ONRC · 22.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 19.08.2026
ANAF · 30.06.2026
conform SEAP · 28.08.2026
demisolul Centrului Comercial Win Magazin
sat Târzii, în cadrul Fermei Târzii aparținând S.C. COMCEREAL S.A. Vaslui
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Nu am putut lega aceasta persoana de o identitate, asa ca nu stim in ce alte firme apare. O potrivim dupa identificator, niciodata dupa nume.
Firmele sunt cele care au sediul social azi la aceeasi adresa, dupa cheia de adresa a registrului. O adresa comuna nu inseamna neaparat o legatura reala: intr-o cladire de birouri stau zeci de firme fara nimic intre ele. Informativ, nu dovada.
| Nume | Cotă Capital |
|---|---|
| persoană | 100% |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| persoanăadministrator | — |
| 1 deținător în act | 100% |
Sumarul provine din actele publicate în Monitorul Oficial partea a IV-a și reflectă starea de la data fiecărui act. Informativ, nu dovadă.
Dosare in care o parte poarta o denumire pe care o au mai multe firme, iar aceasta e unul dintre candidati. Nu sunt confirmate ca dosare ale firmei.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
Sursa (ECRIS) taie lista partilor pe fiecare etapa, deci numarul de mai sus e un minim: dosarul are cel putin atatea parti, posibil mai multe.
În temeiul art. 406 alin. 1 Cod pr.civilă ia act de renun?area contestatoarei Agrocomplex Bârlad S.A., cu sediul în ....... având număr de ordine în Registrul Comerţului de pe lângă Tribunalul Vaslui: .....şi Cod unic de înregistrare: ......, prin administrator special Jobard Julien Paul Gabriel, la judecata contestaţiei formulate în contradictoriu cu intimatul Five Administration S.P.R.L., cu sediul social în ....... în calitate de administrator judiciar al debitoarei Agrocomplex Bârlad S.A., împotriva raportului de activitate al administratorului judiciar publicat în BPI nr. 20399/19.09.2025. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare. Cererea pentru exercitarea căii de atac va fi depusă la Tribunalul Vaslui. Pronunţată, azi, 26.11.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Având nevoie de timp eptnru a delibera, amână pronunţarea în cauză la data de 26.11.2025.
În baza art. 425 ind. 1 alin. 3 raportat la art. 415 cu referire la art. 348 şi art. 207 Cod procedură penală, ia act de retragerea contestaţiei formulate de inculpatul Muscalu Florin-Valentin, în prezent aflat în Penitenciarul Vaslui împotriva încheierii din 19.06.2025 pronunţată de judecătorul de cameră preliminară de la Judecătoria Vaslui. În baza art.275 alin.2 Cod procedură penală, obligă inculpatul contestator la plata sumei de 400 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. În baza art. 275 alin.6 C.p.p., Protocol din 08.02.2024, Act adiţional nr. 2/16.04.2025 privind stabilirea onorariilor cuvenite avoca?ilor pentru furnizarea serviciilor de asisten?ă judiciară în materie penală, suma de 753 lei reprezentând onorariul apărătorului desemnat din oficiu, av. Plăcintă Ioan (delegaţie nr. 13910/16.07.2025) se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei.. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 30 iulie 2025.
Stabileşte pronun?area în cauză la data de 30 iulie 2025.
În baza art. 346 alin. 1 Cod procedură penală constată competenţa materială şi teritorială a instanţei, legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 518/266/P/2025 din data de 14.05.2025 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui privind pe inculpatul Muscalu Florin-Valentin, trimis în judecată, sub măsura arestului preventiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, prevăzută de art. 375 C. pen.; furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.02.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea Vasflora S.R.L.); furt prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Dalsor Company S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 20.03.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea DM Drogerie Markt S.R.L.); furt calificat, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen. - art. 229 alin. (1) lit. b) C. pen. (faptă din noaptea de 21.03.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea GMT Evaluări ?i Consultan?ă SRL –Magazin Casa Tudora); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 29.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Ilvas S.A.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 31.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Beauty Mania S.R.L.); furt calificat, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen. - art. 229 alin. (1) lit. b) C. pen. (faptă din noaptea de 27/28.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Lukoil S.A.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 31.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Flanco Retail S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 15.12.2024, în dauna persoanei vătămate Societatea Bibog Market S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.02.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Bibog Market S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 03.04.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Beauty Mania S.R.L.), toate cu aplicarea art. 38 alin. (1) C. pen., a legalităţii administrării probelor şi efectuării actelor de urmărire penală în dosarul penal nr. 518/266/P/2025 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, care face obiectul dosarului penal nr. 5337/333/2025 al Judecătoriei Vaslui. Dispune începerea judecăţii faţă de inculpatul Muscalu Florin-Valentin, trimis în judecată, sub măsura arestului preventiv, pentru săvârşirea infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, prevăzută de art. 375 C. pen.; furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.02.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea Vasflora S.R.L.); furt prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Dalsor Company S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 20.03.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea DM Drogerie Markt S.R.L.); furt calificat, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen. - art. 229 alin. (1) lit. b) C. pen. (faptă din noaptea de 21.03.2025 în dauna persoanei vătămate Societatea GMT Evaluări ?i Consultan?ă SRL –Magazin Casa Tudora); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 29.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Ilvas S.A.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 31.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Beauty Mania S.R.L.); furt calificat, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen. - art. 229 alin. (1) lit. b) C. pen. (faptă din noaptea de 27/28.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Lukoil S.A.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 31.03.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Flanco Retail S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 15.12.2024, în dauna persoanei vătămate Societatea Bibog Market S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 09.02.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Bibog Market S.R.L.); furt, prevăzută de art. 228 alin. (1) C. pen., (faptă din data de 03.04.2025, în dauna persoanei vătămate Societatea Beauty Mania S.R.L.), toate cu aplicarea art. 38 alin. (1) C. pen. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicarea prezentei încheieri. Pronunţată, prin punerea încheierii la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 19.06.2025
Sursa: portalul instantelor de judecata (portal.just.ro / ECRIS), indexat periodic. Legatura dosar–firma se calculeaza la indexare, potrivind exact denumirile cunoscute ale firmei (inclusiv cele anterioare) cu numele partilor; cand denumirea e purtata de mai multe firme, dosarul apare doar ca potrivire probabila.
Cine mai are sediul social la aceste adrese se vede in Conexiuni cu alte firme, in tabul „Adrese".
| An | Cifra de afaceri | Profit / Pierdere | Datorii totale | Active fixe | Active circulante | Capitaluri proprii | Nr. salariati |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 48.003.827 RON | 4.698.654 RON | 7.353.470 RON | 12.472.771 RON | 10.782.049 RON | 15.909.803 RON | 98 |
| 2024 | 39.734.154 RON | 2.009.421 RON | 8.493.301 RON | 12.644.750 RON | 7.059.700 RON | 11.211.149 RON | 86 |
| 2023 | 23.810.012 RON | 325.538 RON | 8.620.429 RON | 13.054.047 RON | 6.103.417 RON | 10.570.922 RON | 80 |
| 2022 | 27.523.481 RON | 751.744 RON | 8.348.896 RON | 13.757.098 RON | 4.907.997 RON | 10.349.201 RON | 91 |
| 2021 | 20.462.934 RON | 254.293 RON | 17.530.578 RON | 10.892.713 RON | 18.311.086 RON | 11.754.637 RON | 90 |
| 2020 | 22.220.234 RON | 327.121 RON | 18.669.143 RON | 12.124.263 RON | 19.142.660 RON | 12.160.410 RON | 129 |
| 2019 | 29.266.001 RON | -562.735 RON | 19.347.947 RON | 13.330.580 RON | 22.321.856 RON | 16.318.649 RON | 167 |
| 2018 | 30.145.709 RON | 723.930 RON | 19.199.972 RON | 14.316.696 RON | 22.534.291 RON | 17.651.015 RON | 185 |
| 2017 | 28.618.690 RON | 960.855 RON | 15.687.875 RON | 13.294.018 RON | 19.931.777 RON | 17.537.920 RON | 194 |
| 2016 | 28.930.770 RON | 429.470 RON | 13.244.666 RON | 11.076.008 RON | 19.605.016 RON | 17.436.103 RON | 235 |
| 2015 | 22.089.772 RON | 507.641 RON | 21.315.187 RON | 11.534.982 RON | 14.760.762 RON | 4.986.882 RON | 164 |
| 2014 | 21.652.991 RON | 166.635 RON | 20.197.469 RON | 12.432.813 RON | 12.560.531 RON | 4.882.330 RON | 133 |
| 2013 | 22.862.894 RON | 217.836 RON | 22.829.673 RON | 13.719.067 RON | 16.327.866 RON | 6.849.324 RON | 145 |
| 2012 | 24.008.539 RON | 179.380 RON | 18.474.493 RON | 14.975.302 RON | 11.438.555 RON | 7.545.160 RON | 156 |
| 2011 | 27.708.363 RON | 100.572 RON | 15.036.429 RON | 15.981.380 RON | 7.480.019 RON | 8.016.504 RON | 160 |
| 2010 | 26.772.201 RON | 36.886 RON | 21.362.183 RON | 17.497.637 RON | 11.730.138 RON | 7.455.656 RON | 157 |
| 2009 | 23.271.727 RON | 190.944 RON | 21.139.654 RON | 20.560.433 RON | 8.575.173 RON | 7.577.972 RON | 161 |
| 2008 | 21.419.194 RON | 227.338 RON | 16.643.838 RON | 15.225.984 RON | 5.728.483 RON | 3.906.211 RON | 157 |
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 48.003.827 RON | 39.734.154 RON | 23.810.012 RON | 27.523.481 RON | 20.462.934 RON | 22.220.234 RON | 29.266.001 RON | 30.145.709 RON | 28.618.690 RON | 28.930.770 RON | 22.089.772 RON | 21.652.991 RON | 22.862.894 RON | 24.008.539 RON | 27.708.363 RON | 26.772.201 RON | 23.271.727 RON | 21.419.194 RON |
| Venituri totale | 50.622.548 RON | 40.033.709 RON | 27.658.702 RON | 29.590.573 RON | 22.564.173 RON | 28.761.650 RON | 41.740.406 RON | 41.158.960 RON | 40.042.453 RON | 39.076.242 RON | 25.644.755 RON | 21.948.636 RON | 25.135.650 RON | 27.172.498 RON | 29.766.382 RON | 27.811.064 RON | 26.307.586 RON | 24.436.739 RON |
| Cheltuieli totale | 45.764.644 RON | 37.978.163 RON | 27.333.164 RON | 28.838.829 RON | 22.309.880 RON | 28.434.529 RON | 42.303.141 RON | 40.298.356 RON | 38.905.459 RON | 38.527.894 RON | 25.023.203 RON | 21.739.366 RON | 24.857.159 RON | 26.933.869 RON | 29.459.018 RON | 27.729.309 RON | 26.037.703 RON | 24.133.716 RON |
| Profit brut | 4.857.904 RON | 2.055.546 RON | 325.538 RON | 751.744 RON | 254.293 RON | 327.121 RON | 0 RON | 860.604 RON | 1.136.994 RON | 548.348 RON | 621.552 RON | 209.270 RON | 278.491 RON | 238.629 RON | 307.364 RON | 81.755 RON | 269.883 RON | 303.023 RON |
| Pierdere bruta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 562.735 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Profit net | 4.698.654 RON | 2.009.421 RON | 325.538 RON | 751.744 RON | 254.293 RON | 327.121 RON | 0 RON | 723.930 RON | 960.855 RON | 429.470 RON | 507.641 RON | 166.635 RON | 217.836 RON | 179.380 RON | 100.572 RON | 36.886 RON | 190.944 RON | 227.338 RON |
| Pierdere neta | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 562.735 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | — | — | — |
| Active fixe (imobilizate) | 12.472.771 RON | 12.644.750 RON | 13.054.047 RON | 13.757.098 RON | 10.892.713 RON | 12.124.263 RON | 13.330.580 RON | 14.316.696 RON | 13.294.018 RON | 11.076.008 RON | 11.534.982 RON | 12.432.813 RON | 13.719.067 RON | 14.975.302 RON | 15.981.380 RON | 17.497.637 RON | 20.560.433 RON | 15.225.984 RON |
| Active circulante | 10.782.049 RON | 7.059.700 RON | 6.103.417 RON | 4.907.997 RON | 18.311.086 RON | 19.142.660 RON | 22.321.856 RON | 22.534.291 RON | 19.931.777 RON | 19.605.016 RON | 14.760.762 RON | 12.560.531 RON | 16.327.866 RON | 11.438.555 RON | 7.480.019 RON | 11.730.138 RON | 8.575.173 RON | 5.728.483 RON |
| Stocuri | 5.161.083 RON | 3.592.532 RON | 4.848.111 RON | 2.740.763 RON | 1.552.761 RON | 1.816.579 RON | 6.485.090 RON | 6.148.498 RON | 7.950.748 RON | 6.721.292 RON | 5.211.542 RON | 3.584.552 RON | 6.839.725 RON | 6.726.053 RON | 4.479.700 RON | 6.551.143 RON | 3.962.995 RON | 2.504.478 RON |
| Creante | 4.744.857 RON | 2.084.028 RON | 1.237.218 RON | 1.897.330 RON | 16.678.377 RON | 17.266.108 RON | 15.749.150 RON | 15.161.135 RON | 11.868.930 RON | 12.555.420 RON | 9.463.699 RON | 8.874.137 RON | 8.826.787 RON | 4.601.354 RON | 2.124.273 RON | 4.918.671 RON | 4.511.277 RON | 2.676.943 RON |
| Casa si conturi la banci | 876.109 RON | 1.383.140 RON | 18.088 RON | 269.904 RON | 79.948 RON | 59.973 RON | 87.616 RON | 1.224.658 RON | 112.099 RON | 328.304 RON | 85.521 RON | 101.842 RON | 661.354 RON | 100.004 RON | 826.361 RON | 260.324 RON | 100.901 RON | 547.062 RON |
| Cheltuieli in avans | 8.453 RON | — | 33.887 RON | 33.002 RON | 81.416 RON | — | 14.160 RON | — | — | — | 12.450 RON | 98.449 RON | 30.153 RON | 11.859 RON | 5.012 RON | 30.000 RON | 60.854 RON | 2.991 RON |
| Datorii totale | 7.353.470 RON | 8.493.301 RON | 8.620.429 RON | 8.348.896 RON | 17.530.578 RON | 18.669.143 RON | 19.347.947 RON | 19.199.972 RON | 15.687.875 RON | 13.244.666 RON | 21.315.187 RON | 20.197.469 RON | 22.829.673 RON | 18.474.493 RON | 15.036.429 RON | 21.362.183 RON | 21.139.654 RON | 16.643.838 RON |
| Provizioane | 0 RON | — | — | — | — | 437.370 RON | — | — | — | — | — | — | 378.485 RON | 378.485 RON | 378.485 RON | 397.528 RON | 418.141 RON | — |
| Venituri in avans | 0 RON | — | — | — | — | — | — | — | — | 255 RON | 6.125 RON | 11.994 RON | 19.604 RON | 27.578 RON | 34.993 RON | 42.408 RON | 60.693 RON | 407.409 RON |
| Capitaluri proprii | 15.909.803 RON | 11.211.149 RON | 10.570.922 RON | 10.349.201 RON | 11.754.637 RON | 12.160.410 RON | 16.318.649 RON | 17.651.015 RON | 17.537.920 RON | 17.436.103 RON | 4.986.882 RON | 4.882.330 RON | 6.849.324 RON | 7.545.160 RON | 8.016.504 RON | 7.455.656 RON | 7.577.972 RON | 3.906.211 RON |
| Capital subscris varsat | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 7.532.121 RON | 9.107.167 RON | 13.435.854 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON | 333.195 RON |
| Nr. mediu salariati | 98 | 86 | 80 | 91 | 90 | 129 | 167 | 185 | 194 | 235 | 164 | 133 | 145 | 156 | 160 | 157 | 161 | 157 |
9.406 contracte atribuite, in valoare de 320.676.424 lei
In valoarea licitatiilor intra si plafoanele acordurilor-cadru: bani promisi, nu incasati. Defalcarea pe feluri de achizitie e in pagina de contracte.
Valorile achizitiilor directe sunt trunchiate la leu in indexul sursei, deci cifra lor de mai jos e o limita inferioara: suma reala e sub 4.486.595 lei.
Achizitii directe
8.926 de contracte
4.477.669 lei
Licitatii publice
347 de contracte
315.298.617 lei
Achizitii offline
133 de contracte
900.138 lei
Castigat inseamna valoarea contractelor pe care firma le-a obtinut in anul acela. Se numara o singura data, in anul in care a fost semnat contractul.
Cand mai multe firme liciteaza impreuna, ca asociere, contractul castigat apare cu valoarea lui intreaga in dreptul fiecareia dintre ele. Toate au castigat dreptul la acelasi contract, iar intelegerea dintre ele, cine cat face si cine cat incaseaza, nu se publica nicaieri.
Executarea o trecem insa la una singura, liderul asocierii, adica firma pe care celelalte au imputernicit-o sa le reprezinte in fata autoritatii contractante. Asta nu inseamna ca ea a facut singura toata lucrarea. Inseamna ca datele publice nu spun cum s-a impartit munca, iar noi preferam sa nu inventam o impartire.
Executat inseamna valoarea contractelor a caror perioada de lucru s-a incheiat pana acum. La cele castigate in asociere, suma apare doar la liderul asocierii.
O firma poate castiga un contract mare intr-un an si sa-l lucreze in urmatorii trei. De aceea cele doua cifre nu au de ce sa fie egale — si nu e o greseala cand difera mult.
Sunt contracte care apartin anului respectiv, dar a caror perioada de lucru nu s-a terminat inca. Un contract semnat in decembrie 2025 pentru 12 luni se incheie in noiembrie 2026 — pana atunci nu putem spune ca a fost executat, asa ca il tinem separat. La contractele castigate in asociere, si suma asta apare doar la liderul asocierii.
Multe institutii cumpara printr-o intelegere pe termen lung: semneaza o singura data un acord-cadru pe cativa ani, apoi comanda din el pe masura ce au nevoie, prin contracte mai mici (numite subsecvente).
Intelegerea se numara ca si castig o singura data, in anul semnarii. Comenzile de mai tarziu nu se mai numara — altfel aceiasi bani ar aparea de doua ori.
Asa se explica un an cu „castigat” mic, dar cu activitate mare: firma executa ceea ce a castigat in anii dinainte.
Cand sistemul public nu inregistreaza valoarea unui acord-cadru, aratam estimarea institutiei, cu „max.” in fata. E o cifra dinainte de oferte, de obicei mai mare decat cat s-a contractat efectiv.
La finalul unui contract, institutia ar trebui sa publice un document constatator — o nota despre cum a decurs contractul. Cand exista, e cea mai buna dovada.
Problema: de cele mai multe ori nu exista. Cele 392.503 de licitatii incheiate din 2018 pana azi contin peste 3.931.110 de contracte, iar pentru ele s-au publicat doar 212.287 de documente constatatoare — adica sub 5,4% dintre contracte.
Privit pe licitatii, nu pe contracte: 65.431 din cele 392.503 au macar un document publicat, adica 16,7%. Pentru celelalte 83,3% nu s-a publicat nimic.
La achizitiile directe (cumparaturile mici, de zi cu zi) practic nu exista deloc: 9.016 documente la 19.218.031 de cumparaturi, adica sub 0,1%.
Iar cand exista, apar tarziu: jumatate sunt publicate la peste 134 de zile de la data documentului, iar 24,3% dintre ele la peste un an. De aceea anul in curs apare aproape intotdeauna cu 0% atestat — documentele pentru el inca nu au fost publicate.
* Cifrele de mai sus privesc platforma actuala de achizitii publice — adica din aprilie 2018 pana in prezent. Licitatiile mai vechi s-au desfasurat pe platforma dinainte, ale carei documente nu sunt publicate in acelasi loc, asa ca nu intra in socoteala. Numarul de contracte e o valoare minima: sistemul public publica doar primele 20 de contracte ale unei licitatii, iar unele au sute — deci procentul real e si mai mic.
Ne uitam la datele contractului: cand a fost semnat si pe cate luni s-a incheiat.
La contractele castigate in asociere, amandoua sumele, si cea executata si cea in derulare, apar doar la liderul asocierii. Regula se aplica la fel, fie ca exista sau nu un document constatator.
Coloana „atestat prin certificat” arata exact cat din suma executata e dovedita cu un document si cat e dedusa in felul de mai sus. Cu cat procentul e mai mare, cu atat cifra e mai sigura.
Sistemul public de achizitii nu publica platile. Nu se poate afla de acolo cati bani au intrat efectiv in contul firmei si cand.
Tot ce vedeti aici sunt valori de contract. „Executat” inseamna perioada contractului s-a incheiat, nu banii au fost incasati. Iar cifra de afaceri vine din bilanturile depuse, care se publica o data pe an — de aceea pentru anul in curs lipseste.
Contractele semnate in euro sau dolari le transformam in lei la cursul oficial BNR din ziua contractului. Pentru contractele mai noi decat istoricul de cursuri pe care il avem incarcat, folosim cursul raportat chiar de sistemul de achizitii — mai putin de incredere, fiindca acolo apar uneori valori evident gresite; cand nici acela nu e plauzibil, sarim valoarea in loc sa afisam o cifra falsa.
Cifrele sunt calculate direct pe datele publice, nu scrise de mana (ultimul calcul: 31.08.2026, 05:07).
Apar in aceeasi oferta, dar nu ca parteneri de asociere: ori unul e ofertantul si celalalt il sustine (subcontractant / tert sustinator), ori amandoi sustin acelasi ofertant. Rolul exact e pe fiecare rand.
| Firma | Licitatii comune | Rol in oferta | Proceduri | Concurenti | |
|---|---|---|---|---|---|
BALCANIC FOOD LOGISTIK SRLCUI 32007856 | 2 | subcontractant | 2 | — | vezi ↗ |
MOPAN SUCEAVA S.A.CUI 34874331 | 39 | ofertant · l-a avut subcontractant | 1 | — | vezi ↗ |
„Licitatii comune" = toate procedurile in care apar amandoua firmele, indiferent de relatie — exact cate se deschid la „vezi". Coloanele de dupa numara doar procedurile cu relatia de pe rand, deci sunt mereu mai mici sau egale. Derivat din declaratiile de participare depuse in SICAP, nu din rezultatul procedurii — deci acopera si ofertele care nu au castigat. Denumirile sunt cele CURENTE din registru; firmele straine pastreaza numele din anunt. „Concurenti = Da" inseamna ca aceleasi doua firme au fost, in alta procedura, in grupuri diferite pe acelasi lot. Informativ, nu dovada.