Dispune citarea contestatoarei cu menţiunea să clarifice obiectul prezentei contestaţii şi temeiul de drept al acesteia, respectiv dacă îşi întemeiază cererea pe art. 111 din Legea 85/2014 sau pe art. 113 din Legea 85/2014.
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 10.619.676 RON | 1.391.753 RON | 1.822.995 RON | 1.819.026 RON | 9.464.309 RON | 9.460.340 RON | 15 |
| 2024 | 10.948.243 RON | 1.500.062 RON | 930.917 RON | 1.440.524 RON | 8.670.091 RON | 9.179.698 RON | 18 |
| 2023 | 9.554.332 RON | 1.179.779 RON | 1.398.471 RON | 1.459.837 RON | 8.161.746 RON | 8.223.112 RON | — |
| 2022 | 8.611.557 RON | 1.057.658 RON | 1.956.960 RON | 1.431.141 RON | 7.830.022 RON | 7.304.203 RON | 14 |
| 2021 | 8.161.225 RON | 1.067.721 RON | 1.297.456 RON | 1.482.021 RON | 7.061.971 RON | 7.246.536 RON | 14 |
| 2020 | 11.770.702 RON | 2.752.608 RON | 1.905.055 RON | 1.563.814 RON | 7.073.842 RON | 6.732.601 RON | 14 |
| 2019 | 7.733.063 RON | 1.022.411 RON | 1.901.238 RON | 1.681.336 RON | 5.378.843 RON | 5.158.941 RON | 15 |
| 2018 | 6.632.196 RON | 1.319.256 RON | 1.765.961 RON | 1.687.696 RON | 4.105.187 RON | 4.026.922 RON | 15 |
| 2017 | 5.952.211 RON | 966.534 RON | 1.408.939 RON | 1.631.101 RON | 2.559.189 RON | 2.781.351 RON | 14 |
| 2016 | 4.800.798 RON | 757.470 RON | 1.368.470 RON | 1.515.008 RON | 1.931.435 RON | 2.077.973 RON | 14 |
| 2015 | 4.564.725 RON | 629.706 RON | 1.910.811 RON | 1.127.397 RON | 2.103.917 RON | 1.320.503 RON | 13 |
| 2014 | 3.791.090 RON | 477.296 RON | 1.027.986 RON | 20.695 RON | 1.698.088 RON | 690.797 RON | 10 |
| 2013 | 2.934.740 RON | 212.674 RON | 1.000.335 RON | 26.979 RON | 1.186.857 RON | 213.501 RON | 10 |
| 2012 | 2.187.535 RON | 123.028 RON | 679.105 RON | 27.163 RON | 652.769 RON | 827 RON | 8 |
| 2011 | 1.742.929 RON | 36.389 RON | 803.181 RON | 41.102 RON | 639.878 RON | -122.201 RON | 8 |
| 2010 | 1.315.196 RON | -57.266 RON | 689.249 RON | 52.563 RON | 476.873 RON | -158.591 RON | 7 |
| 2009 | 689.211 RON | -101.867 RON | 539.317 RON | 74.785 RON | 361.595 RON | -101.325 RON | 6 |
| 2008 | 709.451 RON | 3.632 RON | 369.919 RON | 67.289 RON | 300.452 RON | 542 RON | 5 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 10.619.676 RON | 10.948.243 RON | 9.554.332 RON | 8.611.557 RON | 8.161.225 RON | 11.770.702 RON | 7.733.063 RON | 6.632.196 RON | 5.952.211 RON | 4.800.798 RON | 4.564.725 RON | 3.791.090 RON | 2.934.740 RON | 2.187.535 RON | 1.742.929 RON | 1.315.196 RON | 689.211 RON | 709.451 RON |
| Venituri totale | 10.926.073 RON | 11.115.525 RON | 9.696.112 RON | 8.759.223 RON | 8.425.082 RON | 12.304.152 RON | 7.894.971 RON | 6.743.398 RON | 5.956.327 RON | 4.826.325 RON | 4.589.843 RON | 3.814.274 RON | 2.972.072 RON | 2.211.576 RON | 1.770.454 RON | 1.328.323 RON | 710.533 RON | 712.287 RON |
| Cheltuieli totale | 9.325.589 RON | 9.314.561 RON | 8.426.851 RON | 7.533.704 RON | 7.189.898 RON | 9.189.187 RON | 6.704.667 RON | 5.191.637 RON | 4.818.998 RON | 3.935.975 RON | 3.852.063 RON | 3.250.373 RON | 2.719.755 RON | 2.084.546 RON | 1.734.065 RON | 1.379.139 RON | 805.620 RON | 708.573 RON |
| Profit brut | 1.600.484 RON | 1.800.964 RON | 1.269.261 RON | 1.225.519 RON | 1.235.184 RON | 3.114.965 RON | 1.190.304 RON | 1.551.761 RON | 1.137.329 RON | 890.350 RON | 737.780 RON | 563.901 RON | 252.317 RON | 127.030 RON | 36.389 RON | — | — | 3.714 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 50.816 RON | 95.087 RON | — |
| Profit net | 1.391.753 RON | 1.500.062 RON | 1.179.779 RON | 1.057.658 RON | 1.067.721 RON | 2.752.608 RON | 1.022.411 RON | 1.319.256 RON | 966.534 RON | 757.470 RON | 629.706 RON | 477.296 RON | 212.674 RON | 123.028 RON | 36.389 RON | — | — | 3.632 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 57.266 RON | 101.867 RON | — |
| Active fixe (imobilizate) | 1.819.026 RON | 1.440.524 RON | 1.459.837 RON | 1.431.141 RON | 1.482.021 RON | 1.563.814 RON | 1.681.336 RON | 1.687.696 RON | 1.631.101 RON | 1.515.008 RON | 1.127.397 RON | 20.695 RON | 26.979 RON | 27.163 RON | 41.102 RON | 52.563 RON | 74.785 RON | 67.289 RON |
| Active circulante | 9.464.309 RON | 8.670.091 RON | 8.161.746 RON | 7.830.022 RON | 7.061.971 RON | 7.073.842 RON | 5.378.843 RON | 4.105.187 RON | 2.559.189 RON | 1.931.435 RON | 2.103.917 RON | 1.698.088 RON | 1.186.857 RON | 652.769 RON | 639.878 RON | 476.873 RON | 361.595 RON | 300.452 RON |
| Stocuri | 2.245.061 RON | 2.387.612 RON | 2.095.789 RON | 2.197.033 RON | 1.955.606 RON | 2.137.246 RON | 1.316.014 RON | 901.709 RON | 113.991 RON | 4.478 RON | 11.758 RON | — | 0 RON | 10.802 RON | 30.392 RON | 59.200 RON | 22.229 RON | 24.344 RON |
| Creante | 1.272.178 RON | 1.291.548 RON | 887.769 RON | 695.272 RON | 409.914 RON | 359.440 RON | 666.404 RON | 452.133 RON | 567.123 RON | 610.271 RON | 376.246 RON | 389.436 RON | 436.184 RON | 210.552 RON | 328.460 RON | 111.084 RON | 117.785 RON | 137.310 RON |
| Casa si conturi la banci | 5.947.070 RON | 4.990.931 RON | 5.178.188 RON | 4.937.717 RON | 4.696.451 RON | 4.577.156 RON | 3.396.425 RON | 2.751.345 RON | 1.878.075 RON | 1.316.686 RON | 1.715.913 RON | 1.308.652 RON | 750.673 RON | 431.415 RON | 281.026 RON | 306.589 RON | 221.581 RON | 138.798 RON |
| Cheltuieli in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1.222 RON | 1.612 RON | 2.720 RON |
| Datorii totale | 1.822.995 RON | 930.917 RON | 1.398.471 RON | 1.956.960 RON | 1.297.456 RON | 1.905.055 RON | 1.901.238 RON | 1.765.961 RON | 1.408.939 RON | 1.368.470 RON | 1.910.811 RON | 1.027.986 RON | 1.000.335 RON | 679.105 RON | 803.181 RON | 689.249 RON | 539.317 RON | 369.919 RON |
| Capitaluri proprii | 9.460.340 RON | 9.179.698 RON | 8.223.112 RON | 7.304.203 RON | 7.246.536 RON | 6.732.601 RON | 5.158.941 RON | 4.026.922 RON | 2.781.351 RON | 2.077.973 RON | 1.320.503 RON | 690.797 RON | 213.501 RON | 827 RON | -122.201 RON | -158.591 RON | -101.325 RON | 542 RON |
| Capital subscris varsat | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 200 RON |
| Nr. mediu salariati | 15 | 18 | — | 14 | 14 | 14 | 15 | 15 | 14 | 14 | 13 | 10 | 10 | 8 | 8 | 7 | 6 | 5 |
2.399 de contracte atribuite, in valoare de 4.938.669 lei
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 4.577.833 lei.
Achizitii directe
2.258 de contracte
4.575.575 lei
Licitatii publice
0 contracte
0 lei
Achizitii offline
141 de contracte
363.094 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 393.559 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.942.446 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.564 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.544 din cele 393.559 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,4% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.022 documente la 19.239.988 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 03.09.2026, 06:34).